fbpx
Döviz

Merkez Bankasından Dolara Müdahale Geldi 6 Ağustos 2018

Son bir kaç gündür rekor kırmakta olan Dolar / TL kurundaki hareketlilik üzerine, Merkez Bankası ‘ndan 6 Ağustos 2018 tarihi itibariyle bir müdahale gelmiş durumda. Mevcut müdahale kapsamında Merkez Bankası, rezerv opsiyon politikası mekanizmasını revize etti.

Üst Sınır % 40 a Düştü

Merkez Bankası ‘nın hâli hazırda % 45 olan döviz imkan oranı üst sınırında revizeye giderek, bu sınırı % 40 a düşürdü. Bu karar üzerine 5,20 seviyelerine dayanan doların 5,17 lere gerilediği görüldü.

Bu Ne Anlama Geliyor

Merkez Bankası ‘nın döviz imkan oranını % 5 oranında düşürmesi, bankalara nakit akışı olarak değerlendiriliyor. Bu revize ile birlikte yaklaşık 2.200.000.000 ( iki milyar iki yüz milyon Amerikan doları) doların bankaların kullanıma geçmiş olması sağlanacak.

Dolar Teknik Analiz 06/08/2018

Hâli hazırda 5,20 ‘lere dayanan dolar, gerek RSI (Göreceli Güç Endeksi), gerek Bollinger bandı, gerek Momentum bazlı indikatörler ele alındığında, bu noktalarda kâr satışlarının yapılması bekleniyor. Merkez Bankası ‘nın bu müdahalesi ile uzmanlar, dolarda bir süre nefes alınacağını değerlendiriyor.

tc merkez bankasi dolara mudahale
merkez bankası dolara müdahale

Yazımız içeriği sadece bilgi paylaşımı amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım konusunda en doğru karar; kendi özgür iradeniz ve araştırmalar neticesinde verilecek karar olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatıyoruz.

Sitemizde daha önceden sizler için yayımlamış olduğumuz Dolar Son 3 Yılda Ne Kazandırdı konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu