fbpx
Kredi Kartı

Adıma Kayıtlı Kredi Kartlarını Nasıl Öğrenebilirim

Bankaların ve bankalara yapılan kredi kartı başvurularının sayısının her geçen gün artması, bankaların hayatın içerisinde daha fazla yer tutması itibariyle kişi başına düşen kredi kartı sayısı da gittikçe artmaktadır. Bu kapsamda kullanılabilecek çeşitli yöntemlerle adınıza kayıtlı kartları öğrenmek mümkündür, çünkü çoğu durumda kişiler kaç tane kart sahibi olduğu ya da bu kartları nereden sorgulayabileceği konusunda bilgi sahibi değildir. Dolayısıyla bu yazıda adınıza kayıtlı kartları nasıl sotgulayabileceğiniz, adınıza kayıtlı kartların sorgulamasını TC kimlik numarasıyla birlikte nasıl yapabileceğiniz ve türevi konulara değinilecektir.

Adıma Kayıtlı Kartları Nasıl Öğrenirim

Adınıza kayıtlı kredi kartını öğrenmenin birden fazla yolu vardır fakat bu yöntemler arasında kullanılabilecek en etkin ve hızlısı hiç şüphesiz KKB yani Kredi Kayıt Bürosu nezdinde tutulan kayıtların incelenmesi adına Findeks’e başvuru yapılmasıdır. Findeks’e yapacağınız başvuru neticesinde çok daha kısa süre içerisinde kredi kartı durumunuzu sorgulayabilir ve kredi kartlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

TC Kimlik Numarasıyla Kart Sorgulama

TC kimlik numarası ile adına kayıtlı kartları sorgulamak isteyen kişilerin bunu yapması için Findeks’in internet sitesine girdikten sonra kredi notu sorgulaması yapması gerekir. Kredi notu sorgulamasının bir adımı da kredi kartlarıyla ilgili olduğu için bu ekranda adınıza kayıltı kredi kartlarını da sorgulamanız mümkün olur. Buradan edineceğiniz bilgi neticesinde kaç tane kartınızın açık olduğu, bu kartlarınızın kaçına borçlu olduğunuz ve ne kadar kullanılabilir limite sahip olduğu gibi bilgiler edinebilirsiniz.

Findeks ile sorgulama yapmak için siteye girdikten sonra üye ol butonuna tıklamalı ve kişisel bilgilerinizi paylaştıktan sonra gerekli ödemeyi yapmak durumundasınız.

Bankadan Bilgi Almak

Bir banka diğer bankalar da dahil olmak üzere hangi bankalara ait hangi kredi kartlarınızın olduğu konusunda size bilgi verebilir. Bunun için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra kredi notu sorgulama ekranına giriş yapmalı ve kredi raporunuzu istemelisiniz. Bu genellikle 10 TL ile 20 TL arasında bir ödeme yaparak edinebileceğiniz bir rapordur. Bu raporu temin ettikten sonra göreceksiniz ki içerisinde sahip olduğunuz kredi kartları ve bu kredi kartlarının sahip olduğu limitler, borçlar vb. bilgiler de yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında hangi bankaya ait hangi kredi kartlarınızın olduğu ve bu kredi kartlarının kullanılabilir limitlerinin ne olduğu konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Kredi Kartı Sorgulama E-Devlet

Birçok kişi sahip olduğu kredi kartlarıyla ilgili bilgiyi e-devlet üzerinden alabileceğini düşünse de bu henüz gerçekleşmemiştir yani BDDK, KKB ve e-Devlet arasındaki entegrasyon henüz kurulmuş değildir. Dolayısıyla sahip olduğunuz, adınıza kayıtlı kredi kartlarını sorgulamak için henüz e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmanız mümkün değildir.

adıma kayıtlı kredi kartlarını öğrenme
Adima Kayitli Kredi Kartlarini Nasil Ögrenebilirim

Merkez Bankası Kredi Kartı Sorgulaması

Son dönemlerde yayılan bir bilgi neticesinde kişiler adlarına tanımlı kredi kartlarını sorgulamak için Merkez Bankası’na da başvuru yapabileceği konusunda yanlış yönlendirilmektedir. Merkez Bankası’nın kredi kartı sorgulaması yapma ya da kredi notu bilgisi paylaşmak gibi bir görevi yoktur, dolayısıyla adınıza kayıtlı kredi kartlarını öğrenmek içinde Merkez Bankası’na başvuru yapmanız mümkün değildir. Bu konuda detaylı bilgi almak için KKB yani Kredi Kayıt Bürosu ya da BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz.

Eğer ne yaparsanız yapın sahip olduğunuz kredi kartlarıyla ilgili bilgi bulamıyorsanız bu durumda ikamet ettiğiniz ilçedeki Asliye mahkemesine başvurarak tespit davası açabilirsiniz.

En İyi Kredi Kartı Hangisi konulu yazımızı da inceleyerek genel olarak kredi kartlarının kıyaslamasını görebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu