fbpx
Online Kredi Kartı

Ticari Kredi Kartı Almak İçin Süreç ve Gerekli Belgeler

Kredi kartı kullanım oranının çok yüksek bir ülke olduğumuz hepimizin malumudur. Kredi kartının kullanımı kimi zaman şahsi harcamalar için olabilmekle birlikte; gün geçtikçe ticari alanda da kredi kartının kullanımı yaygınlaşmıştır. Bankalar da bu noktada ticari kredi kartları uygulamasını hayata geçirmiş ve ticaretle meşgul kişilere ticari kredi kartı tahsisi yoluna gitmiştir. Bu yazımızda sizler için Ticari Kredi Kartı Almak Gerekli Belgeler Nelerdir Nasıl Alınır Hangi bankalarda ticari kredi kartı var kısaca sizlere bahsetmeye çalışacağız.

Ait olduğu kişilere çeşitli imtiyazlar ve avantajlar sağlayan ticari kredi kartları giderek daha sık kullanılmaya başlanmıştır. Daha sık kullanılmasının ardında yatan sebep ise başta standart kredi kartlarına karşın daha yüksek taksit ve daha fazla üründe taksit imkanı sağlaması olsa da limitlerinin çok daha yüksek olabilmesi nedeniyle de tercih edilmektedir.

Ciddi avantajlara sahip olunmasını mümkün kılması itibariyle ticari kredi kartı almak için gerekli belgeler nelerdir, nasıl başvuru yapılır ve türevi konulara değinip ticari kredi kartı hakkında bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

Ticari Kredi Kartı Nedir?

Bir ticari işletmenin namına oluşturulan, oluşturulan bu nam aracılığıyla bir ya da birden fazla kişiye harcama yapılması hakkı tanıyan kredi kartlarına ticari kredi kartı denir.

Ticari kredi kartı başvurusu tıpkı standart kredi kartı başvurusu gibidir, tek fark ticari işletme namına başvuru yapılması ve belge ibraz edilmesidir. Bu kapsamda genel çerçevesi ticari işletmenin gelirini ispatlayıp bu gelire göre limit belirlenmesi ya da ticari bir işletme adına kullanılacağının saptanabilmesinin sağlanmasıdır.

Ticari Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

Ticari kredi kartlarının avantajları oldukça fazladır. Normal şartlar altında standart bir tüketicinin, bireyin rotatif kredi ya da önden başvurulu kredi gibi ürünler kullanmasına gerek yoktur fakat ticari bir işletme için bunlar olmazsa olmaz bankacılık ürünleri arasında yer alır. Dolayısıyla geliştirilen ticari kredi kartları da şirket ihtiyaçları özelinde hazırlanır ve sahip olduğu kişiye onlarca farklı avantaj sağlar.

Günümüzde bu avantajlardan en önemlileri yüksek taksit sayısı, çok yüksek limit, daha fazla ürün için taksit imkanı, daha yüksek limitle nakit avans çekimi ya da muhasebe kolaylıkları olarak sıralanabilir.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartı satın almak için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekir. Bu şartlar:

 • İşletmenin kurulmuş olması,
 • İmza sirküleri, vergi levhası, bilanço vb. evrakların bankaya ibraz edilmesi,
 • Bankacılık ürünlerinden yasaklı olunmaması,
 • Yeterli kredi notuna sahip olunması olarak sıralanabilir.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde banka şubesine giderek başvuru yapabilir ve ticari kredi kartınızı alabilirsiniz. Ticari kredi kartlarına başvuru yapacak kişilerin internetten ya da mobil bankacılık uygulaması gibi uygulamalar aracılığıyla başvuru iletmesi mümkün olmasa da bu hizmet kanalları aracılığıyla ürün takibini sağlaması mümkündür.

Gerekli Belgeler

Gerekli belgeler şunlardır:

 • Ortaklara ait nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sirküleri,
 • Oda kayıt belgesi,
 • Ticaret Sicil Gazetesi kaydı,
 • Vergi levhası,
 • Son 2 yıla ait bilanço ve şirkete ait gelir tablosu,
 • Ortakların sahip olduğu mal varlığını ispatlayan belgeler.

Ticari Kredi Kartı Limitleri

Ticari kredi kartı limitlerinde üst sınır yoktur. Bir işletme sahip olduğu ciroyla doğru orantılı olacak şekilde dilediği kadar limitli ticari kredi kartı için başvuru yapabilir, ancak BASEL 2 ve BASEL 3 anlaşmaları gereği bankanın bu krediyi işletmeye tahsis edebilmesi için gerekli teminatları alabilmesi gerekir. Dolayısıyla verilebilecek teminatlar varsa ve ilgili miktar işletmenin ihtiyaçları için gerekiyorsa, bu ispatlanabilirse rahatlıkla yüksek limitli ticari kredi kartları alınabilir.

Fikir oluşturması adına yüksek limitli bir kredi kartı 30 bin TL, 50 bin TL ve hatta limitsiz dahi olabilir.

Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

Hali hazırda KOBİ’lere hizmet veren tüm bankalar, yani ülkemizde faaliyet gösteren her banka ticari kredi kartı verebilmektedir. Eğer mutlaka unvanlarının anılması gerekiyorsa Akbank, Halkbank, TEB, İş Bankası, Vakıfbank, QNB Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, ING Bank, HSBC, ICBC, Albaraka Türk Katılım Bankası en çok ticari kredi kartı başvurusu yapılan bankalardır.

Ticari Kredi Kartı ile Normal Kredi Kartı Farkı

Ticari bir kredi kartıyla normal kredi kartı arasındaki en temel fark bir tanesinin ticari işletmeye yani nama, bir tanesinin tüketiciye yani bireye düzenlenmesidir. Dolayısıyla ticari kredi kartında ticari işletmenin ihtiyaçları ve bunların nasıl karşılanacağı banka için iş olarak tasvir edilirken, normal kredi kartında bireylerin yani tüketicilerin ihtiyaçları banka için iş olarak tasvir edilir.

Örneğin ticari bir işletmenin çok yüksek miktarlı alım yapması kaynaklı daha fazla taksit ihtiyacı ya da BCH kredisi gibi ürünlere başvuru yapması gerekebilir. Buna karşın tüketicinin sadece kredi kartı limitiyle tıpkı diğer tüketiciler gibi 6-9 arasında değişen taksitlerle rahatlıkla bir ürünü alması mümkündür ve BCH kredisi ya da türevi ürünlere başvuru yapması gerekmez.

En salt örnek bireylere cep telefonu için kredi kartıyla taksit imkanı sağlanmazken ticari kredi kartlarının cep telefonu alımlarında taksit imkanına sahip olmasıdır.

Ticari Kredi Kartı Aidatları

Bankalar sağladıkları ticari kredi kartı ürünleri için aidat talebinde bulunabilir. Bu aidatlar kredi kartının limitine ve türüne göre değişiklik gösterir. Bazı bankalar ticari kredi kartından aidat almamakta, ancak aidatsız kredi kartları genellikle avantajsız olmaktadır. Bu açıdan çoğu durumda aidatlı kredi kartlarına yönelmek işletmeci avantajına olacaktır.

Genellikle 100 TL ile 300 TL arasında değişen miktarlarla aidat talep eden bankalar, yüksek limitli kredi kartlarından ya da sınırsız limitli kredi kartlarından özel komisyonlar talep edebilmektedir. Bu, banka ile ticari işletme temsilcisi arasında yapılacak pazarlık sonrasında belirlenir. Banka da bir ticari işletmedir ve her zaman için pazarlık payının olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Ticari Kredi Kartıyla Nerelerde Alışveriş Yapılabilir

Ticari kredi kartı tıpkı normal kredi kartları gibi tüm POS cihazlarında ve bireysel kredi kartlarının kullanılabildiği noktalarda harcama yapabilir. Buna internet üzerinden yapılan harcamalar ve vergi ödemeleri gibi harcamalar da dahildir.

ticari kredi karti almak icin gerekli belgeler nelerdir nasil alinir
Ticari kredi karti almak

Ticari Kredi Kartının Avantajları Bulunuyor

Ticari kredi kartları, işletmelere ve şirketlere yani banka tabiri ile Kobilere verilen ayrıcalıklı kredi kartlarıdır. Günümüzde kobi olarak nitelendirilen her işletme, gerekli şartları sağlaması durumunda bu kredi kartlarını alabilmektedir. Öyle ki ticari kredi kartı kullanım sayısı her geçen gün artış göstermekte ve şirketler bu kredi kartları ile beraber, harcamalarını daha sağlıklı yapabilmektedir. İşletme sahipleri bu ticari kredi kartları ile harcamalarını yapabilir, ödemelerini taksitlendirebilir ve bankanın verdiği avantajlardan faydalanabilir.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Ticari kredi kartları bankalar tarafından sadece özel müşterilere verilmektedir. Öncelikli olarak ticari kredi kartı alabilmeniz için, ticari hesabınınızın olması gerekiyor. Yani ticari kredi kartı için ilk şart, işletme sahibi olmanızdır. İşletmenizin vergi levhası, imza sirküleri, gelir beyannemesi vb gibi hesapların, sizin isminizde olması durumunda ticari hesapları açabilirsiniz. Ticari hesaplar ile sizler diğer bireylere göre daha uygun kredi alabilir, geri ödeme konusunda da esnek bir planlama yapma olanağına kavuşabilirsiniz. Ticari kartların limitleri, faaliyet göstermekte olduğunuz işletmenin gelirlerine doğru orantılı olarak aktif olur. Aşağıda yazılmış olan bankaları tercih ederek, Ticari Kredi kartı alabilirsiniz.

Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

 • Akbank
 • Halkbank
 • Teb
 • Tekstilbank
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank

Ticari kredi kartı alabilmek için, kendi adınıza kayıtlı bir şahıs işletmesi veya anonim, limited ünvanında herhangi bir şirketiniz olması gerekmektedir. Başvuru yapmak için başka bir şart olmadığı gibi, ticari banka hesaplarınızın yer aldığı bankalara da başvuru yapabilirsiniz. Ticari kredi kartı başvurusunda istenen evraklar, aşağıdaki gibidir.

Ticari Kredi Kartı Başvurusunda İbraz Edilmesi Gereken Evraklar

Tüzel Kişiler İçin Gerekli Evraklar

 • Ortaklara ait nüfus cüzdan fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Oda kayıt belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi (Kuruluş ve Son Gazete)
 • Vergi Levhası
 • Son 2 yıla ait bilanço ve şirkete ait gelir tablosu
 • Varsa ortakların sahip olduğu mal varlığı dökümü(tapu fotokopileri)
Ticari kredi karti hangi bankalarda var
Ticari kredi karti

Şahıs Firmaları İçin Gerekli Evraklar

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • İmza beyannamesi
 • Oda kayıt belgesi
 • Son 2 yıla ait vergi levhası
 • Mal varlığı dökümü(Tapu fotokopileri)
 • Son 2 yıla ait olan hesap defteri ve gelir tablosu

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu