fbpx
Ticaret

Akaryakıt Taşıt Tanıma Sistemi Nedir Nasıl Başvurulur

Şirkete ait araçların personel kontrolüne verilmesi beraberinde akaryakıt tüketimi ve bu tüketim kaynaklı maliyeti de beraberinde getirmektedir. Akaryakıt tüketim maliyetlerini düşürmeyi ve ilgili ticari aracın kullanımını kontrol altına almayı ilke edinen akaryakıt taşıt tanıma sistemi nedir, nasıl başvurulur ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

En basit haliyle ticari araçların akaryakıt tüketimini ve bu tüketim nedeniyle oluşan maliyetleri kontrol altına alıp incelemeyi mümkün kılan sisteme taşıt tanıma sistemi denilmektedir. Taşıt tanıma sistemi kapsamında bir akaryakıt şirketiyle anlaşmaya varan firma, ilgili akaryakıt şirketine anlık ödeme yapmak durumunda değildir.

Yani ticari aracı kullanan personel bir akaryakıt istasyonuna gittiğinde aracından inmeden, hiçbir ödeme yapmadan yakıtını alıp işine devam edebilecektir. Akaryakıt kullanımıyla ilgili olan ücretler ise şirket ve akaryakıt şirketi arasındaki cari hesap sözleşmesine ithafen belirli periyotlarla tahsil ediliyor.

Ayrıca veriye ulaşmayı anlık olarak mümkün kıldığı için ciddi analiz ve hareket kabiliyeti de sağlayan taşıt tanıma sistemi sayesinde kilometre sınırlaması yapabilir, pompa ücretleri üzerinden tasarruf edebilirsiniz. Şirket ve personele sağlanan hakların kötüye kullanımının önüne geçilmesini mümkün kılan bu sistem daha ucuza akaryakıt alınmasını da sağlamaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır?

Taşıt tanıma sistemi aracın içerisine takılan bir elektronik aletin pompa ile veri alışverişinde bulunması yöntemiyle çalışır.

Bu elektronik cihaz taşıt kimlik ünitesi olarak isimlendirilir ve araca özel bilgileri pompa ile paylaşır. Talep eden işletmeler bu elektronik aletin araca takılmasındansa anahtarına takılmasını da isteyebilir. Pompa aracılığıyla akaryakıt aktarımı yapılırken aynı zamanda araca ilişkin veriler veri tabanına yüklenir ve kaydedilen veriler sistem üzerinden tutar hesaplaması yapılarak şirkete iletilir. Bu iletim aracın ait olduğu şirkete ve akaryakıt şirketine aynı anda sağlanmakta ve fatura edilmektedir.

Akıllı Halka Aleti

Taşıt tanıma sistemi kullanacak şirketlerin tercih edebileceği üç yöntemden birincisi akıllı halkadır. Akıllı halka sayesinde araçtan inilmesine gerek kalmadan akaryakıt alımı yapılabilir. Akıllı halka aracın kilometre bilgisine ilişkin veri paylaşamaz, yalnızca akaryakıt kullanımıyla ilgili veri aktarır fakat bu sayede ortalama olarak ne kadar yol gidilebileceği de aracın özelliklerine bağlı olarak rahatlıkla hesaplanabilir.

Akıllı Anahtarlık Sistemi

Taşıt tanıma sistemi kullanacak şirketlerin tercih edebileceği diğer bir yöntem de akıllı anahtarlık sistemidir. Bu sistem sayesinde yalnızca anahtarlık ile hızlı şekilde akaryakıt alımı yapılabilir. Akıllı anahtarlık sistemi depoya monte edilmediği için ne kadar yakıt kullanıldığını, kilometre vb. biglileri aktaramaz yalnızca daha hızlı ve güvenli şekilde yakıt alımını mümkün kılar.

Taşıt Kimlik Ünitesi

En kapsamlı tercihlerden birisi olan taşıt kimlik ünitesi sayesinde aracın ne kadar akaryakıt aldığını, sayacına ilişkin verileri vb. veri tabanına işlemek mümkün olur. Taşıt kimlik ünitesinin yerleştirildiği bir acaç sahibinin arabasından inmesine gerek kalmadan akaryakıt alması, araca ilişkin bilgileri eş zamanlı olarak aktarması mümkündür. Taşıt tanıma sistemleri arasında en sık tercih edilen yöntem budur.

Taşıt Tanıma Sistemine Nasıl Başvuru Yapılır

Taşıt tanıma sistemi ticari nitelikteki kişilere hitap etmektedir. Bu sistemi kullanmak isteyen kişilerin öncelikle hangi akaryakıt şirketiyle çalışacağına karar vermesi gerekmektedir. Hangi akaryakıt şirketiyle çalışacağına karar veren işletme sahipleri gerekli belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilir.

Bu süreçte banka hesabına ilişkin tanımlamaların yapılması, taşıt tanıma sistemine istinaden takılması gereken aletlerin kargolanması, montajı vb. gerekmektedir.

Taşıt Tanıma Sisteminin Avantajları

Firma özelinde çeşitli avantajlar da ortaya çıkabilir, ancak en genel ve herkesi ilgilendiren avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

taşıt tanıma sistemine başvurma
Taşıt tanıma sistemi nedir başvuru
  • Akaryakıt alımlarının tam kontrol altında tutulması ve araçlara ilişkin tüm akaryakıt alışverişlerinin analiz edilebilmesi,
  • Analiz sonuçlarının otomatik raporlaştırılabilmesi ve bu raporların yorumlanmasının mümkün kılınması,
  • Gereksiz fiş, nakit ödemesi vb. uğraşılması gerekmez ve muhasebe konusunda ciddi bir kolaylık elde edilir,
  • Araç özelinde akaryakıt alım limiti getirilmesi mümkündür, aylık toplam limit veya mesai saatleri dışında yakıt alınmaması gibi sınırlamalar yapılabilir,
  • İnternet üzerinden tüm bilgilere erişmek mümkündür.

Taşıt tanıma sisteminin en büyük avantajlarından birisi de suni yani depoya hava basılması sonucu elde edilen fişlerden kurtulmaktır, güven sorununu tamamen ortadan kaldırmaktır.

Bir İş Yerinde Hangi Harcamalar Gider Olarak Gösterilebilir konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu