fbpx
FindeksKredi Notu

Orta Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar (700-1099)

Geçmiş dönemlerde bankalarla girilen finansal ilişki sonrasında doğan sorumlulukların ne derece yerine getirildiği gelecekte kullanılacak kredi ve temel bankacılık ürünlerinden ne derece istifade edilebileceği konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Mevcut ekonomik şartlar gereği kişilerin kredi talebinde bulunması oldukça anlaşılabilir bir durum fakat orta riskli grupta yer alan (700-1099 puan arası) tüketiciler için bazı adımların atılması halinde halen kredi kullanma imkanı var. Bu kapsamda orta riskli kredi notuna kredi veren bankalar ve bu bankaların kredi ürünlerine istinaden çeşitli ayrıntılara değinilmesi önemlidir.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor?

Bankaların kredi vermemesi ya da kredi başvurularını olumsuz yanıtlamaya başlaması ekonomik sorunların göstergesidir. Özellikle yabancı sermayeli bankalara yapılan kredi başvuruları olumsuz yanıtlanmaya başladıysa ya da doğrudan tüketicilere kredi vermeyi bıraktıysa işler hiçte iyi gitmiyor demektir. Geçtiğimiz dönemlerde ekonomi çevrelerince sık konuşulan konulardan birisi de buydu ve ilerleyen dönemlerde bu tarz beklentiler güç kazanıyor.

Bunu neden anlattım?

Yani kredi başvurunuzun olumsuz yanıtlanması sadece size özel bir durum değil, ekonomide genel itibariyle kredi başvurularının olumsuz yanıtlanmaya başlamasıyla ilgili bazı sorunlar mevcut. Dolayısıyla kredi kullanamadığınız için kendinizi suçlayıp zaman kaybetmek yerine tasarruflarınızı arttırmaya ve alternatif arayışına girmeniz daha mantıklı olabilir. Bundan belki de 10 yıl önce herhangi bir bankadan aynı kredi notuyla çok rahat bir şekilde kredi kullanabilecekken şu an kullanamayabilirsiniz ve bunun sebebi makro ekonomik yani ülke genelinde, ekonomi politikalarında yaşanan sorunlar. Yine de bazı yöntemlerle kredi kullanmanız halen mümkün olabilir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Kredi Çeker?

Kredi notu düşük olan tüketicilerin öncelikle eğer mümkünse kredi notunu yükseltmeye gayret etmesi gerekir. 3-6 ay kadar düzenli kredi kartı kullanımı ve ekstre ödemesi sonrasında kredi notunun ciddi şekilde yükseldiği görülecektir. Kredi notunun yükselmesi sonrasında her türlü temel bankacılık öğesine çok daha rahat erişilebilecek, daha az stres yaşanacaktır.

Fakat eğer bu mümkün değilse yapılabilecek şeyler teminat göstermek, kefil bulmak ya da düşük miktarlı kredi başvurusu iletmek olabilir. Yine daha önce gelir belgesi ibraz etmediyseniz gelir belgesi ibraz etmeniz de kredi başvurunuzun olumlu yanıtlanma ihtimalini artıracak etkenlerden birisidir.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Veren Bankalar

Gerçekçi olalım: hiçbir banka kredi notu düşük olan tüketicilere cazip fırsatlarla kredi tahsis etmeyecek ya da kredi notu düşük olan, kredi borcunu ödememe riski olan tüketicilere kredi vereceğini söylemeyecektir. Bunun farkına varıldığında zaman kaybının da önüne geçilebilecektir, ancak yine de bazı bankalardan diğerlerine nazaran gerçekten de çok daha kolay kredi kullanılması mümkündür. Bu bankalara yapılan kredi başvurularının olumlu yanıtlanma ihtimalinin diğerlerine nazaran daha yüksek olmasının sebebi ise süreçlerin tamamen internet üzerinden ilerletilmesi ve dolayısıyla kredi tahsis maliyetlerinin neredeyse hiç olmaması. Maliyetleri düşen banka bu sayede kredi tahsis şartlarını esnetebilmektedir ve bu da kredi notu düşük tüketicilerin işine yaramaktadır.

1 – Aktifbank N Kolay Kredi

Aktifbank kredi notu düşük tüketicilerin yararlanabileceği kredi ürünlerinden birisini yani N Kolay Kredi’yi birkaç yıl önce pazara koymuştur ve o dönemden bu yana yararlanılabilecek en yüksek faizli kredi ürünü olma özelliğini korumaktadır. Aktifbank aracılığıyla kredi kullanmak isteyen tüketicilerin %1.59 faiz oranına razı olması beklenir, eğer kabul edilecekse 20 bin TL’lik ihtiyaç kredisi başvurusu için:

 • 12 ay vade için her ay 2066 TL, toplamda 24.893 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1241 TL, toplamda 29.895 TL,
 • 36 ay vade için her ay 981 TL, toplamda 35.426 TL,
 • 48 ay vade için her ay 861 TL, toplamda 41.445 TL ödeme yapılması gerekir.

2 – CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

TEB’in dijital bankacılık şubesi CEPTETEB aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanacak tüketiciler dijital bankacılığın tüm imkanlarından yararlanmaya ek olarak cazip faiz oranlarıyla masrafsız ihtiyaç kredisi kullanma olanağına da sahip olur. CEPTETEB aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmaya karar veren tüketicilerin tek yapması gereken CEPTETEB’in internet sitesine giriş yaptıktan sonra ihtiyaç kredisi ürününe başvur butonunu kullanmak. 20 bin TL için başvuru yapılması halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1908 TL, toplamda 22.901 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1075 TL, toplamda 25.805 TL,
 • 36 ay vade için her ay 812 TL, toplamda 29.255 TL,
 • 48 ay vade için her ay 681 TL, toplamda 32.715 TL ödeme yapması gerekir.

3 – Enpara.com İhtiyaç Kredisi

Dijital bankacılık faaliyetine yıllardır başarıyla devam eden Enpara.com bu süreçte binlerce kişiye internet üzerinden ihtiyaç kredisi tahsis etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Enpara aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin dosya masrafı ya da finansman tahsis ücreti ödemesine gerek yoktur. 20 bin TL için kredi başvurusu yapılması halinde

 • 12 ay vade için her ay 1922 TL, toplamda 23.069 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1091 TL, toplamda 26.190 TL,
 • 36 ay vade için her ay 821 TL, toplamda 29.589 TL,
 • 48 ay vade için her ay 691 TL, toplamda 33.186 TL ödeme yapması gerekir.
700-1100 kredi notuna kredi
orta riskli kredi notuna kredi

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu en kısa sürede yükseltmek isteyen tüketiciler yeni bir borç hacminin altına girmeden önce mevcutta kredi ya da kredi kartı varsa bu ürünlere yoğunlaşmalıdır. Eğer kredi kartı varsa ilgili kart düzenli kullanılmaya başlanmalı ve ekstre borçları kesinlikle geciktirilmeden ödenmelidir. Yapılan ödemeler sonrasında kredi notunun 6-8 ay gibi kısa bir sürede ciddi şekilde yükseldiği görülecektir.

Kredi borcu varsa yine bu borca istinaden zamanında ve eksiksiz ödeme yapılmaya başlandığında da kredi notunun kısa süre içerisinde yükseldiği görülebilir. Çünkü hem zamanında ödeme yapılması hem de kişi üzerindeki borç hacminin azalması nedeniyle kredi ödemelerinin kredi notuna etkisi çok daha kısa süre içerisinde olmaktadır.

Kredi Notunuzun Düşmesine Sebep Olan 22 Gizli Detay konulu yazımızı ortalama 4 dk da okuyarak, neden kredi notunuzun düştüğü konusunda daha farklı bir bakış açısı edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu