fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Başkasına Ait Ticari Kredi Kartı İle Taksitli Cep Telefonu Almak

Geçtiğimiz dönemlerde kredi kartlarının kullanımına ilişkin alınan en radikal kararlardan birisi bireysel kredi kartlarıyla cep telefonu alışverişlerinin taksitlendirilememesi olmuştu. Fark edilebileceği ve defalarca yapılan duyurulardan da öğrenilebileceği gibi söz konusu kısıtlama yalnızca bireysel kredi kartlarını ilgilendiriyor ve ticari kredi kartı sahiplerinin taksitle cep telefonu almasının önünde herhangi bir engel oluşturmuyor. Dolayısıyla ticari kartla alışveriş yapma imkanı olan tüketiciler çok basit bir şekilde gündelik harcama yaparcasına kredi kartıyla cep telefonu alabilir ve taksitle geri ödeyebilir.

Ticari Kredi Kartı ile Taksitli Cep Telefonu Nasıl Alınır?

Yasal mevzuat gereği cep telefonu, altın ve telekomünikasyon harcamaları en fazla 9 ay taksitle gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda ticari kredi kartı sahibi tüketiciler veya bu karta erişimi olan kişiler yapacakları cep telefonu harcamasını 9 ay taksitle gerçekleştirebilir. Bunun için harcama sırasında pos cihazı üzerinden veya internetten yapılan alışverişlerde kart bilgisinin yazılmasına istinaden açılan taksit olanakları penceresinden gerekli seçimleri ve istekleri yapmak yeterli olacaktır.

Kredi kartıyla taksitli cep telefonu satın almak için yapılması gereken farklı bir şey yoktur.

Başkasının Ticari Kredi Kartıyla Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartı sahibinin fatura kesimi sırasında orada olması ve alışverişten doğan faturayı alması yeterli olacaktır. Çoğu zaman ticari kredi kartı sahibinin orada olmasına dahi gerek duyulmadan harcama yapılabilmektedir, bireysel kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerden farklı bir prosedürün  gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Kredi Kartsız Taksitli Cep Telefonu Alınır Mı?

Aslında bankalarla iş birliği yapan teknoloji şirketlerinin düzenlediği kampanyalar kapsamında mikro kredi kullanmak ve istenilen vade ile geri ödeme gerçekleştirmek mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken anlaşmalı elektronik mağazaları aracılığıyla kredi başvurusu iletmek ya da bankaya başvurarak çekilen ihtiyaç kredilerini cep telefonu harcamalarında kullanmaktır.

En Karlı Yöntem Hangisi?

Tüketiciler seçim şansının çok fazla olması nedeniyle çeşitli kafa karışıklıklarıyla karşılaşabilmektedir ve bu nedenle taksitle cep telefonu almak isteyen kişilerin başvurabileceği en mantıklı yönteme detaylıca değinmek yararlı olabilir.

Kredi kartları bankaların akdi faiz uygulamasın tabidir ve bu kapsamda koşulların izin  verdiği en yüksek faiz oranıyla alışverişlerin gerçekleştirilmesine neden olur. Dolayısıyla cep telefonu da dahil olmak üzere nakit avans vb. vadenin konu edindiği kredi kartı işlemlerinin çoğundan tüketiciler zararlı çıkacaktır. Çünkü diğer tarafta ihtiyacı oranınca kullanabileceği mikro kredi imkanları bulunmaktadır.

Bankalar dönemsel bazda kredi kampanyaları düzenlemekte ve faiz oranlarında ciddi indirimler yapmaktadır. Her ne kadar yapılacak toplam ödeme kredi kartlarından daha fazla olacakmış gibi düşünülse de şuan sunulan ihtiyaç kredisi ürünlerinin çoğu 12 ay vadede kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmaktan daha karlı olacaktır. Hatta bazı bankalar faizsiz ihtiyaç kredisi dahi verebilmektedir. Örneğin Denizbank aracılığıyla 1000 TL’ye kadar faizsiz kredi çekilebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı vermek ve 12 ay süresince iptal etmemek.

ticari kart cep telefonu
ticari kredi karti ile cep telefonu

Fakat peşin fiyatına taksit imkanı varsa tahmin edilebileceği gibi kredi kartıyla alışveriş yapmak daha karlı olacaktır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken de alışveriş faiz oranının ne olduğudur. Yapılan harcamanın vadelendirilmesi nedeniyle faiz alınmasa dahi ekstrelerden de görülebileceği gibi kredi kartı kullanımı nedeniyle alışveriş faiz oranı adı altında ödemeler yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle ticari nitelikte bir kredi kartına sahip olunsa dahi alternatif kredi ürünlerini değerlendirmek ve işin matematiğini iyi yapmak faydalı olacaktır.

Sitemizde Vatan Bilgisayar Taksitle Cep Telefonu konulu bölümü de buradan inceleyerek alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu