fbpx
BankacılıkEFT HavaleFinans Sözlüğü

Yurt Dışındaki Kişiye Nasıl Para Gönderilir(Birçok Alternatif)

Klişe gibi dursa da küreselleşen dünyanın beraberinde getirdiği en önemli ihtiyaçlardan birisi de uluslararası geçerliliğe sahip ödeme sistemleri ve yurt dışı para transferleridir. Bu kapsamda yurt dışına ödeme yapmak ya da yurt dışından ödeme almak isteyen kişilerin sayısının artması büyük bir pazarın oluşmasına neden olmuş ve serbest rekabet mekanizması burada da kendisini göstererek kişilere çeşitli alternatifler sunmuştur. Yurt dışına para transferi yapmak istiyorum diyen bir kişinin, aynı şeyi yapmalarına karşın yararlanabileceği birden fazla firma olmasının nedeni de budur.

Yurt Dışına Para Göndermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Yurt dışına yapılan gönderimler yararlanılan firmanın sistemine bağlı olarak yurt içi işlemlere nazaran daha uzun sürebilir. Bu nedenle aciliyeti olan ödemelerin gecikebileceği konusunda gönderim yapılan kişiyi bilgilendirmekte ve çeşitli dokümanları ispat niteliğinde elde tutmakta fayda var.

Yurt dışına gönderim yapmadan önce mutlaka parayı ilgili ülkenin para birimine çevirmek gerekir. Aksi taktirde gönderimi gerçekleştirecek olan acente TL’yi ilgili para birimine çevirmesi dolayısıyla da bir komisyon alacaktır. Bu nedenle acenteye gitmeden önce herhangi bir döviz bürosu ya da farklı bir yöntemle TL’yi ilgili ülkenin para birimine çevirmek ve dövizle gönderim yapmak gerekir. Örneğin Almanya’ya para gönderecek bir kişinin ilk olarak bir döviz bürosu ya da banka yardımıyla TL’yi Euro’ya çevirmesi daha sonra Euro göndermesi karlı çıkmasına neden olacaktır.

Yurt dışına yapılan para transferi işleminin her aşamasında çeşitli referans kodları ve faturalar oluşturulur. Bu fatura ve referans kodlarının tamamı gönderim yapan kişiyle paylaşılır. Bu referans kodu ve faturaların, alıcı parasını çekene kadar mutlaka saklanması gerekir. Aksi taktirde paranın akıbetini sorgulamak ya da alıcıya bilgi vermek çok ciddi şekilde zorlaşacaktır.

Yurt Dışına Para Göndermek Yöntemleri

Kulağa garip gelebilir fakat sektörün içerisinde çalışan herkesin onaylayacağı şekilde yurt dışına para transferi gerçekleştiren kişilerin azımsanamayacak bir kısmı, evlenme vaadiyle kandırılması nedeniyle bu transferi  gerçekleştirmektedir. Genellikle Türkiye’ye gelebilmek adına yol parası isteyen ve evlilik planları hazır olan kişiler dolandırıcıdır. Çoğu zaman Bulgaristan ya da Romanya’da olduğunu söyleyen bu kişilere para göndermeyin, para istediği taktirde anında iletişiminizi kesin.

Banka ile Para Gönderme (SWIFT)

En sık başvurulan ve göreceli olarak en kolay yöntemlerden birisi SWIFT işlemlerdir. Yurt içerisindeki paranın uluslararası finans sistemine dahil edilmesi anlamına gelen SWIFT işlemleri bankalar aracılığıyla yapılır ve çoğu zaman ticari ilişkileri bulunan kişiler tarafından tercih edilirler.

SWIFT emri veren kişinin talebi öncelikle ülke içerisindeki muhabir bankaya yani Merkez Bankası’na otomatik olarak iletilir. Merkez Bankası işlemi hızlıca kontrol eder ve kişinin para göndermek istediği ülkedeki muhabir bankaya talep iletilir. İlgili ülkedeki muhabir banka da söz konusu işlem emrini ilgili bankaya ulaştırır ve SWIFT gerçekleşmiş olur. Tüm bu sürecin meşakatli olması dolayısıyla ödenen komisyon oranları da yüksektir. Dolayısıyla gönderim gerçekleştireceğiniz tutar yüksek bir meblağ değilse alternatif ödeme yöntemlerine yönelmekte fayda vardır. Fakat gönderim yapılacak meblağ yüksekse SWIFT,  hem en karlı hem de en güvenilir yöntemdir.

Bu işlemi yapabilmek için bankanın internet ya da mobil şubesi aracılığıyla Para Transferi > Yurt Dışı Para Transferi (SWIFT) adımlarını takip etmek yeterli olacaktır. Ya da telefon bankacılığı hizmetinden yararlanabilmek için banka çağrı merkezi aranabilir ve müşteri temsilcisinin bu işlemi gerçekleştirmesi istenebilir.

Western Union ile Para Göndermek

Para göndermenin en hızlı yöntemlerinden birisi olan Western Union, bireysel müşterilere uzun süredir başarıyla hizmet vermektedir. Yapılan gönderim için makul düzeyde komisyon alan Western Union’un komisyon oranları gönderim yapılacak ülkeye, gönderimi yapılan dövizin cinsine vb. bağlı olarak ciddi şekilde değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle ne kadar komisyon ödemesi yapılacağını hesaplamak için WU’nun internet sitesindeki hesaplama aracını kullanmak gerekir.

Bu yöntemle para transferi gerçekleştirmek isteyen kişilerin bir Western Union acentesine gitmesi ve gönderim emrini verdikten sonra kendisine verilen referans numarasını alıcıya ulaştırması gerekir. Alıcı, bu referans numarasıyla gönderimi gerçekleştirilen parayı alabilecektir.

UPT (Ucuz Para Transferi)

PTT ve Aktifbank aracılığıyla geliştirilen UPT sayesinde herhangi bir PTT şubesinden dakikalar içerisinde yurt dışına para gönderilmesi mümkündür. Her ne kadar ismi Ucuz Para Transferi olsa da ilgili ülkelerde ağı olan ödeme sistemleriyle birlikte çalışmasından mütevellit ödenecek komisyon oranları Western Union’a nazaran daha fazladır. Bunu hesaplayabilmek için tıpkı WU’da olduğu gibi UPT’nin internet sitesine gitmek ve komisyon hesaplaması yapmak gerekir. Komisyonlar, gönderimi yapılan paranın miktarı, dövizin cinsi ve gönderilen ülkeye bağlı olarak değişmektedir.

Moneygram

Kuveyt Türk ve Denizbank ile iş birliği yapan Moneygram, Western Union’un pazardaki en büyük rakibidir. Bu kapsamda Moneygram acentesi bankaların şubeleri aracılığıyla dakikalar içerisinde paran gönderilebilir. Moneygram; uluslararası para transferi yöntemleri arasında en çok bilinenlerinden birisidir.

yurt dışına para gönderme yolları
yurt disindaki kisiye nasil para gonderilir

Hangisi En Mantıklı?

Birçok para transfer yöntemi olmasından mütevellit kafa karışıklıklarının ortaya çıkması ve hangisinin tercih edileceğinin bilinememesi mümkündür. Bu nedenle sonuç kısmında ufak bir toparlama yapılacak olursa objektif bir şekilde (çoğu zaman) 10 bin dolara kadar olan transferler için Western Union’ı tercih etmek, 10 bin dolar ve üzeri transferler için ise bankalara yönelmek daha mantıklı ve karlı olacaktır. Zaman zaman gönderim yapılacak ülke ve döviz cinsine bağlı olarak Moneygram’da Western Union’dan daha karlı teklifler yapabilmektedir.

Sitemiz üzerinden EFT ile Havale Arasındaki Farklar Nelerdir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu