fbpx
BankacılıkFinans Sözlüğü

IBAN Numaramı Öğrenmek İstiyorum (Anında Öğren)

Kişilerin çok daha kolay ve kısa süre içerisinde para transferi yapmasını mümkün kılan IBAN numarası bazı durumlarda öğrenmesi veya hatırlaması zor bir bilgi olabiliyor. Bu kapsamda IBAN numaramı öğrenmek istiyorum diyenler için en kısa ve hızlı yol nedir, IBAN numarasıyla ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

IBAN Nedir

Banka hesabına ödeme yapılmasını mümkün kılan uluslararası standartlara sahip kişiye özel banka hesap bilgisi verisine IBAN denilmektedir. IBAN’ın herhangi bir kişiyle paylaşılması durumunda rahatlıkla ödeme alınması mümkün olur.

Bankacılık sisteminin uygulanmaya başladığı ilk dönemlerde uluslararası ödemelerin doğrudan yapılması gerekiyordu ve bu işlem hem çok uzun sürüyor hem de çeşitli riskleri barındırıyordu. Bilişim teknolojilerinin gelişmesi ve daha güvenilir hale gelmesinin ardından ödemelerin internet üzerinden yapılabilmesi de mümkün hale geldi, ancak ilk dönemlerde hesap numarasına istinaden yapılan ödemelerin bir süre sonra iki bankada hesabı olan kişiler için bazı sorunları ortaya çıkardığı fark edildi. Bunun ardından Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında kişilerin banka özelinde sahip olacağı hesap numaralarına ek olarak uluslararası piyasada sahip olacağı bir IBAN standardı getirildi.

Herhangi bir kişinin IBAN’ı farklı bir kişiye de ait olamaz, ancak hesap numarasının farklı bir bankada da kullanılması mümkündür. Bu nedenle özellikle uluslararası para transferi yani SWIFT işlemlerinde ödemelerin IBAN ile yapılması zorunlu hale getirildi. Bu sayede ödemeler hem çok daha güvenli bir şekilde yapılabiliyor hem de kısa süre içerisinde tamamlanabiliyor.

IBAN’la Para Transferi Zorunlu

Uluslararası ödemeler yapmak isteyen kişilerin ödemelerini IBAN ile yapması zorunluluk haline getirildi. Yine aynı şekilde ülkemiz içerisinde ödeme yapacak kişilerin de IBAN ile işlem yapması gerekiyor. Eğer IBAN ile değil de hesap numarasıyla para transferi yapılmak isteniyorsa kişilerin oluşabilecek hata ve sorunları kabul ettiğini tescilleyen bir kutucuğu para transferi öncesinde işaretlemesi gerekiyor.

IBAN Nasıl Öğrenilir

IBAN numarasını öğrenebilmek için başvurulabilecek en hızlı yöntem internet ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapıp hesap bilgilerini kontrol etmektir.

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra genel itibariyle Hesaplar > Hesap Bilgilerim > IBAN adımlarının takip edilmesi durumunda kopyalanabilir IBAN bilgisine erişilecektir.

IBAN Bilgisine erişmenin diğer bir yöntemi de banka çağrı merkezini aramaktır. Bankaların IBAN bilgisi talebi için çok sık aranması nedeniyle buna özel bir menü oluşturulmuştur ve bazı tuşlamalar yaptıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmayı beklemeden kısa süre içerisinde otomatik olarak IBAN’ın cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilebilmesi mümkün olur.

IBAN öğrenmenin diğer bir yolu da bankadan hesap cüzdanı almaktır. Hesap cüzdanının üzerinde banka IBAN numarası yer almaktadır ve bu bilgi değişmediği için hesap cüzdanı kaybedilmediği sürece IBAN’ın bu evrağın üzerinden öğrenilmesi mümkün olur. Eğer bu cüzdan alındıktan sonra yeni bir hesap açıldıysa ve bu hesaba para transferi yapılacaksa ilgili hesabın IBAN’ının farklı olduğunu unutmamak, yeniden bilgi edinilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Her Hesabın IBAN’ı Aynı Mı

Bir banka hesabında birden fazla hesabı olan kişilerin her bir hesabı için farklı bir IBAN numarasına sahip olduğunu mutlaka bilmesi gerekir. Örneğin 3 TL hesabı 2 Amerikan Doları hesabı olan bir kişinin 3 farklı TL hesap IBAN numarası 2 farklı Amerikan Doları hesabı IBAN numarası bulunacaktır. Hangi hesap için ödeme alınacaksa bu hesabın IBAN bilgisinin karşı tarafla paylaşılması gerekir.

Göndereceğim Kişinin IBAN Numarasını Bilmiyorum

Eğer para gönderilecek kişinin IBAN numarası bilinmiyorsa başvurulabilecek en sağlıklı yöntem bu kişiye erişerek IBAN numarasını sizinle paylaşmasını istemektir. Eğer IBAN numarasını bilmediğini fakat hesap numarasını bildiğini söylerse çoğu bankanın web sitesinde hesap numarasından IBAN numarası öğrenme aracı bulunur ve bu aracın kullanılması mümkün olur. Fakat şu bilinmelidir ki IBAN numarasını öğrenme ve paylaşma sorumluluğu karşı tarafa aittir, farklı kişilerin IBAN numarasını ilgili kişi sizinle bu bilgiyi paylaşmadan öğrenmek mümkün değildir.

IBAN Kaç Haneli

Ülkemizde IBAN numarası toplam 26 haneden oluşmaktadır ve TR ile başlamaktadır. Uluslararası çapta IBAN numarasının 24 ile 34 hane arasında değişmesi mümkündür. Yani yurt dışına para transferi yapan kişinin her yerde Türkiye’deki gibi 26 hanenin kullanılmadığını bilmesi gerekir.

IBAN’dan Hesap Numarası Öğrenme

IBAN belirli bir algoritmaya göre oluşturulan numaradır. Yani rastgele rakamların yan yana dizilmesinden oluşmaz ve içerisindeki her bir rakam anlamlıdır. Örneğin IBAN’ın ilk iki hanesi olan TR transfer yapılacak ülkenin Türkiye’de olduğunu, daha sonra gelen iki hane bu bilginin doğru olduğunu, daha sonra gelen 5 hane ilgili ülkede faaliyet gösteren para transferi yapılacak bankanın kodunu, daha sonra gelen 10’uncu hane rezerv numarasını, arta kalan 16 hane ise müşterinin hesap numarasını gösterir.

Örnek: TR 65 0001 0012 3157 5410 6250 01

Türkiye’de faaliyet gösteren 00010 numaralı bankanın 01231 şube kodlu 57541062 numaralı müşterisinin / hesap numarasının 5001 ek numaralı hesabına para transferi yapılacağını gösterir.

iban numarami ogrenmek istiyorum
iban no ogrenme

IBAN’ı Paylaşmak Sorun Çıkarır Mı

IBAN’ın herhangi bir kişiyle paylaşılmasının çıkarabileceği tek sorun ilgili kişinin size para göndermesidir. Bu bilgiyle yapılabilecek farklı bir işlem bulunmamaktadır ve paylaşılması güvenlidir. Hatta dolandırıcılıkların önüne geçmek adına IBAN numarasını açıkça paylaşan yüz binlerce kişi çeşitli IBAN veri tabanlarına kendi isteğiyle kayıt olmuştur. Bu sayede birden fazla bankaya ait hesaplarının IBAN numaralarını tek bir yerde tutabilmekte ve para transferi yapabilecek kişilerle paylaşabilmektedirler.

İnternet Bankacılığından Havale İşlemi Yapma Detaylı Anlatım ile ilgili yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu