fbpx
BlogDevlet YardımlarıTarım Kredileri

Tarım Destekleme Ödemeleri Yattı mı (Sorgulama İşlemi)

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilere verilen destekleme ödemeleri her yıl olduğu gibi 2019 yılında da Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek. Çiftçiler ödemelerin ne zaman yapılacağı ya da destekleme ödemelerinin sorgusunun nasıl yapılabileceğiyle ilgili bilgileri ise yapılan duyurulara ve açıklamalara istinaden öğrenebilecek.

Tarım ve Hayvancılık Destekleme Ödemeleri

Ziraat Bankası, bakanlık tarafından destekleme ödemelerinin yapılması konusunda yetkilendirilmiş banka konumundadır. Dolayısıyla destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen çiftçilerin muhatabı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ek olarak Ziraat Bankası’dır.

Her yıl Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) aracılığıyla toplanan verilere istinaden bakanlık tarafından çiftçilerin Ziraat Bankası hesaplarına destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası hesabı açmakla yükümlü olan çiftçiler bir adet Başak Kart sahibi de olmalıdır.

Ziraat Bankası hesabı olmayan çiftçilerin ödemeleri ise TC kimlik numaralarının son hanesine istinaden isme havale usulüyle gerçekleşmektedir. Bu gruptaki çiftçiler, Ziraat Bankası’nda hesabı olan çiftçilerin aksine ödemeleri tahsis edebilmek için banka şubesine gitmek zorundadır.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılı itibariyle mazot, gübre, toprak analizi, hayvancılık ve tarım konularında destekleme ödemeleri yapacak. Ödemelerin ne zaman yapılmaya başlayacağı ve ne şekilde tahsis edileceği konusunda ise kısa süre içerisinde açıklama yapılması bekleniyor.

Çiftçi Destek Ödemeleri Ne Zaman Yatırılacak?

Destekleme ödemeleri kapsamında her yıl 3 milyar TL’ye yakın teşvik, çiftçilere aktarılmaktadır. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl içerisinde 213 bin 83 kişiye verilen teşvik ödemeleri 55 farklı şehirde baklagil ve hubutat üreticileri için Haziran ayı içerisinde yapılmaya başlamıştı. Her yıl değişen dönemlerde verilmeye başlayan teşviklerin önümüzdeki yıl içerisinde de yaz aylarında verileceği tahmin ediliyor

Önümüzdeki günlerde Kırsal Kalkınma Destekleri, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) vb. kalkınma ve hayvancılık destekleriyle ilgili eylem planını görüşmek üzere toplanacak olan hükümet yetkililerinin destek miktarlarında % 6 ile % 10 arasında zam yapması bekleniyor. Söz konusu görüşmeler kapsamında teşviklerin ne zaman verilmeye başlayacağı ve miktarının ne olacağı da belirlenecek.

Tarım Destekleme Ödemeleri Nasıl Sorgulanır

Yukarıda da değinildiği gibi bakanlık tarafından verilecek desteklerin yoğunluk olmaması amacıyla Ziraat Bankası tarafından belirlenen tarihlerde ve usulde aktarımı gerçekleştirilecek. Dolayısıyla çiftçilerin ödeneklerin Ziraat Bankası’na ne zaman aktarılacağından ziyade Ziraat Bankası’nın ödemeleri ne zaman aktaracağı konusuna odaklanması gerekiyor.

2018 yılı için ödemelerin ne zaman yapılmaya başlayacağını henüz duyurmayan Ziraat Bankası, sorgulamalar için şubelerden bilgi edinilmesini talep ediyor.

tarım destekleme ödeme sorgulama
tarim destekleme odemeleri sorgulama

Ödemeleri Kaçırır Mıyım?

Ödemeler için bir başvuru yapılması ya da talep dilekçesi doldurulması gerekmiyor. Söz konusu ödenekler teşvik kanunu kapsamında değerlendiriliyor ve bu nedenle varlıklardan devleti haberdar etmek yararlanmak için yeterli oluyor. Destekleme ödemelerinden yararlanmak isteyen çiftçilerin mutlaka Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olması gerekiyor. Söz konusu kayıt teşvik ödemelerinin yapılabilmesi için bakanlık tarafından kullanılacak. Ziraat Bankası hesabı olanlar, ödeme zamanı geldiğinde herhangi bir girişimde bulunmadan hesaplarına para yatırıldığını görebilecek. Ziraat Bankası hesabı olmayanlar ise isme havale yapılması sayesinde dilediği zaman teşvik ödemesini almaya bankaya gidebilir.

Sitemiz üzerinden Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi 2020 Şartları konulu yazımızı da bu bölümden okuyabilir ve güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu