fbpx
Ziraat Bankası

Ziraat Bankasından Kredi Notu Düşüklere 20 Bin TL Kredi

Kredi notu sayesinde hiç umulmadık miktarlarda kredi çekilebileceği gibi beklentinin çok altındaki miktarlarda kredilerin de kabul edilmesi gerekebilir. Bu kapsamda kredi notu düşük olan tüketiciler grubuna yönelik bazı ürünler de geliştirildiğini en baştan belirtmek gerekir. Ziraat Bankasından kredi notu düşüklere kredi imkanı da bu ürünlerden birisidir ve ayrıntılarına değinilmesi kredi notu düşük olan tüketiciler için oldukça önemlidir.

Kredi Notu Nedir?

Tüketicilerin geçmiş dönemlerde bankalarla girdiği finansal ilişkilerden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini gösteren, bunu belgeleyen nota kredi notu denilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir

Kredi notunun neye göre belirlendiği konusunda artan sorular sonrasında Findeks yani kredi notunun tüketici tarafından daha anlaşılabilir bir rapor haline gelmesi adına faaliyet gösteren kurum tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre kredi notunun belirlenmesine en ciddi etkiyi geçmiş dönemlerde kullanılan kredilere istinaden yapılması gereken ödemelerin yapılıp yapılmadığı ve kredi kartı borcunun zamanında ödenip ödenmediği yapıyor. Buna ek olarak kullanılan kredilerin toplam hacmi ve bu hacim itibariyle tüketici bütçesinde kredi borcunun ne derece önem arz ettiği de var.

Kredi Notuna Ne Zaman Düşük Denilebilir

Kredi notunun düşük olması da aslında bir kıstasa sahip olmalıdır, tüketiciler kredi notunun düşük olduğunu ifade ettiğinde bankalarla ve diğer tüketicilerle aynı şeyden bahsetmek durumundadır. Örnek vermek gerekirse geçmiş dönemlerde sorumluluklarını mükemmel şekilde yerine getiren bir tüketici için son dönemlerde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 1500’e düşen kredi notu düşükken diğer tüketiciler için bu not çok yüksek bir kredi notu olabilir. Bu sorunu çözmek için kredi notları arasında da bir kategorizasyon yapılmıştır ve o da şu şekildedir:

 • 1-699. Riskli Grup,
 • 700-1099: Orta Riskli Grup,
 • 1100-1499: Az riskli Grup,
 • 1500-1699: İyi Grup,
 • 1700:1900: Çok İyi Grup.

Görüleceği gibi 1100 puanın altındaki kredi notlarını düşük kredi notu olarak tasvir etmek mümkün. Eğer kredi notunuz 1100 puanın üzerindeyse kendinizi düşük kredi notuna sahip bir kişi olarak düşünmemeniz, gelir belgenizle birlikte herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmanız gerekir.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi (20 bin TL’ye Kadar)

Kamu sermayeli en büyük devlet bankası Ziraat Bankası tarafından tahsis edilen tüketici kredisi ürünü kapsamında gündelik ihtiyaçların karşılanması adına finansman imkanı sunulmaktadır. Bu ürüne erişmek isteyen tüketicilerin normal şartlar altında yüksek kredi notuna sahip olması ve düzenli gelir elde ediyor olması beklenir, ancak kredi notu düşük olan tüketiciler de belirli limitler ve şartlar altında kredi kullanma imkanına sahiptir.

Kredi ürününün özellikleri şu şekildedir:

 • 36 aya varan vade,
 • Cazip faiz oranları,
 • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla başvuru yapabilme imkanı,
 • İndirimli Hayat Sigortası,
 • Kişiye özel ödeme planı.

Kimler Yararlanabilir?

Bu kredi ürününden kara listede olmayan, bankacılık sisteminin dışında tutulması gerekmeyen 18 yaşından büyük, 75 yaşından küçük herkes yararlanabilmektedir. Krediyi kullanmak isteyen kişileri kullanabilecekler ve kullanamayacaklar olarak ikiye ayıran kıstas şartlardır.

Şartlar

Kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi kullanabilmek adına teminat göstermesi, gelir belgesi ibraz etmesi ya da kefil göstermesi gerekebilir. Bunlar bir zorunluluk değildir fakat kredi başvurusunun muhtemelen olumlu sonuçlanmasına yardımcı olacak etkenlerdir. Dolayısıyla kredi başvurusu yaparken gösterebileceğiniz bir teminat, verebileceğiniz bir ipotek ya da kefil gibi imkanlara sahipseniz başvurunuzu bunlar aracılığıyla yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Eğer bu gibi imkanlara sahip değilseniz yani teminat, ipotek ya da kefil gösteremiyorsanız yapmanız gereken aylık gelirinizin % 20’si kadar kredi taksit ödemesi yapacağınız şekilde bir kredi başvurusu yapmaktır.

Örneğin aylık 3 bin TL kazanan bir kişinin 600 TL kredi taksit ödemesi yapması oldukça risksiz bir durumdur ve kredinin onaylanması ihtimalini arttırır. Aylık gelirinize göre ödemeniz gereken taksit miktarını bulduktan sonra Ziraat Bankası’nın web sitesine girmeniz ve taksit tutarına göre kredi hesaplama aracından yararlanmanız işe yarayabilir. Eğer bu işlemler kafanızı karıştırdıysa ya da ilgili hesap makinesine erişemediyseniz tek yapmanız gereken 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı Ziraat Bankası çağrı merkezini aramak. Aylık gelirinizi söyleyip bu gelirin % 20’sini kredi taksit ödemelerine ayırmak istediğinizi belirtmeniz halinde müşteri temsilcisi sizin için en uygun kredi hesaplamasını yapacaktır.

Başvuru

Kredi başvurusu yapmaya karar veren tüketiciler hali hazırda Ziraat Bankası müşterisiyse tek yapması gereken internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra ürünler sekmesi altında yer alan tüketici kredisi sayfasına girmek ve hemen başvur butonuna tıklamak. İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla yapılan kredi başvuruları kısa süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır.

Şube aracılığıyla kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin gelir belgesi, nüfus cüzdanı ile birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi gerekir. Yapılan kredi başvurusu kısa süre içerisinde yanıtlanır ve daha önceden yetki verildiyse tekrar şubeye gitmeye gerek kalmaksızın hesap açılışı gerçekleştirilip, kredi tahsis edilir.

düşük kredi notu olanlara ziraatten kredi
ziraat bankasi dusuk kredi notuna kredi

Hesaplama

Yukarıda her ay 3 bin TL kazanan bir tüketici için aylık gelirinin % 20’sini kapsayacak şekilde yapacağı kredi taksit ödemesinin 600 TL’ye tekabul ettiğinden bahsetmiştik, aynı örnek üzerinden gidecek olursak bu tüketicinin kullanabileceği en ideal kredi 36 ay vade için 15 bin TL, 24 ay vade için 12 bin TL, 12 ay vade için ise 7 bin TL olacaktır.

Ziraat Bankası’nın tüketici kredisi ürünü için belirlediği faiz oranı vade fark etmeksizin % 1,27’dir. Faiz oranına ek olarak kredinin toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kişinin yaşına, kullandığı kredi ve aylık gelir miktarına bağlı olarak değişen hayat sigortası primi gibi maliyetleri vardır.

Örnek Ödeme Planı

Ziraat Bankası ‘nın 20 bin TL kredi için örnek ödeme planına baktığımızda;

12 ay vadede aylık taksitler 1976 TL, toplam ödeme 23.715 TL,
24 ay vadede aylık taksitler 1146 TL, toplam ödeme 27.506 TL,
36 ay vadede aylık taksitler 878 TL, toplam ödeme 31.634 TL,

Kredi Kartı Borcu Yapılandırmak İçin Kredi (Birleştiren Kredi)

Son olarak açıklandığı yapıldığı üzere; Ziraat Bankasından kredi kartı borcunu ödeyemeyenler için yapılandırma imkanı verileceği belirtilmiş, bu kapsamda da 24 ay, 36 ay, 48 ay ya da 60 aya varan vadelerle ödenemeyen kredi kartı borçlarının yapılandırılması sağlanacak.

 • 24 ay vade için aylık % 1,10 faiz oranı,
 • 60 ay için ise aylık % 1,20 faiz oranı belirlendi.

Başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılacak olup, bununla birlikte ister Ziraat Bankası müşterisi olun ister olmayın, tüm kredi kartı borçları bu kapsam içerine alınıyor ve yapılandırılıyor. Online başvuru yapılamıyor olup, bizatihi Ziraat Bankası şubesine gidip, kredi kartı borcu yapılandırma kredisi yani Birleştiren Kredi kullanmak istenildiğinin belirtilmesi gerekiyor.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır

Kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak için öncelikle bir başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu başvuruları da takdir edeceğiniz üzere Ziraat Bankası şubelerine yapmanız gerekiyor. Şu an için şubeye gitmeden kredi kartı borcu yapılandırması yani online başvuru ile ilgili yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor. Detayları siz değerli okurlarımız aktarmaya devam edeceğiz.

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar (700-1099) konulu yazımızı da okuyarak bu konuda alternatif kampanyaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 05********

 2. ıyı gunler bankalardan kredi cekemeyenler kredi gecıkmesı olanlar kredı kartı gecıkmesı olanlar yasal takıpte olanlar ıcraatlık olanlar skor puanı dusuk olanlar ssk sı olmayanlar her turlu kredı cıkarılır uzun vadede arayın yardımcı olalım 054*******

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu