fbpx
Emekli

Ev Hanımları Bu Yöntemle Emekli Olabiliyor (İsteğe Bağlı)

Ülkemizde uygulamada olan sosyal güvenlik sistemi uyarınca herhangi bir işte çalışmayan vatandaşların emekli olması pek mümkün değil. Sigortalılık statüsüne kavuşamayan ev hanımları da gerek emeklilik gerekse bankacılık ürünleri başta olmak üzere çeşitli imkanlardan yararlanamadıkları için eşlerinin sigortalarından faydalanmak durumunda kalıyor. Fakat isteğe bağlı sigorta prim ödemesi kapsamında ev hanımlarının da emekli olabilmesi mümkün.

İsteğe bağlı sigorta primi ödeyen ev hanımları, yaş şartını sağladığında emekli olabilmekte ve hatta gerekli şartların sağlanması durumunda vefat gerçekleşirse geride kalanlara ölüm aylığı bağlanmasına da fırsat yaratabilmektedir. Ek olarak değinmek gerekirse tıpkı diğer sigortalılar gibi tüm sağlık hizmetlerinden faydalanılabilmekte.

İsteğe Bağlı Sigorta Priminin Şartları

İsteğe bağlı sigorta primi yatıracak olan vatandaşların da çeşitli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Bu kapsamda belirlenen şartlar şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Sigortalı olmamak ya da sigortasız bir işte çalışmamak,
  • Sigortalılığı dolayısıyla aylık bağlanmamış olması,
  • Bildirgeyle birlikte SGK’ya gerektiği şekilde başvuru iletmiş olmak.

İsteğe Bağlı Sigorta Prim Ödemeleri Ne Kadar?

Ev hanımlarının emekli olabilmek için her ay belirli miktarlarda prim ödemesi yapması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta priminin diğer bir avantajı da tam olarak bu aşamada yatırılacak prim tutarına ve dolayısıyla da alınacak emeklilik maaşına ev hanımı tarafından karar verilebilmesi. Yani minimum prim tutarı ve dolayısıyla minimum emekli maaşı için asgari ücret düzeyinde prim ödemesi yapılması gerekirken daha üst perdeden emekli maaşı almak isteyenlerin prim ödemesini buna göre de yapması mümkün.

Bilindiği gibi 2018 yılı itibariyle brüt asgari ücret 2.029,50 TL dolayısıyla sigorta prim ödemelerinin de en az 649,44 TL tutarında yapılması gerekmektedir. Daha fazla prim ödemesi yapmak isteyenler ise asgari ücretin en fazla 6,5 katı kadar prim ödemesi yapma imkanına sahip.

Prim Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sigorta ve sigortacılık mevzuatı uyarınca sigorta primlerinin prime konu ayı takip eden ayın son gününe kadar mutlaka yatırılmış olması gerekir. Örneğin Aralık ayında isteğe bağlı sigortalılık girişini yapan bir ev hanımının ilk prim ödemesini Ocak ayı içerisinde yapması gerekir. Her prim ödemesi  bir önceki ay için yapılacaktır.

Teşvik Var Mı?

Ev hanımlarının emekli olabilmesine yardımcı olan isteğe bağlı sigortalılık konusunda herhangi bir teşvik bulunmuyor. Bununla beraber en dezavantajlı statülerden birisinin isteğe bağlı sigortalılık olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Ev hanımları isteğe bağlı sigortalılık girişini yapıp prim ödemeye başladığında eski tabirle Bağ-Kur’lu yani 4/b statüsünde olmaktadır. Dolayısıyla 4/a yani çalışan statüsündekilere göre ciddi dezavantajlar söz konusu. Örneğin 4/a’lı çalışanlar 7200 gün prim ödemesi yaptıktan sonra emekli olma hakkı elde edebilirken, 4/b’liler 9000 gün prim ödemesi yapmak zorunda.

Ev hanımları emeklilik yaşı gelmeden 7 yıl önce bir iş yerinde çalışmaya başlar ve son 3,5 yılı 4/a’lı olarak geçirirse 7200 gün prim ödemesi yaparak emekli olma hakkına da sahip. Fakat mevcut konjonktüre bakıldığında ve işsizlik oranları dikkate alındığında bunun pek olası olmadığını söylemek mümkün.

ev hanimlari bu yontemle emekli olabiliyor
ev hanimlarina emeklilik

Nasıl Başvurulur?

Eğer daha önce sigorta girişi yapıldıysa herhangi bir belge temin etmeden yalnızca dilekçeyle en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek isteğe bağlı sigortalılık girişi yapılabilmekte.

Daha önce sigorta girişi yapılmadıysa ve ilk defa sigortalı olunacaksa Sosyal Güvenlik Merkezi’nden temin edilecek Sigorta Giriş Bildirgesi’ni doldurması gerekmektedir. Bunun için de SGK merkezine gitmek ve ilgili evrağı eksiksiz bir şekilde doldurmak yeterli olmaktadır.

Sitemizdeki Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi Hangi Bankalar Veriyor konulu bölümümüzü de buradan https://onlinekrediler.net/ev-hanimlari-kredi-cekebilir-mi-hangi-bankalar-veriyor/ ziyaret edebilir ve ev hanımlarına özel olarak bankalar tarafından sunulmakta olan kredi kampanyaları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı