fbpx
Kredi Notu

Az Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar (1100-1499)

Geçtiğimiz dönemlerde kullandığı kredi, kredi kartı ya da benzeri temel bankacılık ürünlerinden doğan finansal sorumluluklarını herhangi bir nedenle yerine tam olarak getiremeyen tüketicilerin az riskli grupta yer alması oldukça anlaşılabilir bir durum. Tüketicilerin de bu durum karşısında bankaların kredi tahsisinde çekimser davranmasını anlaması, bunu kabullenmesi ve buna göre hareket etmesi gerekir. Dolayısıyla az riskli kredi notuna kredi veren bankalar ile ilgili bazı detayları paylaşırken bu gruptaki tüketicilerin kredi çekebilmek için nelere dikkat etmesi, neler yapması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir

Kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi çekebilmek için atacağı ilk adım eğer mümkünse kredi notunu yükseltmeye çalışmak olmalıdır. Bunun için bloke teminatlı kredi kartı alınabilir ya da eldeki kredi kartları düzenli kullanıldıktan sonra aylık borç ödemeleri eksiksiz ve zamanında yapılabilir. Yapılan ödemeler sonrasında 3-6 ay gibi bir sürede az riskli gruptan çıkılabildiği görülecektir.

Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir, yani gerek kredi kartının olmaması gerek çeşitli acil ihtiyaçlar nedeniyle 3-6 ay gibi bir süre idare edilmek istenmeyebilir. İşte bu durum için de uygulanabilecek bazı yöntemler vardır ve çoğu kişinin de talebi tam olarak budur, aşağıda farklı bir başlıkta bu konuya ayrıntılı şekilde değinilmiştir..

Bankalar ve ekonomistler için kredi notunun düşük olarak tasvir edilebilmesi için 1499 puanın altında olması gerekmektedir. Bu kapsamda kredi notu 0’a ne kadar yaklaşırsa o kadar düşüktür ve kredi alma ihtimali de o kadar azalır. Öncelikle kredi notunuzu öğrenin ve ne durumda olduğunuza bakın, 1900 puana ne kadar yakınsanız mükemmele o kadar yakın, 1500 puana ne kadar yakınsanız iyiye o kadar yakın olacaksınız.

Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Çekebileceği Bankalar

Kredi notu düşük olana kredi verdiğini söyleyen bir banka yoktur ve olmayacaktır, ancak yine de bazı bankalar diğer bankalara nazaran kredi tahsis sürecinde yerine getirilmesi beklenen şartları daha esnek tutabilmektedir. İşte bu nedenle tüketicilerin kredi çekebilmek için bu bankalara yönelmesi iyi olabilir. Bu bankaların tümünün ortak özelliği ilgili kredi ürünü için internetten başvuru talep ediyor olması ve yine işlemlerin çok büyük bir kısmının internet üzerinden halledilebilmesi. Kredi tahsis sürecindeki bu maliyet düşürücü sebepler nedeniyle şartlar daha esnek tutulmaktadır, yani kolay kredi verilmesinin asıl nedeni kredi notu düşük olan tüketicilere kredi tahsis etmek değil maliyetlerin düşmesidir fakat bu durum en çok kredi notu düşük olan tüketicilere yaramaktadır.

1 – N Kolay Kredi (Aktif Bank)

Tüketicilerin hali hazırda yararlanabileceği en maliyetli fakat en kolay kredi imkanını sunan banka N Kolay Kredi’dir. Kredi notunun kendilerini ilgilendirmediğini savunan Aktif Bank, her tüketicinin krediye erişmesini mümkün kılmak istemektedir. Buna karşın Aktif Bank’ın N Kolay Kredi ürününden yararlanmak isteyen tüketicilerin % 1.59 gibi bir aylık faiz oranına katlanması gerektiğini bilmesi önemlidir. Aktif Bank aracılığıyla 20 bin TL kredi çekilmek istenmesi halinde:

  • 12 ay vade için her ay 2066 TL, toplamda 24.893 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1241 TL, toplamda 29.895 TL,
  • 36 ay vade için her ay 981 TL, toplamda 35.426 TL ödeme yapılması gerekir.

2 – CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

TEB’in Dijital Bankacılık şubesi CEPTETEB aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin cazip faiz oranları ve finansman tahsis ücreti ya da hayat sigortası primi gibi maliyetlere katlanmadan nakit ihtiyacını karşılaması mümkündür. % 1.05 faiz oranıyla tahsis edilen CEPTETEB ihtiyaç kredisine başvuru yapmak isteyen tüketiciler internet üzerinden kredi başvurusu yaptıktan sonra geriye kalan tüm işlemleri yine internet sitesi üzerinden yapabilmektedir. 20 bin TL kredi çekmek isteyen tüketicilerin:

  • 12 ay vade için her ay 2051 TL, toplamda 24.614 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1225 TL, toplamda 29.415 TL,
  • 36 ay vade için her ay 964 TL, toplamda 34.713 TL ödeme yapması gerekir.

3 – Enpara.com İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık şubesi Enpara aracılığıyla sunduğu ihtiyaç kredisi ürünü için çok basit birkaç başvuru prosedürünün yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi tahsis sürecinde finansman tahsis ücreti ya da dosya masrafı gibi maliyetlere katlanmayan tüketiciler kısa süre içerisinde ayağına kadar gelen evrakları imzaladıktan sonra kredisini hesabına aktarabilmektedir. Enpara aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin:

  • 12 ay vade için her ay 2066 TL, toplamda 24.893 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1241 TL, toplamda 29.895 TL,
  • 36 ay vade için her ay 981 TL, toplamda 35.426 TL ödeme yapılması gerekir.

Kredi Notum Düşük ama Kesinlikle Kredi Kullanmam Lazım

Eğer kredi kullanmak sizin için bir talep olmaktan çıkmış ve zorunluluk halini almaya başladıysa yapmanız gereken şey bazı prosedürlere uygun hareket ederek ihtiyaç duyduğunuz miktar için başvuru iletmektir. Kredi başvurunuzun onaylanma ihtimalini ve kullanabileceğiniz kredi miktarını ciddi şekilde arttırmak istemeniz halinde yapmanız gereken şey teminat göstermek, kefil göstermek ya da mümkün olduğunca düşük miktarlı ihtiyaç kredisi için başvuru iletmektir.

Teminat göstermek istiyorsanız konutunuzun tapuda mesken olarak geçmesi gerektiğine dikkat etmeniz önemlidir. Verdiğiniz konut teminatı sonrasında ekspertiz değerinin % 80’ine kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz ve konut ipotekli ihtiyaç kredisine özel olarak düzenlenen çeşitli vergi indirimlerinden yararlanırsınız.

Kefil göstermek istiyorsanız kefilinizin yüksek kredi notuna sahip, düzenli geliri olan 18 yaşından büyük bir kişi olması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir.

1100-1499 kredi notuna kredi veren bankalar
az riskli kredi notuna kredi

Daha düşük miktarlı kredilere başvuru yapacaksanız aylık gelirinize oranla ne miktarda kredi başvurusu yapmanız halinde onay ihtimalinizin artacağını şube personeliyle görüşünüz. Eğer şubeye gitme imkanınız yoksa çağrı merkezini arayınız. Yeterli bilgiye erişemediyseniz aylık gelirinizin % 20’sini kredi taksit ödemelerine aktaracağınız şekilde bir miktar için kredi başvurusu iletiniz.

Kredi Notu Neden Düşer konulu yazımızı ortalama 4 dk da okuyarak, neden kredi notunuzun düştüğü konusunda daha farklı bir bakış açısı edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu