fbpx
Bankalar

Tüm Bankaların SWIFT Kodları

Paranın her geçen daha hızlı hareket ettiği ve bu hızın daha da artmasına ihtiyaç duyduğu bir global dünyaya doğru hızlı bir şekilde evriliyoruz. Gelişen ticaret, kalkan sınırlar, her geçen bu ihtiyacı daha fazla körüklüyor. Para transferi denilince tabii ki ilk olarak akla bankalar geliyor. Bankalar üzerinden uluslar arası para transferi yapılabilmesi için ise farklı bir sistem işliyor. Bu sistemin adı SWIFT sistemi. SWIFT sistemini kullanabilmek için ise; bankanızın SWIFT kodunu bilmeniz gerekiyor. Çok bilinen bir konu olmadığı için bu bilgiye ulaşmanız zor olabileceği düşüncesiyle; onlinekrediler.net ekibi olarak Tüm Bankaların SWIFT kodlarını tek bir başlık altında toplamaya çalışacağız.

SWIFT Kodu Nedir?

SWIFT kodu; her banka için ayrıca belirlenmiş olan ve uluslar arası para transferlerinde bankalar arasında kullanılan bir koddur. Bu kod her banka için farklı ve özeldir. Yurt dışından gelecek veya yurt dışına göndereceğiniz para transferlerinde banka kanalını kullanacaksanız, kesinlikle bu kod ihtiyacınız olacaktır. Aşağıda yer alan listeden bankanızın SWIFT kodunun öğrenebilirsiniz.

Tüm Bankaları SWIFT Kodları

Tüm bankaların SWIFT kodları listesi aşağıda paylaşılmış olup, bankanızın SWIFT kodunu buradan bulabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma yapacak olursak;  bazı bankalar para transferi aşamasında SWIFT kodunu 11 hane olarak girişini istebilecektir. Aşağıda yer alan SWIFT kodları ise 8 hanelidir. Böyle durumlarda aşağıda paylaşmış olduğumuz kodların sonuna 3 adet “X” ekleyerek devam edebilirsiniz. Garanti Bankası BBVA için örnek verecek olursak; TGBATRISXXX yazmanız durumunda sistem tarafından SWIFT kodu kabul edilecektir.

Banka AdıSwift Kodu
Türkiye Garanti Bankası Swift KoduTGBATRIS
Akbank Swift KoduAKBKTRIS
Türkiye İş Bankası Swift KoduISBKTRIS
ING Bank Swift KoduINGBTRIS
Ziraat Bankası Swift KoduTCZBTR2A
Halk Bankası Swift KoduTRHBTR2A
Türkiye Finans Swift KoduAFKBTRIS
VakıfBank Swift KoduTVBATR2A
TEB (Türk Ekonomi Bankası) Swift KoduTEBUTRIS
Yapı Kredi Swift KoduYAPITRISFEX
Finansbank Swift KoduFNNBTRIS

tum bankalarin swift kodlari

Eğer banka üzerinden yurt dışına para transferi konusunda masrafları ve komisyonları ağır buluyorsanız,  bu durumda rehber niteliğinde hazırlamış olduğumuz Yurt Dışındaki Kişiye Nasıl Para Gönderilir konulu içeriğimize göz atarak alternatif yöntemleri öğrenebilir ve bu yöntemler arasında kıyaslamalar yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı