fbpx
Halkbank

Halkbank Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluğun atlatılması ve bu kapsamda en azından KOBİ, esnaf ve vatandaşın bir nefes alabilmesi için devlet tarafından bir takım teşvikler sunuluyor. Ayrıca yine devletin hareket geçmesiyle; kredi muslukları da sonuna kadar açılmış durumda. Kamu bankalarının özellikle bu konuda şu dönemde ciddi anlamda bonkör olduğunu söyleyebiliriz. Bu destekler kapsamında yer alan ve Halkbank tarafından sunulan; Halkbank Destek kredisi başvurusu nasıl yapılır hemen sizlere aktaralım !

Halkbank Destek Kredisi Nedir?

Halkbank destek kredisi; Covid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan ekonomik duruma binaen Maliye Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Ekonomik İstikrar Kalkanı projesi kapsamında, aylık geliri 5.000 TL ve altında olan (hane halkı toplam geliri baz alınmak suretiyle hesaplanır) kişilere verilen bir finansman türüdür. Amacı tüketicilerin ve vatandaşların temel ihtiyaçlarının bu durgunluk döneminde karşılanması, herhangi bir sorun yaşanmaması adına maddi destek sunulmasıdır.

Halkbank Destek Kredisine Kimler Başvurabilir?

Tanımında da bahsettiğimiz üzere; hane halkının toplam geliri 5.000 TL ve daha aşağısına tekabül eden kişiler Halkbankasının vermiş olduğu bu destek kredisine başvuruda bulunabilir. Ayrıca bu kredi türü bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında yer almakla birlikte; KOBİ ya da esnaf kişiler için farklı bir kredi türü bulunmaktadır. Kısacası bireysel olarak başvuru yapılmaktadır.

Halkbank Destek Kredisi Ne Kadar Verilir?

Halk Bankası tarafından sunulan destek kredisi için belirlenmiş olan asgari tutar 10.000 TL ‘dir. 10.000 TL ‘nin üzerinde bir destek kredisi tahsisi mümkün değildir. Bunun yanı sıra 10.000 TL ‘nin altındaki miktarlar için başvurulabilir. Bununla birlikte başvuru her ne kadar 10.000 TL olsa da; bankanın bu konuda onay vereceği kredi tutarını belirleme, değiştirme hakkı da saklıdır.

Destek Kredisi Faiz Oranı ve Geri Ödemeleri

Halk Bankasının destek kredisinden yararlanmayı düşünen tüketiciler için faiz oranları ve geri ödeme planını da hemen sizlere aktaralım. 10.000 TL ye kadar verilen bu bireysel ihtiyaç desteği kredisinin faiz oranı ve geri ödeme planlamaları şu şekilde yapılmıştır.

  • Bireysel ihtiyaç destek kredisi faiz oranı % 0,49 olarak belirlenmiştir,
  • İlk 6 ayında herhangi bir geri ödeme yapılmayacaktır,
  • Kalan aylar ise eşit taksitli olarak ödenecektir,
  • Maksimum kredi tutarı 10 bin TL ‘dir.

halkbank destek kredisi basvurusu nasip yapilir

Halkbank Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin korunması adına; başvurular internetten alınmakta, uygun görülen kişilerin de kredi hesaplarına yatırılmaktadır. Ancak daha önce hiçbir şekilde Halkbank müşterisi değilseniz, bu durumda en yakın şubeye davet edilerek, imzanız alınabilir. Yine de mümkün mertebe tüm işlemlerin online olarak yürütülmesine azami özen gösterilmektedir. Küçük bir hatırlatma olarak; aynı haneden sadece bir kişinin başvurabileceğini de unutmayalım. Yani eşlerden sadece birisi Halkbank destek kredisi başvurusu yapabilecektir.

Daha önceden sizler için yayımladığımız Covid-19 Nedeniyle Yapılan Vergi ve Mali Düzenlemeler  konulu yazımızı da inceleyebilir ve alternatif destekleri öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu