fbpx
Halkbank

Halkbank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenmek (Anında Sorgulama)

Bireysel müşterilerin en sık yararlandığı kamu sermayeli bankalar arasında bulunan Halkbank, kredi ürünlerindeki düşük faiz ve avantajlı ödeme seçenekleri imkanıyla gün içerisinde on binlerce kredi başvurusu almaktadır. Bu kapsamda yapılan kredi başvuruları için bilgi edinme hakkından yararlanmak isteyen tüketicilere de hizmet vermek durumunda kalan Halkbank, alternatif hizmet kanalları aracılığıyla kredi başvuru durumunun öğrenilmesi ve sorgulanmasını mümkün kılmıştır.

Tüketiciler ilettiği kredi başvurusu sonrasında kendilerine mesajla ya da mail olarak ilerilen bilgilendirme iletisindeki form numarası ya da referans numarasını kullanarak kredi başvurusunu sorgulayabilir. Fakat form ya da referans numarasını bilmeyen tüketicilerin de kredi başvurusunu ilettiği gün ve TCKN bilgileriyle daha uzun sürecek olsa da başvurusunu sorgulaması mümkündür.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Halkbank’a iletilen kredi başvuruları hangi kredi için başvuru iletildiğine ve kampanya özelinde değişkenlik gösterecek biçimde sonuçlanacaktır. Örneğin internet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla anında tahsis özelliği olan bir kredi için başvuru ileten tüketiciler 5 dakika içerisinde kredi başvurusunun sonucunu öğrenip tahsis imkanından yararlanabilirken taşıt ya da konut kredisi gibi mevzuat gereği ekspertiz incelemesine muhtaç kredi ürünleri için talepte bulunan tüketicilerin kredi değerlendirmeleri 1-3 iş günü kadar sürebilir.

Halkbank, kredi başvurularını olabildiğince hızlı yanıtlamaya çalışmaktadır fakat bazı kredi başvurularının risk içermesi ve karar konusunda daha yetkili bir merciye aktarılması gerekliliği nedeniyle personel inceleme kuyruğuna alınması da mümkündür. İnceleme için kuyrukta bekletilen bir kredinin değerlendirilip yanıtlanması 5 gün dahi sürebilir.

Bankanın bu konuda verdiği hiçbir taahhüt bulunmamaktadır, ancak yapılan başvuru KKB’ye anında bildirilmekte ve diğer bankalara başvuru hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Dolayısıyla başvurunun sonuçlanmasını beklemeden diğer bankalara başvuru iletmemek gerekir.

Kredi Başvurusu Nasıl Sorgulanır

Halkbank’a iletilen kredi başvurularının sorgulanabilmesi için yararlanılabilecek üç farklı hizmet kanalı bulunmaktadır.

Hali hazırda Halkbank müşterisi olan ve internet ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi başvuru ileten tüketiciler başvuru durumunu başvuru Krediler ekranı üzerinden sorgulayabilir.

Halkbank müşterisi olmayan ya da başvurusunu internet veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden iletmeyen tüketiciler ise şube ya da çağrı merkezinden istifade etmek durumundadır.

Halkbank’ın çağrı merkezine erişmek isteyen tüketicilerin 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 numaralarını araması gerekir. Kredi bilgilendirme hattı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanılarak başvurunun ne durumda olduğu öğrenilebilecektir.

Başvuru Sonrası Ne Olacak?

Kredi başvurusu değerlendirilip yanıtlanan tüketicilerin hangi türde kredi için talepte bulunduğuna bağlı olarak evrak ibrazı yapması gerekecektir. İlgili evrakların ibrazını gerçekleştirdikten sonra kredi tahsisinin son aşamasına geçilmiş olur ve ihtiyaç kredisi ürünü anında tahsis edilirken konut ya da taşıt kredisi ürünü ekspertiz incelemesi için bekletilir. Ekspertiz incelemeleri sonrasında taşıt ve konut kredisinin tahsisi de gerçekleştirilir.

halkbank kredi başvuru sonucu öğrenme sorgulama
halkbank kredi basvuru sonucu ogrenmek aninda sorgulama

Sigorta Yapılacak Mı?

Hangi türde kredi için talepte bulunulduğu fark etmeksizin iletilen tüm krediler için kredi taksitleri devam ettiği sürece hayat sigortası yaptırılması gerekecektir. Hayat sigortası kredi taksit ödemeleri devam ederken meydana gelecek olumsuzluklara karşı kişiyi ve kişinin ailesini korumasıyla oldukça gerekli bir poliçedir. Tüketicilerin aksi yönde bir isteği olmaması durumunda banka, otomatik olarak anlaştığı sigorta şirketi üzerinden indirimli fiyatlarla hayat sigortası yaptırır.

Hayat sigortası primi kredi borcundan ayrı bir muhasebe kaydı altında incelenir ve ödemesi taksit ödemeleri içerisinde vadeyle yapılır.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölüme de buradan göz atabilir, kredi onayında muhtemelen daha az problem  yaşayacağınız bankaların tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu