fbpx
Arabalar

Türkiyede Satışı Yapılan Hibrit Arabalar ve Fiyatları

Hibrit otomobiller sayesinde düşük hızlarda ve sıkışık trafik karşısında aracın güç ihtiyacı akülerden karşılanır. Aküler de hareket ettikçe şarj edildiği için benzin motorunun kullanıldığı zamanlarda düşük hız ve trafik sıkışıklığı durumunda kullanılmak üzere aküler şarj edilmiş olur. Benzin tüketimini ciddi şekilde azaltan hibrit otomobiller elektrikli otomobillere karşın şarj edilme gerekliliği de olmadığı için kısa süre içerisinde fosil yakıtlı otomobillerin yerini alabilir. Bu kapsamda Türkiyede hali hazırda satışı yapılan hibrit arabalar ve bu araçların özellikleri, fiyatlarıyla ilgili bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Özellikle büyük şehirlerde ya da trafik sorunun olduğu bölgelerde araç kullanan kişilerin hibrit araçlara yönelmesi yakıt maliyetlerini ciddi şekilde düşürecektir. Buna karşın satış fiyatlarının alternatiflerine göre daha pahalı olduğu, ikinci el piyasasının yeni yeni oluşmaya başladığı ve yedek parça problemlerinin boy gösterebileceği de unutulmamalı ve araba satın almadan önce yetkili bayi ile görüşüp bilgi talep edilmelidir.

Renault Twizy

Renault’un en özgün modellerinden birisi olan Twizy şehir içerisinde hareket kolaylığı amaçlayan tüketicilere hitap ediyor. Park sorunu yaşamamak, az yakıt tüketmek ve kısa mesafeleri hızla kat etmek için oldukça ideal bir araç olan Renault Twizy 2 kişilik.

renault twizy 70 bin tl

Tamamen şarj edilmesi 220 voltluk bir prizde 3 saat kadar süren Twizy, şarj edildikten sonra 100 kilometre yol gidebiliyor. Yakıt tüketimi ise 100 km için aşağı yukarı 3 TL civarında oluyor. Çok az yakıt harcayarak neredeyse şehir içerisindeki her türlü ihtiyacı karşılayabilen Renault Twizy gerçekten de satın alınması düşünülmesi gereken bir araç. Üstelik frene basıldığında kendisini reşarj etme imkanı da olduğu için normalden çok daha uzun süre şarj ihtiyacı olmadan trafikte hareket etmek mümkün.

Toyota Yaris Hybrid (108 bin TL)

Toyota’nın en çok satan hibrit modeli Yaris Hybrid oldukça başarılı bir model. İkinci el modelleri 88 bin  TL civarından başlamakta olup 0 km hibrit Yaris almak isteyenler için rakam; 108 bin TL’den başlarken, aynı zamanda 14 farklı renk seçeneğine sahip.

toyota yaris hybrid

Toyota Auris Hybrid (127 bin TL)

Auris tasarımının hibrite uyarlanmış hali olarak piyasaya sürülen Toyota Auris Hybrid 128 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışta. İkinci el rakamlar için 102 bin TL civarında olacağını söyleyebiliriz. Tüketiciler ilgili araca cam tavan gibi çeşitli ekler talep ederse fiyatın 148 bin TL’ye kadar çıkabileceğini belirtmekte fayda var. Benzinli otomatik Auris araçların fiyatı ise 87 bin TL civarında.

toyota auris hybrid

Toyota C-HR Hybrid (147 bin TL)

En sık kullanılan hibrit otomobillerden birisi olan C-HR Hybrid geçtiğimiz yılın ilk 6 ayı içerisinde en çok satılan hibrit otomobil oldu. 13 farklı renk seçeneğiyle 147 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa çıkarılan C-HR Hybrid, 100 kilometrede 3,8 litre yakıt tüketiyor.

toyota chr 147 bin tl

Hyundai IONIQ Hybrid (124 bin TL)

Oldukça iyi yakıt tasarrufu sağlayan Hyundai IONIQ Hybrid sportif bir tasarıma sahip olsa da şehir içi kullanıma oldukça uygun. Cazip fiyat avantajıyla halen satışta olan otomobilin 100 km hıza çıkabilmesi için 11.1 saniyeye ihtiyacı var.

hyundai ioniq 124 bin tl

Kia Niro (124 bin TL)

Oldukça fazla renk seçeneğiyle satışa sunulan Kia Niro kalabalık aileler için oldukça ideal bir araba. Geniş bir kabin ve bagaja sahip olan Kia Niro modeline 124 bin TL’den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

hibrit kia niro 124 bin tl

Renault Zoe (130 bin TL)

Renault’un en dikkat çekici hibrit araçlarından birisi olan Renault Zoe ABS, elektrik şarj imkanı ve yüksek performans gibi özellikleriyle diğer araçlardan ayrılıyor. Üstelik 130 bin TL fiyat etiketiyle satışta olan Renault Zoe tek şarjda 400 kilometre yol gitme imkanına sahip.

renault zoe 130 bin Tl

Lexus CT 200h (160 bin TL)

Kısa süre içerisinde pazarda ciddi başarılara imza atmaya başaran Toyota’ya bağlı Lexus, CT 200h modeli 100 kilometrede 3,8 litre yakıt tüketiyor. 160 bin TL’den başlayan fiyatlarla sahip olunabilen Lexus CT 200h, 1,8 litre hacimli hibrit bir motora sahip.

lexus ct 200h hibrit 160 bin tl

Lexus RX 450h (167 bin TL)

Lexus’un SUV modelindeki hibrit araçlarından birisi olan RX 450h ile 100 km/sa hıza 7,7 saniye içerisinde çıkmak mümkün. Yüksek performansına karşın 100 kilometrede 5,4 litrelik yakıt tüketimiyle dikkat çeken Lexus RX 450h’ye 167 bin TL’den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

Toyota RAV4 Hybrid (220 bin TL)

SUV araç arayışı içerisinde olupta hibrit otomobilleri araştıran kişilerin RAV4 Hybrid modeline mutlaka göz atması gerekiyor. Yüksek performansa sahip RAV4 otomobilinin en önemli özellikleri denge kontrol sistemi, ABS ve 7  hava yastığı gibi güvenlik önlemleri. İlgili araca 220 bin TL’den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

BMW i3 (190 bin TL)

BMW i8 modeline çok benzerlik gösteren tasarımına karşın daha küçük ve hafif bir yapıya sahip olan BMW i3 tamamen elektrikli ve şehir içinde kullanılabilmek için özellikle tasarlandı. 100 km hıza 7.2 saniye içerisinde çıkabilen BMW i3, 190 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

bmw hibrit i3 190 bin tl

Toyota Prius (44 bin EUR)

Toyota’nın ve dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili olma özelliği taşıyan Prius, oldukça güzel bir tasarıma sahip ve 7 farklı renk seçeneğiyle tüketicilere alternatifler de sunuyor. 1.8 Hybrid e-CVT Elektronik motora sahip otomobil 100 kilometrede 3,6 litre yakıt tüketiyor. İlgili araca sahip olmak için 44 bin EUR ödeme yapılması gerekiyor.

Lexus IS 300h (79 bin EUR)

100 km/sa hıza 8,4 saniye içerisinde çıkmayı başaran Lexus IS 300h oldukça sportif bir araç ve 3 sürüş moduna sahip şekilde 79 bin EUR’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Lexus NX 300h (80 bin EUR)

Lexus’un en dikkat çekici hibrit modellerinden birisi olan NX 300h, 100 km/sa hıza 10 saniye içerisinde çıkmayı başarıyor. 100 kilometrede 5,2 litre yakıt tüketimine sahip otomobil için 80 bin EUR’den başlayan fiyat avantajından yararlanmak mümkün.

Lexus GS 300h (90 bin EUR)

100 kilometre yolda 4,7 litre yakıt tüketen Lexus GS300h, dört farklı sürüş moduna sahip şekilde 90 bin EUR’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

Lexus RC 200T (97 bin EUR)

Hibrit otomobilleri arasındaki en hızlı Lexus modeli olan RC 200T, 100 km/sa hıza 7.5 saniye içerisinde çıkabiliyor. Oldukça estetik hatlara sahip RC 200T için 97 bin EUR ödeme yapılması gerekiyor.

Volvo XC90 (621 bin TL)

Kendi içerisinde de 4 farklı tipte satışa sunulan Volvo XC90, yüksek kalitedeki malzemeleri ve güvenliğe verilen önemle hibrit SUV arayışı içerisinde olanlar için tercih edilebilecek en iyi araçlardan birisi.

100 kilometrede 2,1 litre yakıt tüketen Volvo XC90’a 621 bin TL’den başlayan fiyatlarla sahip olmak mümkün.

BMW X5 xDrive40e (623 bin TL)

Şehir içi ve şehir dışı kullanım için en uygun BMW modellerinde nbirisi olan X5 xDrive40e standart X5 modeliyle neredeyse aynı görünüyor. Konforlu ve yakıt tasarruflu BMW X5 xDrive40e modeli 2 bin motor hacmine sahip 623 bin TL’den satışa çıkarıldı.

BMW i8 (829 bin TL)

En gösterişli ve pahalı hibrit otomobillerden birisi olan BMW i8, spor bir tasarıma sahip ve oldukça güçlü. 100 km hıza 4.4 saniye içerisinde çıkabilen i8 hali hazırda ülkemizde satışta olan en hızlı hibrit otomobil olma unvanına sahip. Spor araba kullanmak fakat fosil yakıt tüketimini azaltmak isteyen tüketicilere hitap eden BMW i8’in satış fiyatı 820 bin TL’den başlıyor.

BMW 740Le xDrive (1 milyon TL)

BMW’nin en sevilen modellerinden olan 7 serisine hibrit klasmanında katılan 740Le xDrive, 4 silindirli benzinli motor ve eDrive elektrikli motora sahip. Oldukça konforlu ve dinamik bir otomobil olan BMW 740Le’nin ülkemizdeki satış fiyatı 1 milyon TL’den başlıyor.

Sitemizde siz değerli okurlarımız için kaleme aldığımız Elektrik Araç Kullanımı Yaygınlaşınca Dizel Araçlar Yasaklanabilir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu