fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Kredi kartı başvurusu yapan kişilerin başvurusunu bankaya ilettikten sonra aklını en çok kurcalayan konulardan birisi ilgili başvurunun ne kadar süre içerisinde olumlu ya da olumsuz şekilde sonuçlanacağı ile ilgilidir. Bu kapsamda bankalar her geçen gün daha teknolojik bir yaklaşımı benimsiyor ve başvuru sürecinin durumu hakkında müşteirlere online bilgi aktarımı yapmaya çalışıyor olsa da müşterilerin konuyla ilgili merakı giderilemeyebiliyor, bu açıdan kredi kartı başvurusu ne zaman sonuçlanır, olumlu sonuç almak için nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Kartı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır

Genel bir değerlendirme yapılacak olursa bankaların kredi kartı başvurularını ortalama 1 iş günü içerisinde değerlendirilip sonuçlandırdığı söylemek yanlış olmayacaktır. Bu kapsamda bankaya ileteceğiniz kredi kartı başvurusunun 1 iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanması mümkündür. Tüketiciler bu süreci hızlandırmak için doğrudan bir şey yapamayacak olsa da daha önceden bankaya gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve türevi bilgiler ibraz edildiyse sürecin 30 dakika gibi çok daha kısa bir süre içerisinde de tamamlanması mümkündür.

Eğer kredi kartı başvurunuz 2 iş günü içerisinde sonuçlanmazsa muhtemelen iş süreci hakkında bir problemle karşılaştınız demektir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bankanın çağrı merkezini arayarak kredi kartı başvurunuzun durumuyla ilgili bilgi almak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Neye Göre Değerlendirilir

Kredi kartı başvurularının değerlendirilmesinde birden fazla kriter vardır ve bu kriterler genel itibariyle kredi notu ve geçmiş finansal sorumlulukların ne derece yerine getirildiği ile ilgilidir.

Yüksek kredi notuna sahip olan tüketicilerin kredi kartı başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali çok daha yüksek olsa da ne kadar miktarlı bir kredi kartı için başvuru yapıldığı da bu noktada önemli bir faktördür. Kredi kartı başvurularının genel itibariyle aylık gelirin 3 katı ile sınırlı kalması tavsiye edilir. Daha yüksek limitli kredi kartı başvurusu yapacak tüketicilerin bunu mümkün kılabilmek için çeşitli teminatlar vermesi ya da bloke hesap göstermesi gerekmektedir.

Dolayısıyla kredi kartı başvurusunu olumlu sonuçlandırmak için yapılabilecek ilk ve en önemli şey hangi limit için başvurulacağı konusunda doğru karar vermiş olmaktır. Kredi kartı limitinizi aylık gelirinizle arasında çok büyük bir fark olmayacak şekilde belirlemeye özen gösterin.

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce bankaya gelir belgesi ibrazı yapmanız gelirinizin doğru değerlendirilmesi açısından elzem önem taşımaktadır. Dolayısıyla eğer mümkünse gelir belgenizi bankaya ibraz edin ve gelirinizle ilgili değerlendirmenin çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesini mümkün kılın.

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun da ortalamanın üzerinde olması beklenir. Ne kadar yüksek kredi notuyla kredi kartı başvurusu yaparsanız kredi kartı başvurunuzun olumlu yanıtlanma ihtimali de o derece artacaktır.

kredi kartı kaç güne gelir
Kredi Karti Basvurusu Kac Gunde Sonuclanir

Kredi Kartı Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır

Yaptığınız kredi kartı başvurusunun durumunu sorgulamak için yapmanız gereken ilk şey internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden başvuru yaptıysanız yine bu ekranlardan başvuru durumu butonuna tıklayarak başvurunuzun ne durumda olduğunu öğrenmektir.

Buna ek olarak bankanın çağrı merkezini arayarak da doğrudan kredi kartı başvurusu durumu sorgulaması için yardım isteyebilirsiniz.

En İyi Kredi Kart Hangisi konulu yazımıza da göz atarak şu an bankalar tarafından sunulan kredi kartı tekliflerini analiz ettiğimiz içeriğimizi de görebilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı