fbpx
Fibabanka

Fibabank Anında Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme Sorgulama

Bireysel müşteri tabanında her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen Fibabanka, tüketicilerin kredi için yararlanabileceği en avantajlı kurumlar arasında yer almaktadır. Her gün binlerce kredi başvurusu alan Fibabanka, kredi başvurusu sonrası bilgi edinmek isteyen tüketicilere yanıt verebilmek adına çeşitli hizmet kanalları üzerinden kredi başvuru sonucunun öğrenilebilmesini ve sorgulanabilmesini mümkün kılmaktadır.

Kredi başvurusu yaptıktan sonra başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenmek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken başvuru sonrası iletilen referans numarası ya da form numarasını saklamaktır. Bu numaraların saklanması sorgulamanın çok daha hızlı yapılabilmesini mümkün kılar, ancak saklanamaması durumunda TCKN ile de sorgulama yapılabilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Kredi başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı tamamen hangi krediye başvuru iletildiği ve kampanyaya katılım sağlanıp sağlanmadığıyla ilgilidir. Örneğin anında tahsis özellikli bir kredi için internet şubesi ya da mobil şube üzerinden başvuru iletilmesi halinde yapılan kredi başvurusu 10 dakika içerisinde sonuca bağlanacak ve talep edilmesi halinde hesaba tahsis edilecektir.

Buna karşın taşıt kredisi ya da konut kredisi gibi ekspertiz incelemesine mevzuat gereği muhtaç ürünler için başvuru iletildiyse kredi başvurusunun değerlendirmesi 3 iş gününe kadar uzayabilir. Hatta 3 iş günü içerisinde yapılan değerlendirmeler kredi başvurusunun riskli olabileceği yönünde bir sonuç ortaya çıkarırsa personel incelemesi için kuyruğa alınması da mümkün olabilir.

Personelin incelemesi adına iş kuyruğuna alınan kredi başvurularının değerlendirilip sonuca bağlanması 5 gün dahi sürebilir. Bu süreçte tüketicilerin farklı bankalara kredi başvurusu iletmemesi gerekir, aksi taktirde kredi notuna olumsuz bir etki bırakacaktır.

Başvuru Nasıl Sorgulanır

İlettiği kredi başvurusunun akıbetini sorgulamak isteyen tüketicilerin Fibabanka şubeleri ya da Fibabanka çağrı merkezi üzerinden bunu gerçekleştirmesi mümkündür.

Fibabanka çağrı merkezi üzerinden kredi başvurusunun sonucunu öğrenmek ya da başvurusunu sorgulamak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken 444 88 88 numaralı çağrı merkezini aramak ve kredi bilgilendirme hattı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanmaktır.

Şube hizmet kanalı üzerinden kredi başvurusunun durumunu öğrenmek isteyen tüketicilerin ise nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın şubeye giderek bunu gerçekleştirmesi mümkündür.

Başvuru Sonrası Ne Olur?

İletilen kredi başvurusu sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucu olumlu yanıt alan tüketicilerin ihtiyaç kredisi ürünü için tahsis sürecini tamamlamak üzere şubeye gitmesi gerekir. İhtiyaç kredisi kullanım sözleşmesi imzalanır, kimlik fotokopisi verilir ve kredi anında mevduat hesabına aktarılır.

Konut ve taşıt kredisi için başvuru ileten tüketiciler ise gerekli belgeler ibraz ettikten sonra şubeden ayrılır. Banka, söz konusu belgeler ışığında ekspertizlerle temas kurar ve krediye konu malın incelenmesi isteğinde bulunur. Ekspertiz incelemesi sonrasında mala değer biçilir ve mevzuat  gereği ne kadar kredi verilebileceği karara bağlanır. Daha sonra tüketici ürünün ne kadarının kredilendirilebileceğiyle ilgili bilgilendirilir ve kredi tahsisini tamamlayıp, kredi kullanım sözleşmesinin imzalanması amacıyla şubeye davet edilir.

fibabanka kredi başvuru sonucu öğrenme
fibabanka aninda kredi basvuru sonucu ogrenme sorgulama

İade Gerçekleşebilir Mi?

Yapılan kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde kredinin hesaba aktarıldıktan sonra dahi iade edilmesi mümkündür. Tüketici hakları kapsamında değerlendirilen ve cayma hakkı olarak isimlendirilen bu hak uyarınca kredi tahsisi gerçekleştikten sonra 14 gün içerisinde kredinin kullanılmaması şartıyla bankaya aynen iade edilmesi mümkündür.

Söz konusu iade nedeniyle faiz, ceza ya da komisyon ödemesi yapılmaz ve yapılan hayat sigortası prim ödemesi de aynen iade olur. Söz konusu kanun uyarınca tüketici hiçbir zarara uğramadan krediyi bankaya geri vermiş olur.

Eğer kredi başvurularınızdan sürekli olarak red cevabı alıyorsanız, bu durumda sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümü buradan ziyaret edebilir ve böylelikle 2019 güncel şartlar altında kredi onay ihtimalinizin daha yüksek olduğu bankaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu