fbpx
AkbankKredi Kartı

Akbank Sanal Kredi Kartı Oluşturma (Hemen İnternetten)

İnternet üzerinden yapmak istediği ödemeler için güvenlik çemberi oluşturmak isteyen tüketicilerin istifade edeceği bankacılık ürünü sanal kredi kartlarıdır. Sanal kredi kartları sayesinde hem çok daha güvenli bir şekilde ödeme yapabilir hem de tekrarlayan ödeme gibi çeşitli sorunlardan kurtulabilirsiniz.

Neredeyse her banka sanal kredi kartı oluşturulmasını ve internet alışverişlerinde bunun kullanılmasını mümkün kılar hatta teşvik eder fakat bazı bankalar diğerlerine nazaran daha basit iş süreçleriyle tüketiciler için işleri kolaylaştırır. Bu bankalardan birisi de Akbank’tır ve Akbank aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketiciler bunu basit birkaç adımla rahatlıkla yapabilir. Bu kapsamda Akbank sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve ilgili ürün hakkında bilinmesi gereken detaylara değinmekte yarar var.

Akbank Sanal Kredi Kartı Nasıl Oluşturulur

Akbank aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin bir adet vadesiz mevduat hesabına bir adet de fiziksel kredi kartına ihtiyacı vardır. Bu iki ürüne sahip tüketiciler aşağıdaki adımları takip ederek sanal kredi kartını oluşturabilir:

  1. İnternet bankacılığı veya Akbank Direkt mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır.
  2. Kredi kartlarım sekmesinin altından sanal kredi kartı seçilir ya da kart işlemleri menüsünden sanal kredi kartı oluştur bağlantısına tıklanır.
  3. Açılan sayfada oluşturulacak sanal kredi kartı için limit belirlenir.
  4. Belirlenen limitle kredi kartı oluşturulması işlemine onay verilir.
  5. Verilen onay sonrasında yapılacak harcamalarda kullanılacak 16 haneli kredi kartı numarası, 3 haneli CVV kodu ve son kullanım tarihi ekrana yansır.

Ekrana yansıyan bu bilgiler kartınızın başarıyla oluşturulduğunu ve bundan sonra kartlarım sekmesinin altından sanal kredi kartınıza erişebileceğinizi gösterir. Dolayısıyla bilgileri kaydetmenize gerek yoktur, kartlarım sekmesinde sanal kredi kartınıza ilişkin tüm bilgileri görebilirsiniz.

Akbank Sanal Kredi Kartı Ücreti

Akbank aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturan tüketicilerin bu kartı oluşturduğu ya da kullandığı için ek bir maliyet ya da komisyona katlanması gerekmez tamamen ücretsiz şekilde tüm internet harcamalarını sanal kredi kartıyla gerçekleştirebilir. Yapılan harcamalar sanki asıl kredi kartınızdan yapılmış gibi faize konu olacak, asgari ödeme tutarına dahil edilecektir yani bankaya yapacağınız ödemede herhangi bir değişiklik yoktur.

Sanal Kredi Kartından İznim Dışında Para Çekilir Mi?

Bankalar FRAUD uygulamaları yardımıyla tüketici davranışlarını analiz eder ve ilgili harcamanın tüketici bilgisi dahilinde yapılıp yapılmadığını tahmin eder. Bu kapsamda bazı işlemlerin FRAUD engeliyle karşılaşıp reddedilmesi muhtemeldir, ancak bilginiz dahilinde olmadan para çekilmemesi için her zaman yapacağınız harcama kadar sanal kredi kartı limiti belirleyip yaptığınız harcama sonrasında kart limitinizi sıfır olarak güncellemeniz tavsiye edilir.

akbank sanal kredi kartı oluşturmak
akbank sanal kart olusturma

Sanal kredi kartınızda yeterli limit yoksa çekimin yapılabilmesi için asıl kredi kartınızdan para alınmaz, işlem reddedilir yani asıl kredi kartı limitiniz ne olursa olsun sanal kredi kartınızın limitiyle işlem yapmanız gerekir ve çekim istekleri de sanal kredi kartı limitine göre kabul veya reddedilecektir.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu