fbpx
Bankacılık

Amerikadan Türkiyeye Para Gönderme İçin 10 Alternatif

Her geçen gün ticaretin ve yatırımların globalleştiği dünyada en büyük problem kesinlikle para transferleri. Özellikle büyük hacimli ticaretlerde para transferleri çok ciddi bir gider haline geliyor. Bunun yanı sıra güvenli olması ve hızlı ulaşması da diğer talepler arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ile iş yapan Türk iş adamları ve girişimcilerin de bu anlamda arayışları sürüyor. Bizler de bu konuda okurlarımıza fikir vermesi adına Amerikadan Türkiyeye Para Gönderme için 10 alternatif sunmaya çalışacağız.

1-Bankadan Para Gönderme

Türk Bankaları kanalıyla Türk Bankasından Türk Bankasına para transferi yapabilirsiniz. Bununla birlikte ülkemizde faaliyet gösteren uluslarası bankalar kanalıyla da aynı şekilde gönderim yapabilirsiniz. Bu belirttiğimiz yöntemlerde gönderim masraflarınız daha düşük olacaktır. Elbette X bankasından Y bankasına da para gönderimi yapabilirsiniz. Bu durumda maliyetleriniz daha yüksek olacaktır. Bankalar arasında uluslararası para transferi yapmak istiyorsanız; bu noktada bankanızın SWIFT kodlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bankamın swift kodu ne bilmiyorum diyorsanız, sizin çalıştığınız bankanın da SWIFT kodunun bulunduğu Tüm bankaların SWIFT Kodları bölümümüzü ziyaret etmeniz yeterlidir.

2-TransferWise

Para transferi konusunda ihtiyaç arttıkça her geçen gün yeni firmalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Yeni firmaların kurulmasının yanı sıra; mevcut eski ve köklü firmalar da kendilerini yenilemek adına faaliyetlerini geliştirmeye ve müşterilerinin işlerini kolaylaştırmaya çalışıyorlar. Bu firmalardan birisi de TransferWise. TransferWise ABD ‘den uygun maliyetle Türkiyeye para gönderebileceğiniz firmalarında başında geliyor diyebiliriz. Ücret ve kesintiler; gönderilen miktara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla ayrıca bir yazı konusu olan TransferWise ile ilgili tüm rakam ve detaylar için https://transferwiseturkiye.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

3-PTT

PTT, bünyesinde yurt dışından da para havalesi sağlayan bir sistem barındırmaktadır. Bu sistem üzerinden ABD den Türkiyeye para gönderebilir ya da tam tersi istikamete para transferi yapabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için https://www.ytb.gov.tr/soru-cevap/ptt-araciligiyla-para-havalesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

4-Moneygram

Eski ve bilinen bir şirket olan Moneygram üzerinden de ABD den Türkiye ye kolaylık para gönderebilirsiniz. Moneygram ile çalışan bankalar üzerinden bu işlemleri yapabilir, bunun yanı sıra diğer Moneygram acenteleri ile de çalışabilirsiniz. Sistem oldukça basittir. Para Gönderim formunu doldurup, ilgili parayı Moneygram acentesine teslim ettikten sonra karşı tarafa para çekim kodunu bildirmeniz yeterli olacaktır. Karşı taraf bu kodla parayı yine Moneygram acentesinden ya da anlaşmalı bankadan çekebilir.

5-Western Union

Uluslarası Para transferi konusunda ister istemez bilindik sistemlerin başında Western Union geliyor diyebiliriz. Western Union ile ABD den Türkiye ye anında para gönderimi yapabilirsiniz. ABD den Türkiye ye gelen Western Union ödemelerinizi, Türkiye ‘deki PTT şubelerinden tahsil edebilirsiniz. Bunun için gönderim yapan tarafın size para çekim kodunu bildirmesi yeterli olacaktır. Yanınızda kimlik fotokopisi ve kimliğinizin aslını bulundurmayı unutmayınız.

6-Kripto Para

Kripto paralar henüz sisteme yeni adapte oluyor desek te, kullanımının çok fazla yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Özellikle komisyon ve gönderim masrafı anlamında; uluslarası para transferi konusunda en düşük maliyeti olan sistem kripto paralardır. Örneğin; Ripple (XRP) ile yapacağınız 10.000.000 dolarlık bir transferde bile gönderim ücretiniz 1 dolar civarı olacaktır. Burada diğer masraflarınız; gelen Ripple coinleri TL ye çevirirken ilgili borsada ödeyeceğiniz alım satım komisyonudur. Bu komisyonlar da binde 2 civarındadır. Borsada borsaya farklılık gösterebilecektir. Kaba bir hesapla; 10.000.000 (on milyon) dolarlık bir para transferinde kripto para ile tahmini masrafınız 20.000 dolar civarı olacaktır. Bu masraf ise, gönderim masrafı değil tamamen paranızı TL ye çevirme masrafıdır.

7-Payoneer

PayPal ‘ın ülkemizden ayrılma ve faaliyetlerini durdurma kararı alması ile birlikte Payoneer dediğimiz alternatif sistem oldukça rağbet görmektedir. Birçok Amazon satıcısı Payoneer üzerinden ödemelerini almaya devam etmektedir. Payoneer sisteminde para gönderim masrafları düşük olup, özellikle Payoneer Kart kullanılması halinde daha da ekonomik hale gelecektir. Kart kullanımı dışında Payoneer hesabınızdaki dolarları direkt olarak Türkiyedeki banka hesabına gönderebilirsiniz. Bu noktada kur farkından dolayı bir miktar zarar edebilmeniz mümkün. Ancak küçük ve orta ölçekli para transferi için Payoneer de değerlendirilebilir.

8-Kredi Kartı

Her ne kadar çok resmi bir işlem olmasa da; küçük çaplı para transferinde komisyon bedelleri ödemek yerine, internet üzerinden ödeme alan veya sanal posu olan bir tanıdığınız vasıtasıyla ABD den Türkiyeye kredi kartı ile para gönderimi yapabilirsiniz.

Amerikadan Turkiyeye Para Gonderme İcin 10 Alternatif

9-Kurye

Yine ilkel yöntemlerden birisi olsa da; küçük çaplı para transferli için en düşük maliyetli yöntemlerden birisi de kuryeler diyebiliriz. ABD ve Türkiye arası sürekli seyahat eden tanıdıklarınız vasıtası ile ABD den Türkiyeye para gönderimi yapabilirsiniz.

10-EcoPayz

Western Union ve TransferWise ile benzer bir sistem olan EcoPayz ile ABD den Türkiyeye para gönderebilirsiniz. Komisyon oranları ve çekim ücretleri için EcoPayz ‘in resmi internet sitesini buradan https://www.ecopayz.com/tr/ ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu