fbpx
BankacılıkFinans Sözlüğü

Moneygram ile Para Çekebilecek Anlaşmalı Bankalar Hangileri

MoneyGram sayesinde hangi ülkede bulunulduğu veya hangi ülkeye para transferi yapıldığı fark etmeksizin istenilen kişiye para göndermek mümkündür, ancak bunun için MoneyGram anlaşmalı bankalar ile çalışmak ya da bu bankaların şubelerinden işlem yapmak gerekir.

moneygram anlaşmalı bankar
Moneygram anlasmali bankalar listesi

MoneyGram sayesinde dünya üzerindeki 200 ülkeden  herhangi birisinde bulunan 335 binden fazla noktaya 5 dakika içerisinde para transferi gerçekleştirebilir ve bunun için çok düşük miktarlarda komisyon ödemesi yaparsınız. Oldukça güvenilir ve sürdürülebilir bir sistem olan MoneyGram sayesinde ülke içerisinde de para gönderimi yapmak mümkündür ve bunun için herhangi bir banka hesabına sahip olmak gibi bir şart bulunmaz.

MoneyGram Neden Kullanılır?

Normal bankacılık prosedürlerini ve SWIFT işlemlerini bilen tüketiciler bunun ne kadar uzun sürdüğünü ve maliyetli olduğunu bilir. Dolayısıyla alternatif ödeme araçlarına yönelir  ve MoneyGram da bunlardan birisidir. Özellikle yurt dışında çalışan işçiler veya öğrenciler tarafından kullanılır ve çok kısa süre içerisinde çok düşük miktarlarda komisyon ödemeleri yapılarak gerçekleştirilmesinden dolayı uluslararası para transferi konusunda ilk tercihler arasında yer alır.

MoneyGram ile Nasıl Para Gönderilir?

MoneyGram ile para göndermek için bir banka hesabına sahip olmak gerekmez. Yalnızca ödeme yapılacak tutarın nakit olarak yanınızda bulunması ve en yakın MoneyGram acentasına gitmek yeterlidir.

Acentaya gidildiğinde ,ki bu bir MoneyGram anlaşmalı banka da olabilir, yapılacak para transferi için bir form doldurulması ve imzalanması istenir. Bu formun doldurulup imzalanmasından sonra paranın hangi ülkedeki hangi MoneyGram acentasına gönderileceği sorulur ve işlem gerçekleştirildikten sonra para gönderen kişiye bir referans numarası verilir. Bu referans numarası çok önemlidir ve parayı çekecek kişiye ulaştırılması gerekir. Parayı çekecek kişi bu referans numarası ile parayı çekeceği acentaya gider ve yalnızca referans numarasını göstererek kendisi adına transfer edilen parayı tahsil eder.

MoneyGram Anlaşmalı Bankalar Hangileri

MoneyGram ile aktif olarak çalışan bazı bankalar bulunur. Bunlar Kuveyt Türk Katılım Bankası, Denizbank, Near East Bank, Bank Asya (iflas etti) ve KOOPBANK’tır.

Ek olarak MoneyGram anlaşmalı binlerce acenta da bulunur ve bunlar da bankalarla aynı işlemi gerçekleştirebilir. Dolayısıyla yalnızca bankalarla sınırlı kalmamak ve daha yakında bir MoneyGram acentası olup olmadığını öğrenmek için MoneyGram’ın internet sitesi aracılığıyla En Yakın Money Gram aracını kullanmak gerekebilir.

moneygram para çekme
moneygram ile para cekilebilecek anlasmali bankalar hangileri

MoneyGram Para Gönderme Masrafı (Komisyonu) Ne Kadar?

MoneyGram ile yapılacak para transferleri için ne kadar komisyon tahsil edileceği miktara bağlı olarak değişmekte. Bu kapsamda 240 TL’ye kadar yapılan para transferleri için ülke fark etmeksizin 29 TL, 240 TL ile 410 TL aralığında yapılan para transferleri için 39 TL komisyon ücreti alınmaktadır. Yapılacak para transferinin ne kadar maliyetle gerçekleşeceğini öğrenmek için MoneyGram’ın internet sitesinde bulunan Ücret Tahmin Aracı kullanılabilir.

Buraya yeri gelmişken küçük bir hatırlatma yapacak olursak; Blockchain ve Dijital para/kripto para (detaylı bilgi için daha doğrusu Bitcoin ‘in hayatımıza girişi ile birlikte para transferi konusunun çok daha farklı bir boyuta geldiği, bu anlamda bir çok yeniliği de beraberinde getireceğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca Yurt Dışı Para Transferi ile ilgili diğer alternatifleri de inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu