fbpx
Bankacılık

Banka Müşteri No Nerede Yazar?

Paranın dijitalleştiği bu dönemde; artık bankalar ile iç içe olmayan tüketici sayısı yok denecek kadar az desek çok yanlış bir beyan olmayacaktır. Her ne kadar bu sayı çok olsa da; aktif olarak bankacılık işlemlerine hakim ve kendi başına işlerini halledebilen tüketici sayısı ise maalesef henüz istenilen seviyede değildir. Onlinekrediler.net olarak; değerli okurlarımız için bankacılık terimleri ve bilgileri ile ilgili paylaşımlar yaptığımız üzere, bu yazımızda ad banka müşteri no nerede yazar ve nasıl bulunur konusunu işlemeye çalışacağız.

Banka Müşteri Numarasını Bulma

Banka müşteri numarası aslında; IBAN numarasının kullanıma alınması ile birlikte çok fazla kullanılmayan bir bankacılık bilgisi haline gelmiş olsa da, bazı tür işlemlerde yine de ihtiyaç duyulabilen bir bilgi durumunda kalabiliyor. Böyle durumlarda ise; çoğu tüketici banka müşteri numarasını bilmediği için nerede bulacağını ve arayacağını bilmiyor. Banka müşteri numarasını bulmak için birkaç alternatif yol olmakla birlikte şimdi sırasıyla sizlere bunları aktaralım.

Banka Müşteri No Nerede Yazar?

Banka müşteri numaranızı en kolay bulabileceğiniz yerlerin başında; bankamatik ve kredi kartlarınız olduğunu söyleyerek başlayalım. Bankamatik kartınızın genel itibariyle hemen sağ üst tarafında yazan numara banka müşteri numaranızdır. Çoğu banka bu rakamın yanına “Müşteri No” veya “Müşteri Numarası” gibi isimlendirmeler yapmakta, hatta bazıları ise “Müş.No:” gibi kısaltmalar da kullanabilmektedir. Burada yazan rakamlardan müşteri numaranızın ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Ancak bazı bankaların; müşteri numaralarını güvenlik zaafiyetine sebep olma ihtimaline binaen bankamatik ve kredi kartlarının üzerine yazmadığını belirtelim. Bu durumda ikinci seçeneceği deneyebilirsiniz.

Kredi Kartı Ekstreleri

Kredi kartı ekstrelerinde hemen kart numarası, ad soyad, ekstre tarihi, son ödeme tarihi, toplam borç, asgari ödeme tutarı, vs. gibi bilgilerle birlikte banka müşteri no bilgisi de yer alabilmektedir. Ancak yine burada dikkat edilmesi gereken konu; bazı bankaların yine güvenlik nedeniyle banka müşteri numarasının tamamını açık okunur şekilde bu bölüme yazmak yerine, bazı bölümlerine “*” koyarak ya da “X” işareti koyarak yazdığıdır. Bu durumda müşteri numarasının sadece birkaç hanesi öğrenilebilecektir. Bazı bankalar ise direkt olarak herhangi bir kısıtlama yapmadan müşteri numarasının tamamını yazabilmektedir.

Hesap Cüzdanları

Eğer bankanızdan almış olduğunuz bir hesap cüzdanının var ise; bu durumda bankanız nezdinde kullanılan müşteri numarası hemen hesap bilgileri ile ilgili bölümde yazılı olacaktır. Eğer hesap cüzdanınız elinizdeyse müşteri numaranızı öğrenememe gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Banka musteri no nerede yazar

İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık

Eğer bankanızın internet bankacılığı platformunu ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanıyorsanız, müşteri numaranızı bu platformlar üzerinden de öğrenebilirsiniz. bunun için yapmanız gereken hesap bilgileri, müşteri bilgileri gibi menüler altında yer alan bölümlerden müşteri numaranızı bulmanız olacaktır.

Eğer sorun müşteri numarası değil de IBAN numarası ise; bu durumda yine net bir dille anlatım yaptığımız IBAN Numaramı Öğrenmek İstiyorum konulu yazımızı da inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu