fbpx
Anadolubank

Anadolubank Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir (Sorgulama)

Bireysel müşteri tabanında her geçen gün daha fazla tüketici tarafından tercih edilen Anadolubank, kredi başvurularını genel itibariyle şube hizmet kanalından kabul etmesi nedeniyle süreçle ilgili bilgi vermek durumunda kalmaktadır. Kredi başvurusunun durumunu öğrenmek isteyen tüketicilerin hali hazırda yararlanabileceği çeşitli alternatif hizmet kanalları bulunmaktadır. Bu hizmet kanalları aracılığıyla başvuru sorgulaması yapan tüketiciler onaylanan kredi başvurularını anında tahsis edebilir.

Başvurular Ne Zaman Sonuçlanır?

Anadolubank, iş süreci gereği ön onay statüsünde kredi başvurusu kabul etmemektedir. Bu kapsamda iletilen tüm kredi başvuruları personel ve algoritma incelemesinden aynı anda geçirilmektedir. Dolayısıyla kredi başvurularının onaylanması 1-3 iş günü kadar sürmekte, ancak onaylandıktan sonra herhangi bir ek prosedüre maruz kalmadan doğrudan tahsis edilmektedir.

Kredi başvurusunu şubeden yapan ve başvuru sırasında mevduat hesabı açılışı için gerekli belgeleri de imzalayan tüketicilerin daha sonra tekrar bankaya gitmeden kredisini tahsis etmesi mümkündür. Talep edilmesi halinde internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezi aracılığıyla tahsis edilen kredi hesaba geçtikten sonra EFT ile farklı bir banka hesabına aktarılabilir.

Başvurular Nasıl Sorgulanır?

Yaptığı kredi başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenmek isteyen tüketicilerin çağrı merkezi ya da şube hizmet kanallarından bilgi edinmesi mümkündür.

0850 222 55 50 numaralı çağrı merkezini arayan tüketicilerin kredi bilgilendirme  hattı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanması ve kimlik bilgilerini paylaşması sonrasında sorgulama tamamlanabilecektir.

Anadolubank şubelerine nüfus cüzdanıyla birlikte giden tüketiciler de aynı şekilde başvurusunu sorgulama imkanına sahiptir.

Başvuru Sonrası Ne Olur?

Anadolubank, prosedür gereği ön başvuru kabul etmemektedir. İletilen kredi başvurularının tamamı tahsisten önceki son adımdır. Dolayısıyla kredi başvurusu ileten ve başvurusu olumlu değerlendirilen tüketicilerin kredileri daha önceden açılan mevduat hesaplarına doğrudan tahsis edilir.

Fakat iletilen kredi başvurusu konut veya taşıt kredisi gibi mevzuat gereği ekspertiz incelemesine muhtaç ürünlerse tahsis için bir süre daha beklenilmesi gerekebilir. Çünkü söz konusu inceleme sonrası ne kadar kredi tahsis edilebileceği ortaya çıkacak ve bu miktardan daha yüksek kredinin tahsis edilmemesi gerekecektir.

Kredi İptal Edilebilir Mi?

Kredi başvurusu ileten tüketicilerin bu ürünü kullanmadan iade etme imkanı bulunmaktadır. Cayma hakkı kapsamında düzenlemeye tabi olan  bu durum, tüketicinin tahsis ettiği krediyi ceza, komisyon ya da faize maruz kalmadan aynen iade etmesi ve zarara uğramaması anlamına gelmektedir.

Onaylanan kredisini iade etmeye karar  veren tüketicilerin çağrı merkezi ya da Anadolubank şubeleri üzerinden iade talebinde bulunması mümkündür. İadeler çok yüksek ihtimalle aynı gün içerisinde gerçekleşecektir.

anadolubank kredi başvuru sonucu öğrenme
anadolubank kredi basvuru sonucu nasil ogrenilir

Sigorta Yapılacak Mı?

Kredi başvurusu olumlu değerlendirilen tüketicilerin kredi vadesi süresince hayat sigortası yaptırması gerekir. Hayat sigortası primi finansman tahsis ücreti ve faiz oranından ayrı ek bir maliyettir. Dolayısıyla tüketicilerin hayat sigortası için bankadan ziyade farklı bir sigorta şirketiyle çalışması da mümkündür. Fakat böyle bir talebin bulunmaması halinde banka, tüketici adına otomatik olarak hayat sigortası yapacak ve prim ödemesini de tahsis edilen kredi borcuna ekleyecektir.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/kredi-sartlari-en-esnek-ve-kolay-kredi-veren-bankalar-2018/ okuyarak, 2019 güncel bilgileri üzerinden yapılan hesaplamaları ve bu bankaların tekliflerini öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu