fbpx
Blog

Benzindeki ÖTV Miktarı Ne Kadardır (Güncel 2020)

Neredeyse günlük olarak değişmeye başlayan akaryakıt ücretleri tüketiciler başta olmak üzere ülke genelinde ciddi ekonomik problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu kapsamda benzindeki ÖTV miktarı ne kadardır, daha da yükselir mi ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Benzin ÖTV Miktarı

Dünyanın en pahalı benzinini kullanan Türkiye’nin 1 litre benzin için ödediği ÖTV miktarı 1,95 TL. ÖTV fiyatları bir oranlamaya tabii değil yani sabit, her 1 litre için 1,95 TL ÖTV ödemesi yapılıyor. ÖTV ve KDV benzin fiyatına dahil olduğunda 1 litre benzin için ödenen ücretin % 55’inden fazlası vergi olarak devlete gidiyor.

Geçmişe yönelik 12 yıla istinaden yapılan bir inceleme sonucunda sadece Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) adı altında ülke çapında ödediğimiz verginin 895,8 milyar TL dolaylarında olduğu biliniyor. Genel olarak aşırı kullanımın önüne geçmek ve toplum geneline fayda sağlayacağı düşünülen uygulamaları hayata geçirmek için kullanılan ÖTV, Avrupa Birliği’ne uyum yasaları kapsamında hayatımıza girdi fakat uygulamada AB ülkelerinden oldukça farklı şeylerle karşılaşılıyor. Örneğin araç satışlarında ÖTV’nin dahil edildiği fiyat üzerinden KDV alınması yani verginin vergisinin alınması halen ciddi bir tartışma konusu, ancak işler bununla da sınırlı değil.

ÖTV İndirimi İyi Birşey Mi?

ÖTV indirimi diğer tüm fiyatlar sabitken iyi bir şey ve olumlu bir gösterge olacaktı, ancak zam nedeniyle tüketicinin zora düşeceğinin tahmin edilmesi ve ÖTV’den vazgeçilmesi son kozların oynanıyor olması demek. Çünkü olaya farklı bir perspektiften bakılacak olursa ÖTV devlet için bir gelir kaynağı ve devletin elde edeceği gelirden vazgeçmesi demek ekonomik olarak iyi bir şey değil çünkü yapılması gereken harcamalar için kaynaklar küçülüyor. Bu kapsamda ÖTV indiriminin tüketici için kısa vadede iyi gibi görünse de uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkarabileceğini belirtmek yararlı olur. Atılması gereken ciddi adımlar var ve bunların tümü yapısal reformlarla ilgili. Hali hazırda ekonomi otoriteleri, profesörler ve iktisatçılar ekonominin para politikalarıyla değil yapısal reformlarla düzeltilebileceği konusunda ortak paydada buluştu.

Akaryakıtta Sabit Verginin Maliyeti

17 Mayıs günü başlayan akaryakıtta sabit vergi uygulamasının devlete maliyeti yalnızca 2 ay içerisinde 1.2 milyar TL olarak açıklandı. Bu uygulamanın hayata geçirildiği dönemde açıklamalarda bulunan dönemin Maliye Bakanı Naci Ağbal, yılda toplam 130 milyar TL’lik ÖTV’nin % 46’sının akaryakıttan elde edildiğini ve sabit fiyat uygulamasının ciddi sorunlar çıkarabileceğini savunmuştu.

benzindeki ötv ne kadar
benzin otv miktari

10 Numara Yağ Kullanımında Büyük Artış

Akaryakıt fiyatlarının yüksek olduğu ülkelerde akaryakıt olarak kullanılan ucuz 10 numara yağın ülkemizde de tekrar çok yüksek oranda kullanılmaya başlandığı açıklandı. Sürücülerin araç kullanırken alev alma riski bulunan bu yağı yakıt olarak kullanmaması tavsiye ediliyor.

Türkiyede Satılan Hibrit Arabalar ve Fiyatları konulu yazımızı okuyarak, hâli hazırda ülkemizde satışı yapılan hibrit araçlar ve bunların güncel fiyatları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu