fbpx
Bankacılıkİhtiyaç Kredisi

Avukatlık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileri (İcralıklara)

Bankaya borcu olan ve avukata devredilen kişiler hakkında iki aşamalı bir süreç başlar. Bu sürecin ilk aşamasında idari takip başlatılır, ikinci aşamasında ise icra takibi başlatılır. Bu kapsamda kredi kullanabilmek için sürecin henüz ilk aşamasında yani idari takip kademesinde olmak  gerekir. Aksi taktirde icra takibi başlatılması nedeniyle kredi kullanılamayacak ve kara listeye girilecektir. Ancak yine de bu kişilerin de yani icralık olanların da kredi çekebilmeleri mümkün olup, bu yazımızda sizler için Avukatlık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileri sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Avukatlık Olan Kişiler İdari Takipteyse Nasıl Kredi Çeker?

Avukatlık olduktan sonra kredi çekebilmek için mutlaka çeşitli teminatlar gösterebilmek ve ilgili bankaya borcun ödenebileceği konusunda garanti vermek gerekir. Bu da ancak teminat gösterme, kefil bulma ya da ipotek verme ile mümkün olabilir. Dolayısıyla düşen kredi notu ve geciken kredi taksit ödemeleri nedeniyle kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanmaması için bu yöntemlere başvurmak zorunludur.

Teminatla İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Bankalar, kara listede olmadığı sürece her tüketiciye kredi verme imkanına sahiptir. Fakat mevcut dönemde borçlu olunması ya da devam eden taksitlerin bulunması kredi kullanmanın önünde ciddi bir engel oluşturacaktır. Dolayısıyla teminat gösterip taksit ödemelerinin yapılacağı konusunda garanti verilebilmesi halinde her bankadan kredi kullanılabilir.

Söz konusu krediden yararlanabilmek için belirlenen şartlar arasında gelir belgesi, kefil, taşınır ya da taşınmaz değerli mal teminatı bulunmaktadır.

Bu şartların sağlanması halinde kredi kullanılabilecek bankaların başında ING Bank, Yapı ve Kredi Bankası, ICBC Turkey, QNB Finansbank, Denizbank, Akbank, Garanti Bankası ve HSBC gelmektedir. Diğer bankalardan da kredi kullanılabilir fakat teminat aracılığıyla en sık kredi kullandıran bankalar bunlardır.

İcra Takibi Olana Kredi Verilir Mi?

Yukarıda da değinildiği gibi henüz idari takip aşamasındayken kredi kullanılabilmektedir fakat icra takibi aşamasına geçilmesi durumunda hiçbir şekilde kredi kullanılamayacaktır. Zira icra takibi başlatılması halinde kişilerin maaş hesabına da belirli bir oranda haciz uygulanabilmekte ve gelir belgesi beyan edilebilse bile bu belgedeki rakamlar kişinin gerçek reel gelirini yansıtmamaktadır. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde yeni kredi kullanmaya çabalamaktansa borçlu olunan banka ile masaya oturmakta ve borcun taksitlendirilmesi için çeşitli girişimlerde bulunmakta yarar vardır. Aksi taktirde borcun tamamının tek seferde ödenmesi gerekecek ve kara listeye girilecektir. Kara listeye girilmesi durumunda 5 yıl süresince hiçbir bankanın hiçbir kredi ya da kredi kartı ürününden yararlanılması mümkün olmaz.

Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırması ancak bankaya talep iletilmesine istinaden gerçekleşen bir durumdur. Dolayısıyla mevcut borcun yapılandırılabilmesi için bankanın çağrı merkezi ya da şubeleri aracılığıyla yapılandırmadan sorumlu birime talep iletmek gerekir. Unutulmaması gereken en önemli detay avukata devredilen borçların taksitlendirilebilmesi için avukatların da onay vermesidir ve bu çoğu zaman haczedilebilecek mal varlığı olan kişiler için mümkün olmamaktadır. Yine de yapılandırma talebi iletilmesi ve borcun taksitlendirilmesi konusunda çeşitli girişimlerde bulunmak faydalı olacaktır.

icralıklara kredi
avukatlik olan kisilere kredi veren bankalar

Tüm bu çaba sonuç vermez ve artık haciz kesinleşirse değerli malların satışı tüketici tarafından yapılmalı ve haciz beklenmemelidir. Haciz işlemi sırasında çoğu zaman malın piyasada alıcı bulabileceği fiyatın çok daha altında bir değerle haczi gerçekleştirilir. Dolayısıyla malın satışının kişi tarafından gerçekleştirilmesi ve borcun bu şekilde ödenmesi muhtemel zararı ciddi şekilde düşürecektir.

Sitemiz üzerinden Ödenmeyen Borç İçin Banka Avukatı Aradı Şimdi Ne Olacak konulu bölümde borcunu ödeyemeyen kişiler için hazırlamış olduğumuz yazımızı da buradan ortalama 3 dk da okuyabilir ve sonraki süreçler hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 0506 8** ** ** SSK- sicil – icra veya puan sorunu olan herkese banka aracılıgı ile kredi saglanır. Üst limit 40 bin TL ******@****.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu