fbpx
Bankacılık

Başkasına Ait Çekilen Kredileri Öğrenebilir miyim

Tüketicilerin çeşitli yöntemlerle kendi adına çekilen krediden doğan bir borcu olup olmadığını sorgulaması tabii ki mümkün, ancak bazı durumlarda farklı kişilere ait kredilerin de sorgulanması gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda doğrudan bilgi edinmek mümkün olmasa da alternatif yöntemlerle kredi çekilip çekilmediğinin anlaşılması mümkün. Bu kapsamda başkasına ait çekilen kredileri öğrenebilir miyim diye soran kişiler için bazı noktaları aydınlatmak yararlı olacaktır.

Başka Kişinin Kredi Raporunu Sorgulama

KKB tarafından tutulan bankacılık kayıtlarının tüketiciler için daha anlaşılabilir bir hale gelmesini ve rapor olarak temin edilebilmesini sağlayan Findeks, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından kurulmuştur. Findeks sayesinde hem kendi kredi notunuzu hem de ticari ilişki içerisinde olmanızın muhtemel olduğu kişilerin bazı kredi detaylarını öğrenmeniz mümkündür. Bu kapsamda diğer kişiler için sorgulamanın nasıl yapılacağının bilinmesi gerekir.

Diğer kişiler için yani kişinin kendisinden başka herhangi bir kişi için kredi notu sorgulaması yapabilmesi için ilgili kişinin iznini alması gerekecektir. Diğer kişilerden onay alınmaksızın findeks kredi notu sorgulaması yapılamamaktadır.

Onay Nasıl Alınır?

Farklı kişilerin kredi notunu sorgulamak isteyen tüketicilerin yapabileceği iki farklı şey vardır. Birinci yöntem kredi notu sorgulanmak istenen kişinin kendi adına kredi raporunu Findeks üzerinden temin etmesi ve paylaşım ayarlarına girerek paylaşılacak kişiler arasında bu raporu görmek isteyen kişinin TCKN bilgisini eklemesidir.

Diğer ve daha kolay olan yöntem ise Findeks tarafından kredi notu sorgulanacak kişinin cep telefonuna iletilen SMS’in içerisinde yer alan doğrulama kodunun sisteme başkasının kredi notunu sorgulamak isteyen kişi tarafından girilmesidir.

Findeks kredi raporunun temin edilebilmesi için TCKN ve bu TC kimlik numarasına tanımlanan cep telefonuna gönderilen SMS’in içerisinde yer alan doğrulama kodunu talep etmektedir. Bu iki bilginin paylaşılması halinde farklı kişilerin kredi raporunu da sorgulamak mümkündür.

Diğer Kişinin Üye Olması Şart Mı?

Findeks kredi raporu sorgulaması yapabilmek için ilgili kişinin daha önce Findeks’e kayıt olmuş olması ya da kredi raporu sorgulaması yapmış olması gerekmez. İlk defa kredi raporu sorgulaması yapılacaksa dahi yalnızca TCKN ve GSM numarası ile bu işlem yapılabilir.

Ücret

Findeks kredi raporu sorgulaması ücretlidir ve kişilerin bu ücreti ödemeden kredi raporu temin etmesi mümkün değildir. Bu nedenle farklı bir kişinin kredi raporu sorgulanıyor olsa da 10 TL’lik rapor sorgulama ücretinin Findeks’e online olarak ödenmesi gerekmektedir.

Rapor İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Alır

Temin edilen kredi raporunun içerisinde geçmiş dönemlerde kullanılan krediler, aktif ve borç ödemesi devam eden krediler, kredi kartı kullanımları ve bu kartların mevcut borç durumları, kredi skoru, çek vb. her türlü finansal bilgiye erişim sağlanabilmektedir. Kişiler rapor içerisinde yer alan tüm bu bilgileri oldukça okunaklı ve anlaşılabilir bir biçimde görecektir.

başkasının çektiği krediyi öğrenme
baskasina ait cekilen krediyi ogrenme

Eşimin Borcunu Öğrenebilir Miyim?

Rapor sorgulaması yapılacak kişi eşiniz olsa dahi kendi rızası olmadan ve cep telefonuna gelen SMS’in içerisinde yer alan doğrulama kodunu sizinle paylaşmadan kredi ödemeleriyle ilgili bilgilere erişilmesi mümkün değildir. Ancak çok nadiren de olsa mahkemenin buna hükmetmesi halinde eşin borçlarının ayyuka çıkarılması mümkündür. Bu durum çoğu zaman boşanma, miras ya da benzeri durumlarda mümkün olabilmektedir. Normal şartlar altında sadece bilgi edinmek için mahkemeye başvurulması halinde talep reddedileblir.

Bankalardan Kullandığım Kredileri Nasıl Öğrenebilirim konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu