fbpx
Bankacılık

Ek Hesap Kapatmak İçin Yapılması Gerekenler

Tüketicilerin nakit ihtiyaçlarında en çok başvurduğu yöntemlerin ikisine baktığımızda; kredi kartından nakit avans ile birlikte KMH dediğimiz ek hesaplar olduğunu görmekteyiz. Özellikle KMH yani ek hesapların ya da halk arasında bilinen adıyla eksi hesapların; son dönemde kredi kartından nakit avans çekmenin önüne geçtiğini bile söyleyebiliriz. Bununla birlikte maalesef bu yöntem doğru kullanılmadığında tüketiciler için büyüyen bir kara delik haline de gelebiliyor. Böyle durumlarla karşılaşan tüketiciler eksi hesabı kapatmak istiyor. Bu yazımızda tam da bu konuya değinerek ek hesap kapatmak için yapılması gerekenler neler kısaca sizlere izah etmeye çalışacağız.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır

Ek hesabınızı kapatabilmeniz için izlenmesi gereken yöntemler birden fazla olup, kolay ve online olanlardan başlayarak sizleri bilgilendirelim. Bu yöntemler genel başlık halinde,

  • İnternet Bankacılığı
  • Mobil Bankacılık
  • Banka Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi,
  • Banka Şubeleridir.

İnternet Bankacılığından Ek Hesap Kapatma

İnternet bankacılığı üzerinden ek hesabınızı yani KMH eksi hesabınızı kapatma işlemini yapabilirsiniz. Bazı bankaların platformları buna izin verirken, bazıları ise izin vermemektedir. Dolayısıyla internet bankacılığı platformunuzda ek hesap kapatma bölümünü göremiyorsanız alternatif yöntemleri deneyiniz. Bu işlem için izlemeniz gereken yol; internet bankacılığı sistemiminize şifrenizle giriş yapıp, Hesaplarım > Hesap Açma Kapama > Kredili Mevduat Hesabı Açma Kapama alt menülerini izleyip, buradan kapatmak istediğiniz ek hesabı seçmenizdir.

Mobil Bankacılıktan Ek Hesap Kapatma

Mobil bankacılık üzerinden ek hesap kapatma işlemi de aynı şekilde internet bankacılığı üzerinden yapacağınız işlemlerle birebir aynıdır. Aynı yolu izleyerek hesabınızı kapanışını yapabilirsiniz.

Banka Müşteri Hizmetleri Çağrı Merkezi

Eğer internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden ek hesap kapatma işleminizi gerçekleştiremediyseniz; bu durumda sonraki en kolay yöntemin banka müşteri hizmetleri çağrı merkezi ile iletişim olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için bankanızın iletişim numarasından arama yapıp, bağlanacağınız müşteri temsilcisine kredili mevduat hesabınızı kapatmak istediğinizi belirtmeniz yeteril olacaktır. Ek hesap kapatma şeklinde beyanda bulunmanız halinde ilgili müşteri temsilcisi konuyu tam olarak anlayamayabilir. Bankacılık siteminde kullanılan kredili mevduat hesabımı kapatmak istiyorum şeklinde talimat vermeniz iletişimi daha da kolaylaştıracaktır. İşlem ile ilgili sizden onay alındıktan sonra en kısa sürede tamamlanarak size bilgi verilecektir.

Banka Şubesinden Ek Hesap Kapatma

Eğer bankanızın müşteri hizmetleri çağrı merkezine ulaşma imkanı ve telefon bankacılığını kullanma durumunuz yoksa; bu durumda kalan tek yol çalıştığınız bankanın size en yakın şubesine giderek KMH hesabınızı kapatmak istediğiniz belirtmeniz yeterlidir. İlgili gişe görevlisi tarafından en kısa sürede işleminiz tamamlanacaktır.

Ek Hesap Kapatmak Icin Yapilmasi Gerekenler

Kapanan Ek Hesabın Faiz Ödemesi Ne Olur

Eğer ek hesabınızı kapattığınızda halen eksideyse faiz ve bu eksiyi ödemeniz gerektiğini unutmayınız. Aksi halde bankanız bu ek hesabınızı kapatmak istemeyecektir. Dolayısıyla faiz de işlemeye devam edecektir. Bu nedenle hesabınızı kapatabilmeniz için artıya çıkarmalı ve birikmiş faiz borcu var ise bunu da ödemeniz gerekecektir.

Tüketiciler tarafından ek hesap konusunda bir diğer merak edilen husus olan Hesapta Eksiye Düşmek Kredi Notunu Etkiler mi ile ilgili yazımızı da okuyarak alternatif bilgiler öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu