fbpx
Katılım Bankacılığı

Türkiyedeki Tüm Katılım Bankaları Listesi (Telefon Adres)

Faizsiz bankacılığa olan talep giderek artmakta ve bununla doğru orantılı şekilde yeni katılım bankaları da faaliyetlerine başlamaktadır. Geçtiğimi 5 yıl içerisinde 2 yeni katılım bankası daha açılmıştır ve çeşitli bakanlıklarının Katılım Bankalarını’nın faaliyet şekli itibariyle ülkeye sağladığı katkı nedeniyle çeşitli destekleri  de olmuştur. Bu kapsamda Türkiyedeki tüm katılım bankaları listesi ve bu katılım bankalarından temin edilebilecek ürünlere kısaca değinmek faydalı olabilir.

Türkiyedeki Katılım Bankaları

İsim Adres Telefon
Albaraka Türk Katılım Bankası Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:6 34768 Ümraniye/ İstanbul 0216 666 01 01
Kuveyt Türk Katılım Bankası Büyükdere Cad. No:129-1 Esentepe-Şişli-İstanbul 212-354 11 11
Türkiye finans Katılım Bankası Saray Mahallesi Sokullu Caddesi No:6 Ümraniye/İstanbul 0 216 676 20 00
Vakıf Katılım Bankası Adres: Saray Mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:10 Ümraniye/İstanbul +90 216 800 55 55
Ziraat Katılım Bankası Hobyar Mahallesi, Şeyhulislam Hayri Efendi Cad.No:12/1 Bahçekapı-Fatih / İSTANBUL 0212 404 11 00

Katılım Bankası Ürünleri

Katılım bankaları tüketicilerin ve ticari işletmelerin ihtiyaç duyduğu her türlü ürünü temin edebileceği kurumlardır. Bu kapsamda katılım bankacılığı prensiplerinin imkan sağladığı ölçüde esnek davranmaya gayret eden Katılım Bankaları’nın en sık tercih edilen ürünleri ihtiyaç finansmanı, taşıt finansmanı ve konut finansmanıdır.

İhtiyaç Finansmanı

Kişilerin sermaye ihtiyacı duyduğu zamanlarda katılım bankalarına başvurması mümkündür. Katılım Bankaları faaliyet şekli itibariyle kişinin satın almak istediği mal ya da hizmeti finanse eder ve üzerine belirli oranda kar payı ekleyerek satışını gerçekleştirir. Bu kapsamda faizi faaliyetine konu etmeyen katılım bankaları hem çok daha karlı hem de islami şartlara uygun şekilde ticaret gerçekleştirilmesini sağlamış olur.

Taşıt Finansmanı

Kişilerin satın almak istediği araçların finanse edilmesini sağlayan bu ürün sayesinde kısa süre içerisinde aracın kredilendirilmesi mümkün olur. Tıpkı taşıt kredileri gibi taşıt kredisi de belirli bir oranda peşinat ödemesinin yapılmasını zorunlu kılmaktadır ve bu kapsamda tüketicilerin katılım bankalarına kredi kullanımından önce ödeme yapması gerekir. Çünkü banka, taşıt bedelini tek seferde satıcıya ödeyecek ve aracı, finansman kullanmak isteyen kişiye teslim edecektir.

Konut Finansmanı

Katılım Bankaları’nın en sık tercih edilen ürünü konut finansmanıdır. Gerek kar payı oranlarının çok düşük olması gerek kendi gayrimenkul yatırımlarının diğer bankalara nazaran çok daha fazla olması itibariyle islami kaygısı olmayan kişiler dahi katılım bankalarının konut finansmanı ürünlerine yönelmeye başlamıştır.

turkiyedeki tum katilim bankalari listesi
turkiyedeki tum katilim bankalari listesi telefon adres

Bu kapsamda tapu fotokopisi, gelir belgesi ve ikametgahla birlikte en yakın katılım bankası şubesine giden tüketiciler kısa süre içerisinde ihtiyaç duyduğu sermayeye sahip olabilir.

Yapılan kredi başvurusu sonrasında BDDK mevzuatı gereğince belirli bir oranda peşinat ödemesi yapılması gerekecektir, ancak bu ödeme satıcıya değil bankaya yapılacaktır. Banka, konut bedelini tek seferde satıcıya ödeyecek ve konut tesliminden sonra bedeli vadelere yayılmış şekilde tüketiciden tahsil edecektir.

Sitemizde yer alan Vakıf Katılım Konut Kredisi Hesaplama 150 Bin TL Ödeme Planı konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/vakif-katilim-konut-kredisi-hesaplama-150-bin-tl-odeme-plani/ ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu