fbpx
Gündem

Sıfır Km Araçlarda Bir ÖTV İndirimi Gelir mi

Otomobil satışlarının düşmeye başlamasının ardından satışların tekrar artması adına ÖTV indirimi yapılmasının gündeme gelmesiyle talepler bir süre daha ertelenmeye başladı. Taleplerin ertelenmesi otomobil satışlarının daha da düşmesine neden oldu, ancak sıfır km araçlarda bir ÖTV indirimi gelir mi sorusunun yanıtı halen tam olarak netlik kazanmadı. Konuyla ilgili açıklama yapan sektör uzmanı Emre Özpeynirci, çeşitli ayrıntılarıyla ÖTV indirimi konusuna değindi ve tüketicilerin aklındaki bazı soruları yanıtladı.

Sıfır Km Araçlara ÖTV İndirimi

Ekonomideki durgunluk ve tüketicilerin harcama alışkanlıklarındaki değişiklikler sonrasında hükümet çeşitli adımlar atmış ve başta akaryakıt olmak üzere bazı ÖTV kalemlerinde indirime gitmişti. Hali hazırda otomobile ilişkin ÖTV’lerin de düşeceğinin söylendiği şu günlerde bu tarz adımlar atılması tüketicilerde kafa karışıklığı yarattı, ancak konuyla ilgili hiçbir resmi açıklama yapılmadı.

Sıfır km araçlarda ÖTV indirimi konusu bir röportaj sırasında sektör yetkilisinin muhabire ilettiği temenni sonrasında basında büyük yer buldu ve farklı mecralar tarafından farklı şekilde lanse edilince sektör temsilcisinin temennisi hükümetin atmak üzere olduğu bir adım gibi algılandı.

Satır aralarında ÖTV indiriminin gündemde olduğuyla ilgili bilgiler paylaşılmaya başlanınca araç satın almak isteyen tüketiciler de beklemeye koyuldu, ancak konuyla ilgili ne bir açıklama yapıldı ne de bir adım atıldı. Olan otomobil satıcılarına oldu ve satışlar bir anda ciddi şekilde düştü. Geçtiğimiz dönemlerde birkaç kez daha yaşanan bu durum nedeniyle otomobil sektörü zor günler geçirmişti, aynı dönem yine yaşanmakta ve bunun en önemli sebebi tüketicilerin yanlış bilgilendirilmesi.

Otomobilde ÖTV Sadece Bir Kez İndirildi

ÖTV’nin hayatımıza girdiği dönemden bu yana otomobil için ÖTV indirimi yalnızca bir kez yapıldı. 2008 yılında yapılan ÖTV indirimi otomobil üreticileri ve distribütörlerin batmaması için yapılmıştı. ÖTV indiriminin yapıldığı o dönemde işler öylesine kötü bir hal almıştı ki sektör neredeyse durma noktasına gelmişti ve birçok bayi kepenk kapatmıştı. Bu koşullar altında ÖTV’de indirime gidilmesi ve stokların eritilmesinin sağlanması sektör için hayati bir müdahaleydi, dolayısıyla atıldı.

O dönemde ÖTV indirimi yapıldıktan sonra satışlarda 3 ay içerisinde % 33’lük bir artış meydana geldi. Fakat satışlardaki bu artış kamu gelirlerinin düşmesinden doğan zararı karşılayamadı ve hayatımıza farklı vergi maliyetleri olarak girdi.

2008 yılında yapılan ÖTV indirimi sonrasında 1.6 lt ve altı motora sahip otomobillerde ÖTV % 37’den % 18’e, hafif ticari araçlarda % 3’e, özel amaçlı midibüs, kamyon vb. ise % 1’e indirildi.

Matrahın Kalkması Gerekiyor

2016 yılında yapılan bir değişiklik sonrasında matraha yani vergisiz fiyata dayalı olarak hesaplanan ÖTV, bir anda % 60’lara varan oranlarda uygulanmaya başladı. Normal şartlar altında yani kararın yürürlüğe girdiği dönemde Bakanlar Kurulu uçuk ÖTV oranlarının hayatımıza girmemesi için bazı düzenlemelere de imza atmıştı fakat dolar kurundaki artışlardan sonra ÖTV dilimleri de bir işe yaramamaya başladı.

ötv indirimi gelecek mi
sifir km araclara otv indirimi

Dolayısıyla asıl konuşulması gereken konu ÖTV’den ziyade matraha dayalı vergi sisteminden vazgeçilmesi olmalı.

Sıfır Km Otomobil ÖTV’si Düşecek Mi?

Konuyla ilgili hiçbir açıklama yapılmadı, yetkili kimse konuyla ilgili olumlu bir sinyal vermedi ve ÖTV de daha önce yalnızca bir kere indirildi. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde otomobil fiyatlarında ÖTV indirimi yapılması beklenmiyor.

Türkiyede Satılan Hibrit Arabalar ve Fiyatları konulu yazımızı okuyarak, hâli hazırda ülkemizde satışı yapılan hibrit araçlar ve bunların güncel fiyatları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu