fbpx
BankacılıkFibabanka

Fibabanka Kredi Kartı Limit Yükseltmek İçin Başvuru Nasıl Yapılır

Tüketiciler mevcut kredi kartı limitlerinin yeterli olmaması halinde kredi kartı limit artırım başvurusu iletebilmekte ve daha yüksek limitlerle aynı kredi kartını kullanmaya devam edebilmektedir. Geçtiğimiz yıl içerisinde kredi kartı limitleriyle ilgili atılan atım sonucunda her tüketicinin gelirinin 4 katına kadar kredi kullanması mevzuat açısından mümkün kılınmıştır. Tüketiciler bu kapsamda gelirinin 4 katına kadar kredi kartı limit artırım talebi iletebilmektedir. Fibabanka kredi kartları da limit artırımı yapılabilen türdedir.

Fibabanka Kredi Kartları

Fibabanka, bireysel müşterileri için Fibabanka Bonus Klasik, Fibabanka Bonus Gold, Fibabanka Bonus Platinum, Fibabanka Bonus Ek Kart kredi kartlarının satışını gerçekleştirmektedir. Söz konusu kredi kartlarının tümü için aynı şekilde limit artırım talebi iletilmektedir.

Fibabanka Kredi Kartı Limit Arttırım Başvurusu

Kredi kartı limiti yeterli gelmeyen tüketicilerin kredi kartı limit artırımı için Fibabanka şubeleri ya da Fibabanka çağrı merkezinden yararlanması gerekir. Başvurunun henüz internet ya da mobil şube aracılığıyla iletilmesi mümkün değildir.

Fibabanka çağrı merkezi aracılığıyla limit artırım başvurusu iletecek tüketiciler 444 88 88 numaralı çağrı merkezini araması ve kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanmalıdır. Yapılan görüşme sonrasında limit artırım talebi alınacak ve 24 saat içerisinde talep sonuçlandırılacaktır.

Şubeler aracılığıyla limit artırım talebi iletmek isteyen tüketicilerin ise Fibabanka’nın internet sitesi aracılığıyla en yakın şube aracını kullanarak talebini iletmesi mümkündür.

Kredi Kartı Limit Artırım Yolları

Yapılan kredi kartı limit artırım başvurusu banka tarafından incelendikten sonra olumlu ya da olumsuz yanıtlanacaktır. Sonucun olumsuz olması halinde tüketicilerin aynı miktar için yeniden bir başvuru iletmeden önce farklı şeyler denemesi gerekir. Aksi taktirde yapılan başvuru yine olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir

Kredi kartı limiti kullanan tüketicinin aylık geliri, harcama alışkanlıkları, kredi notu ve finansal hacmiyle doğru orantılı olacak şekilde belirlenmektedir. Yasal mevzuat uyarınca kredi kartı limitinin maaşın 4 katına kadar tahsis edilmesi mümkün olsa da bu sadece bankalara verilen bir haktır ve istemesi halinde bankaların bu haktan herkesi yararlandırmaması mümkündür.

Dolayısıyla kredi kartı limitinin yükseltilmesini isteyen tüketiciler daha yüksek gelire sahip olmak, daha yüksek kredi notuna sahip olmak, daha çok harcama yapmak durumundadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu yalnızca kredi kartı için değil bankalarla yapılacak her türlü ticari işlemde büyük önem taşımaktadır. Tüketicilerin kredi notunu yükseltmesi ciddi anlamda faydalı olacaktır.

Kredi notunun yükselebilmesi için mevcut borçların kapatılması, düzenli olarak taksit ödemelerinin yapılması, gereksiz kredi ya da kredi kartı başvurusu yapılmaması, bankacılık ürünlerinin kullanılmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Eğer henüz kredi notu oluşmadıysa kredi kartı temin edilmesi ve limiti düşük de olsa düzenli kullanımlar sonucu kredi notunun oluşması amaçlanmalıdır.

Maaşın 4 Katına Kadar Limit Alınabiliyor Mu?

Yapılan açıklamalar ve yayımlanan haberler maaşın 4 katına kadar kredi kartı limiti belirlenebildiğini gündeme getirmişti. Bu kapsamda tüketicilerin kullanabileceği kredi kartlarının en düşük limiti asgari ücret baz alındığında 5200 TL olmalıydı, ancak durum bu şekilde olmadı. Çünkü söz konusu mevzuat değişikliği bankaların maaşın 4 katına kadar kredi kartı limiti verebilmesini mümkün kılmakla ilgiliydi. Yani tüketiciler mevzuatın uygulamaya girmesi nedeniyle maaşının 4 katına kadar kredi kartı limiti belirleyememekte, bu limiti tam anlamıyla kullanabilmek için yüksek kredi notu, yüksek gelir vb. gereklilikleri yerine getirmek durumunda kalmakta.

fibabanka kredi karti limit yukseltme
fibabanka kredi karti limit yukseltme

Ayrıca maaşların 4 katına kadar limit artırım talebi iletilebileceği duyurulsa da diğer taraftan taksit sayılarının azaltılmasıyla tüketim harcamalarının azaltılmaya çalışılması ve gelirin kredi kartı taksit ödemeleri karşısında daha yüksek bir risk ifade etmesi ile kredi kartı limit artırım talepleri daha sık reddedilmeye başlamıştır.

Yapılan kredi başvurularının sık sık reddedilmesi ve yüksek bir kredi notuna sahip olunduğu halde istenilen limitle kredi kartı alınamaması durumunda başvurunun gelir belgesi ile birlikte banka şubelerinden yapılması gerekmektedir. Gelir belgesi ile yapılmayan kredi kartı limit artırım başvurularında en son gelir beyanında bulunulan bankadan bilgi alınmakta ve bu gelirle kredi kartı limit artırım talebi değerlendirilmektedir. Yeni gelir belgesinin ibraz edilmesiyle aylık gelir bilgisinin de tüm bankalar nezdinde güncellenmesi mümkün olacaktır.

Sitemiz üzerinden Kredi Kartından 5 bin TL Nakit Avans Çekince Ne Kadar Geri Ödenir konulu bölümü buradan inceleyerek yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu