fbpx
Kredi Kampanyaları

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi Hangi Bankalar Veriyor

Eskiden çalışmayan kişilerin bankalardan kredi çekmesi oldukça güç iken; artık bu kesime yönelik olarak da bankalar tarafından bir çok kredi kampanyası düzenleniyor. Bu kampanyaların düzenlendiği kesimlerden birisi de ev hanımlarıdır. Ev hanımları ya da beyan edecek geliri olmayan kişiler de kredi kullanabilir. Kredi başvurusu yapılacak bankanın doğru seçilmesi ve makul bir miktar için talepte bulunulması halinde kredi kullanmanın önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Yine de kredi notu ve kredi geçmişi gibi çeşitli hususlara dikkat edilmesi gerekiyor ve bunların bilinmesi şart. Bu kapsamda ev hanımları çekebilir mi, hangi bankalar veriyor ve bilinmesi gerekenler neler gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi çekmek isteyen ev hanımlarının mutlaka kredi notuna sahip olması gerekiyor. Kredi notunun oluşması için en az bir bankayla finansal ürünlerinden birisi için ilişki kurulmuş olması ve düzenli kullanım gerekiyor.

Eğer kredi notunuz yoksa kredi başvurusu yapmadan önce bir kredi kartı edinmek ve bu kredi kartını en az 3 ay süresince kullanıp yüksek bir kredi notu oluşmasını sağlamak gerekiyor. Oluşacak yüksek kredi notu kredi kullanmak için size çok fayda sağlayacaktır.

Kredi kartı almakta zorlanıyorsanız bloke teminatlı kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartları ön ödemeli kredi kartlarına oldukça benzese de aynı değildir.

Bloke teminatlı kredi kartı edinmek için öncelikle bankaya bir miktar para yatırırsınız, örneğin 1000 TL limitle kredi kartı istiyorsanız 1200 TL civarı bir meblağı bankaya yatırıp kredi kartınız için bu parayı bloke etmelerini istersiniz. Bu sayede banka, kredi kartına olan borcunuzu ödemeseniz bile bloke altındaki tutardan borcunuzu tahsil etme imkanına kavuşur ve risk almamış olacağı için talebinizi onaylar.

Bloke teminatlı kredi kartınınızı 3 ay kullandıktan sonra yüksek bir kredi notuna sahip olursunuz ve kredi başvurusunda bulunabilir hale gelirsiniz.

ev hanımlarına kredi
ev hanimlari kredi cekebilir mi hangi bankalar veriyor

Gelir Belgesi İstemeden Ev Hanımlarına Kredi

Bankaların sunmakta olduğu krediler, yalnızca bazı şartlara göre bireylere kullandırılmaktadır. Yani kredi notu ve sigorta devamı gibi durumları karşıladığınız zaman, sizlerde rahatlıkla kredi kullanabilirsiniz. Fakat herhangi bir yerde çalışmayan ev hanımları için, bu durum pek mümkün değildir. Ev hanımlarının sigortası yan, maaş belgesi olmadığı için, kredi çekmesi oldukça zor olmuştur. Bu konuya da çözüm üreten ve ev hanımlarına kredi veren bankalar vardır. Bu bankaları ziyaret ederek, kredi çekebilirsiniz.

Ev hanımlarına hangi bankalar kredi verir

Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Şekerbank, Türkiye Garanti Bankası, Aktifbank, Türkiye İş Bankası, Qnb Finansbank, Türk Ekonomi Bankası,  Yapı ve Kredi Bankası, Birleşik Fon Bankası,  Citibank, Denizbank, HSBC Bank, Ziraat Bankası, Akbank, Halk Bankası ve ING Bank tarafından kredi imkanı verilir. Fakat her bankanın verdiği kredi miktarı ve istediği belgeler değişiklik gösterebilir. Ayrıca ING Bank ‘ın özel bir kredi kampanyası olan ING Bank Mini Kredi paketi de tam da ev hanımlarına yönelik bir kredidir.

Ev hanımlarına kredi veren bankaların şartları

Birçok bayan birey, bazı durumlar nakit ihtiyacı içerisine girmektedir. Bazı bayanların gelirleri olmasına rağmen ya belgeyemediği için kredi çekmesi zorlaşır. Bu kapsamda ev hanımlarına kredi veren bankalar ile görüşmeniz ve devamında ev hanımı olduğunuzu belirtmeniz durumunda, istediğiniz krediye sorunsuz ulaşım sağlayabilirsiniz. 5000 TL ve üzeri nakit gereksinimlerinde, gelir belgesi olmadan kredi çekmek oldukça zordur. Bu tutarın üzerinde kefil göstermeden alacağınız krediler için çalışan eşinin üzerinden maaş belgesi gösterek de kredi alabilmektesiniz.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020

Gelir belgesi beyan etmeyen ev hanımlarının hali hazırda CEPTETEB, Enpara.com, Odeabank, N Kolay Kredi için talepte bulunması mümkün.

CEPTETEB için başvuru iletecek ev hanımları en fazla 30 bin TL, Enpara.com’a kredi başvurusu iletecek ev hanımları en fazla 30 bin TL, Odeabank’a kredi başvurusu iletecek ev hanımları en fazla 35 bin TL, N Kolay Kredi için başvuru iletecek ev hanımları en fazla 30 bin TL kredi talebinde bulunabilir.

Bu bankalar arasından sadece Odeabank, gerekli görmesi halinde kefil talebinde bulunabiliyor. Eşiniz ya da bir tanıdığınızın size kefil olması halinde bu bankadan da rahatlıkla kredi kullanabiliyorsunuz.

Enpara.com Ev Hanımlarına Kredi

30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını internet üzerinden yapılan başvuruyla şubeye gidilmesine gerek kalmadan karşılayabilen Enpara.com QNB Finansbank’a bağlı bir dijital bankacılık şubesidir. İnternet üzerinden yapılan başvuru aynı iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanır, kredi notu yüksek tüketiciler aynı gün içerisinde kredi evraklarının adresine gönderilmek üzere kargoya verilmesini sağlayabilir. İlgili evrakların imzalanıp bankaya geri dönmesini takiben kredi, ev hanımı adına açılan banka hesabına tahsis edilir ve teslim edilen kart aracılığıyla ATM’den ya da şubeden çekilmesi mümkün olur.

N Kolay Kredi

Aktifbank’ın ihtiyaç kredisi ürünü N Kolay Kredi sayesinde 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını karşılamak mümkündür. Tıpkı Enpara.com gibi N Kolay Kredi için de internet üzerinden başvuru yapılır ve gelir belgesi ya da farklı bir evrakın ibrazı gerekmez. Yapılan başvuru aynı iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanır.

Olumlu yanıt alan tüketicilerin kredi kullanmak için imzalaması gereken evraklar adresine getirilir, imza atıldıktan sonra evraklar bankaya geri döner ve ev hanımı adına açılan hesaba tahsis edilir. Ev hanımı ya kendisine teslim edilen kart ile ya da en yakın Aktifbank şubesine giderek nakit çekimi yapabilir.

CEPTETEB Ev hanımlarına Kredi

TEB’e bağlı olarak faaliyet gösteren dijital bankacılık şubesi CEPTETEB aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar masrafsız kredi kullanılabilir. İnternet üzerinden yapılan başvuru aynı iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanır ve olumlu yanıt alan ev hanımları adresine gelen evrakları imzalayarak kredisini kullanabilir.

Gelir Olarak Gösterebileceğiniz Kaynaklar

Ev hanımlarının gündelik harcamaları için eline para geçmesi gerekir, işte bu noktada hangilerinin banka için gelir hangilerinin gelir olarak görülmediğini bilmek önemlidir. Şunları gelir olarak bankaya ibraz edebilir, geliriniz olarak görülmesini sağlayabilirsiniz:

  • Tapusu size ait konutlardan elde ettiğiniz kira gelirleri,
  • Emekliyseniz emekli maaşı ya da dul maaşı gibi sosyal ödemeler,
  • Konut kredilerinde aynı ikametgah adresinde bulunan diğer aile bireylerine ait gelirler,
  • Çiftçilik yapıyorsanız kayıtlı çiftçilik gelirleri,
  • Şirket ortağıysanız bu ortaklıktan elde ettiğiniz gelirler,
  • Sezonsal çalışmalardan elde ettiğiniz gelirler.

Banka yetkilisiyle gelirinizi ne şekilde elde ettiğiniz üzerine yapacağınız görüşme sonrasında bunun gelir olarak gösterilip gösterilemeyeceği konusunda fikir alabilirsiniz. Bankalar gelir konusunda sanıldığı kadar hassas değildir, herkesin bir şekilde eline para geçtiğini bilir ve önemli olan bunun süreklilik arz edip etmediğini anlamaktır.

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi

Eğer belgeleyebileceğiniz bir gelir varsa kredi kullanabileceğiniz bankalar arasında Ziraat Bankası da yer alır. Ziraat Bankası, gelir belgesi olmayanlara kredi tahsis etmez kredi için ibraz etmeniz gereken evraklar şunlardır:

  • Bankadan alınan kredi başvuru formu,
  • Nüfus cüzdanı,
  • Gelir belgesi,
  • İkametgah.

Yapılan kredi başvurusu şube tarafından incelenir, değerlendirilir ve 2 iş günü içerisinde yanıtlanır. Alınan yanıt olumluysa tüketici adına açılan hesaba kredi tahsisi gerçekleştirilir ve kredinin kullanılması sağlanır.

Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi başvurusu için şubeye gidilmesi gerekir. İnternet ya da mobil bankacılık uygulaması gibi alternatif kanallar üzerinden başvuru yapılamamaktadır.

Postaneden Ev Hanımlarına Kredi

Postaneden ev hanımlarına kredi verebilen bankalar 55 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için Burgan Bank, 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için Aktifbank, 45 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için ING Bank, 36 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için Denizbank, 35 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için TEB’dir.

PTT aracılığıyla postaneden yapılacak kredi başvurularında gelir belgesi ibraz edilmesi zorunludur. Yalnızca ING Bank, yüksek kredi notu vb. durumlarda bazen gelir belgesi ibrazı istememektedir.

Başvuru yapmak için gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte en yakın postaneye giderek başvuru yapabilirsiniz.

İpotek karşılığı kredi başvurusu

Ev hanımları kefil göstererek ya da eşinin maaşını belgeleyip kredi çekebileceği gibi, sahip olduğu gayrımenkulu ipotek ettirmesi durumunda da istediği krediyi rahatlıklar çekebilir. Yukarıda yazılmış olan bankalar, ev hanımlarını nrahat edebilmesi ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için, ipotek şartı ile kredi kullandırmaya devam etmektedir. Ev hanımlarının kendi kendi adına kayıtlı olan herhangi bir ev, tarla, arsa, araba, traktör veya küpe numaraları tarım ilçe müdürlüğüne kayıtlı büyükbaş yada küçükbaş hayvan sahibi ise bunları banka ipotek göstermesi durumunda, istediği krediyi sorunsuz şekilde çekebilir. İpotekli kredi için, gösterilen malın %80 oranında kredi imkanı sağlanır.

Kefil de İbraz Edebilirsiniz

Ev hanımlarının kredi çekmesini kolaylaştırabilecek hususlardan birisi de bir kefil ibraz etmek olacaktır. Eğer size kefil olacak kişinin kredi notu iyi ise ve bununla birlikte aylık geliri de yüksek düzeyde ise; ev hanımı da olsanız, herhangi bir gelir belgesi ibraz edemeseniz de kredinizin onaylanma ihtimali yüksek olacaktır.

Ayrıca Evde Yapılabilecek 10 Kazançlı İş Önerisi konulu bölümümüze de buradan ulaşabilir, evde oturduğunuz yerden yapabileceğiniz kazanç miktarı yüksek işleri öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu