fbpx
Bankacılık

Atm Den Fatura Ödeme Nasıl Yapılır

Bankalar teknolojik gelişmeleri en kısa süre içerisinde benimseyen ve uygulamaya koyan kurumların başında gelmektedir. Bu, hem sistemin işleyişinin stabil hale gelmesi hemde işlemlerin çok daha kısa süre içerisinde ve daha kolay şekilde gerçekleştirilebilmesi adına önemlidir. Bu kapsamda atılan adımlardan birisi de fatura ödemelerinin ATM’ler aracılığıyla yapılabilme imkanıdır. Herhangi bir bankanın herhangi bir ATM’sinden o bankanın müşterisi olmasanız dahi elektrik, su, doğalgaz, internet aboneliği, cep telefonu faturasını ödeyebilirsiniz. Üstelik bazı bankalar bu işlemler için herhangi bir ek ücret talebinde de bulunmaz ve dolayısıyla fatura ödeme noktalarında yapacağınız ödemeler için ödemeniz gereken maliyete de katlanmamış olursunuz.

Bu açıdan ATM’den fatura ödeme nasıl yapılır, elektrik, su, doğalgaz ya da cep telefonu faturasını ATM’den öderken nelere dikkat edilmesi gerekir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

ATM’den Kartsız Fatura Ödemesi Nasıl Yapılır?

ATM’ler üzerinden fatura ödemesi yapmanız için ilgili bankanın müşterisi olmanıza gerek olmadığına daha önce değinmiştik, bu kapsamda yapmanız gereken şey herhangi bir banka ATM’sine gittikten sonra kartsız ödeme işlemlerini seçmek ve ardından ATM’den fatura ödeme hizmetinden yararlanmaktır.

 1. Giriş tuşuna bastıktan sonra çıkan kartsız işlemler butonuna tıklayın.
 2. Ödemeler ekranında görülecek Fatura Ödeme butonuna tıklayın.
 3. Hangi türde fatura ödemesi yapacağınızı seçin.
 4. Hangi kuruma ödeme yapılacağını seçin ve borcunuzu onaylayın.
 5. Borcunuzu onayladıktan sonra ATM’nin para yatırma ünitesinin açıldığını göreceksiniz, paranızı düzgün bir şekilde bu hazneye yerleştirin.
 6. Hazne kapandıktan sonra sayım yapılacak ve onay vermeniz istenecektir, gerekli onayı verin.
 7. Para üstünüz bozuk para olarak hazneden ya da kağıt para ünitesinden size teslim edilecek, para üstünüzü almayı ihmal etmeyin.

Çok sık yaşanmıyor olsa da para üstü verebilmek için haznede yeterince bakiye olması gerekir, bu açıdan eğer ATM size para üstü veremediğini söylerse ödeme yaptığınız fişi alın ve en yakın banka şubesine uğrayın. Bu fiş sayesinde ilgili ATM tarafından size ödenemeyen para üstünü bankanın şubesinden kolaylıkla alabilirsiniz.

Bazı Bankalar için Fatura Ödeme İşlemleri

Yukarıda genel itibariyle tüm bankalarda kullanılabilecek bir fatura ödeme yönteminden bahsedildi, ancak işlemleri banka özelinde ayırmak gerekirse en sık kullanılanlar için fatura ödemelerinin nasıl yapılabileceğini aktarmak yararlı olabilir.

İş Bankası ATM’den Fatura Ödeme

İş Bankası ATM’sinden fatura ödemek isteyen müşterilerin öncelikle en yakın İş Bankası ATM’sine gitmesi gerekir. Sonra sırasıyla;

 1. Kartsız işlemler menüsünü seçin.
 2. Ödemeler butonuna tıklayın.
 3. Fatura ödemeleri butonuna tıklayın.
 4. Fatura ödemesi yapacağınız türü ve hangi kuruma ödeme yapacağınızı seçin.
 5. Abonelik bilgilerinizi girin ve ekranda belirecek fatura borcunun size ait olduğunu onaylayın.
 6. Hazneye parayı koyun ve onay vererek fatura ödemesini gerçekleştirin.

Hazneye fatura tutarından fazla para koyarsanız ATM para üstünü size iade edecektir. Eğer ATM size para üstünü iade edemeyeceğini belirtirse bu durumda yapmanız gereken ödemeden sonra size teslim edilen bilgi fişiyle birlikte en yakın İş Bankası şubesine gitmek ve şubeden para üstünüzü almaktır.

ATM’den Fatura Ödeme Garanti

Garanti müşterileri ATM’den fatura ödemek istediklerinde sırasıyla şu adımları takip etmelidir:

 1. Giriş butonuna basın ve kartsız işlemler menüsünü seçin.
 2. Ödemeler butonuna tıklayın ve hangi türde fatura ödemesi yapacağınızı seçin.
 3. Hangi kuruma ödeme yapacağınızı seçtikten sonra abonelik bilgilerinizi girin.
 4. Borcu onaylayın ve hazneye parayı yerleştirip onaylayın.
 5. Ödemeyi yaptıktan sonra bilgi fişini alın, eğer ATM size para üstünüzü veremezse para üstünü Garanti şubesinden alırken buna ihtiyacınız olacak.

ATM’den Fatura Ödeme Akbank

En yakın Akbank ATM’sine gittikten sonra:

 1. Kartsız işlemler butonuna tıklayın.
 2. Ödemeler ekranından sırasıyla fatura ödemeleri, faturanın türü, hangi kuruma ödeme yapılacağı gibi seçenekleri seçin.
 3. Abonelik bilgilerinizi girin ve karşınıza çıkan borcu onaylayın.
 4. Parayı hazneye yerleştirip ödemeyi onayladıktan sonra size size verilecek bilgi fişini saklayın, çünkü nadiren de olsa ATM para üstü iadesi yapamadığında bu bilgi fişi ile birlikte en yakın Akbank şubesine giderek para üstünüzü alabilirsiniz.
atm fatura ödeme
atmden fatura nasil ödenir

Fatura ödemelerini ATM’den yapmak yerine mobil bankacılık uygulaması, internet bankacılığı uygulaması ya da telefon bankacılığı (çağrı merkezi) üzerinden de ödeyebilirsiniz. Bununla ilgili bilgi almak için bankanızı arayabilir, bundan sonraki fatura ödemelerinizde ATM’ye gitme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.

Bankamatikten Yapı Kredi World Kredi Kartı Borcu Ödeme konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu