fbpx
Yatırım

Küçük Yatırım Yolları Üzerine 7 Farklı Fikir

Günümüz ekonomik sisteminde maalesef geçinmek, hayatın gereklilikleri için ilgili nakiti sağlamak için çoğu zaman çalışmak yeterli kalmıyor. Dolayısıyla her bireyin kendi finansal bütçesini oluşturması, bütçe planlamaları yapması ve bu plan dahilinde sıkı bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Sistemde tutunabilmek için bütçe planlamasının yanı sıra çeşitli tasarruf ve yatırım planlarına da sahip olmak gerekiyor. Bizler de özellikle bu yazımızda bu konuya dikkat çekmeye çalışarak; sıradan vatandaşlarımız için küçük yatırım yolları üzerinde 7 farklı fikir önerisinde bulunacağız.

Küçük Yatırım Fikirleri

Öncelikle yazımız içerisinde yer alan fikirlerin yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığını, sadece bilgi verme amacı taşıdığını, en doğru kararın tarafınızca yapılacak araştırmalar sonucunda özgür ve hür iradenizle vereceğiz karar olduğunu hatırlatalım.

1- Altın

Dünya genelinde maalesef olumsuz havanın her geçen gün arttığı bu ortamda akla ilk gelen yatırım araçlarından birisi de hiç şüphe yok ki altın. Altın, TL ye karşı çift bacaklı bir enstrüman olduğu için hem doların değerini artırdığı hem de altının dolar karşısında değerlendiği durumlarda TL ye karşı çok hızlı değer kazanabiliyor. Kaos, karışılık, savaş, belirsizlik gibi durumlarda altın tarih boyunca değerlendiği için; mevcut global ortama göre değerlendirmek size kalıyor. Ancak küçük bir uyarı yapalım. Tüm bu problemlerin bittiği bir ortamda da altının sert değer kaybetme riskini de masada tutmak gerekiyor.

2- Gümüş

Altınla kardeş olan bir diğer değerli metal yatırım aracı da hiç şüphe yok ki gümüştür. Gümüş hem sanayinin bazı kesimlerinde, yine ziynet ve süs eşyası olarak kullanılması hem de sağlık sektörünün bazı alanlarında kullanılıyor olması nedeniyle yine birçok yatırımcı tarafından yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. Fiyatı da altının nerdeyse 1/100 ü seviyesinde ve ucuz olunca küçük yatırımcı için daha cazip bir hale gelebiliyor. Gümüş hakkında biraz daha araştırma yaparak bu konuda kendiniz kararınızı verebilirsiniz.

3- Kripto Paralar

Yaklaşık 10 yıl kadar önce ortaya çıkan ve gün geçtikçe popülerliğini artıran kripto paralar; günümüzde birçok yatırımcı tarafından tercih edilen enstrümanlardan birisi haline gelmiş durumda. Çok volatil bir piyasa olduğu için henüz kurumsal oyuncular tarafından çok fazla yatırıma değer görülmeyen kripto paralar, özellikle Corona sonrasındaki dijitalleşme sürecinde çok daha fazla aktif rol alabilir. Ancak yine hatırlatacak olursak; kripto paraların çok volatil bir piyasa olduğunu, kanuni anlamda çoğu düzenlemenin eksik olduğunu unutmayınız. Ayrıca kesinlikle yüklü miktarlarda alım yapmak doğru değildir. Makul ve kaybetseniz de sizi üzmeyecek, miktarda alımlar değerlendirilebilir.

4- Hisse Senetleri

Dünya genelindeki olumsuz havanın altını olumlu etkilediğini belirtmiştik. Bu konuyu bir de hisse senetleri açısından ele alacak olursak; maalesef aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Hatta tam tersini bile söylememiz gerekir. Savaşlar, kaos, belirsizlikler hisse senedi piyasalarının en büyük düşmanlarıdır. Böyle ortamlarda genelde istisnasız tüm dünya borsalarında ve hisse senetlerinde düşüşler gözlemlenir. Ancak coşkunun olduğu, rakamların ve verilerin iyi geldiği, planların işlediği sakin bir dünyada da genel olarak hisse senetleri değerlenecektir. Bu ortamda hisse senedi alımı yapıyorken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bir kez daha uyarmış olalım.

5- Dönemsel Alışverişler

Aslında bu yatırım yöntemimiz için bir nevi ticaret diyebiliriz. Bunu çok çeşitli örneklerle süsleyebiliriz. Dönemsel olarak ticaret hacmi artan ürünleri erkenden alabilir ve dönemi gelince karlarla satabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse, kurban bayramı döneminde kurbanlık hayvan, salgın dönemlerinde medikal malzemeler, vs. gibi alımlar yapabilir ve döneminde karla satabilirsiniz.

6- Katılım Hesapları

Katılım bankalarından kar payı hesapları açabilir ve paranıza getiri sağlayabilirsiniz. Ülkemizde son dönemde katılım bankacılığının gelişimine baktığımızda, çoğu yatırımcının bu alana yöneldiğini de söyleyebiliriz.

7- Arazi Alımı

Orta-uzun vadeli yatırım anlamında, gelimesi ve değerlenmesi muhtemel bölgelerden bütçenize göre arazi alımları yapabilirsiniz. Eğer bu konuda yeterli bütçeniz yok ise, bu durumda güvenebileceğiniz birkaç kişi ile bir araya gelerek alımları da değerlendirebilirsiniz.

Kucuk Yatirim Yollari uzerine 7 Farkli Fikir

Uzmanlar Sepet Öneriyor

Yatırım alanında uzmanlaşmış ve tecrübeli olan hemen hemen her uzmanın ısrarla üzerinde durduğu bir konuyu da sizlere bildirmek istiyoruz. Her ne olursa olsun, tüm yumurtaları aynı sepete koymamak gerekiyor. Dolayısıyla yatırımlarınızı çeşitlendirmeli ve sepet mantığı ile hareket etmelisiniz. En azından bir yatırım aracınızda zarar ediyorsanız, diğerinde edeceğiniz kar sizi büyük zararlardan koruyacaktır.

Günümüzde sadece kazanmak ve yatırım yapmak bile çoğu zaman yeterli olmadığı için, daha önceden sizler için ele aldığımız Ayda 650 TL Para Biriktirebileceğiniz İlginç Tasarruf Yöntemleri konulu yazımızı da okuyabilir alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu