fbpx
A BankEmekli

Alternatif Bank (ABANK) Emekli Kredisi Başvurusu 30 bin TL

Geçtiğimiz yıl Katar Ticaret Bankası tarafından satın alındıktan sonra ismi Alternatif Bank olarak değişen Abank, emeklilerin nakit ihtiyacı için başvurabileceği bankalar arasında yer almaktadır. Düşük faiz oranlarıyla yüksek limitli ihtiyaç kredileri konusunda yıllardır başarıyla hizmet veren Abank’ın emekli kredisi imkanından yararlanabilmek için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu açıdan alternatif bank emekli kredisi başvurusu 30 bin TL için nasıl yapılır, şartlar nelerdir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Alternatif Bank Emekli Kredisi Özellikleri

Alternatif Bank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekmek isteyen emeklilerin her türlü  harcama için finansman tahsis etme imkanı bulunmaktadır. En az 3 ay, en fazla 60 ay vadeyle kullanılabilen ve esnek ödeme planı avantajına sahip ihtiyaç kredisi ürünüyle kısa süre içerisinde kredi tahsisi gerçekleştirebilen ABank, yalnızca Türk Lirası cinsinden ihtiyaç kredisi vermektedir. 60 ay kredi vadesi açısından çok uzun bir süre olmakla birlikte, özellikle ileri yaş emeklilere bu kadar uzun vadelendirme yapılamaması söz konusu olabilir. Bu konuda bankanın kesin ve katı kuralları bulunmaktadır. Ölüm riskine binaen bankalar, ileri yaş emeklilerin kullanacağı kredilerde vade sürelerinin daha da kısatılmasını talep edebilmektedir. Vade süresinin kısalması ile birlikte çekilebilecek toplam kredi miktarı konusundaki azami tutar da buna bağlı olarak daha düşük kalabilir.

Alternatif Bank Emekli Kredisi Hesaplaması 30 bin TL

Alternatif Bank aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve ortalama yıllık kredi ödemesinin % 0,13’ü kadar hayat sigortası primi ödemesi gerekir. Bu iki masraf da kişinin yaşına, kullandığı kredi miktarına, kredi notuna ve kredi vadesine bağlı olarak değişebileceği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilemeyecektir.

30 bin TL kredi başvurusu yapan emeklilerin:

  • 12 ay vade için her ay 2812 TL, toplamda 33.749 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1561 TL, toplamda 37.466 TL,
  • 36 ay vade için her ay 1150 TL, toplamda 41.425 TL,
  • 48 ay vade için her ay 950 TL, toplamda 45.619 TL ödeme yapması gerekir.

Alternatif Bank Emekli Kredisi Başvurusu

Abank’a yapılacak emekli kredisi başvuruları için nüfus cüzdanı, emekli aylık dökümü ve son 3 ay içerisinde adına kesilmiş elektrik, su ya da doğalgaz  faturasıyla birlikte en yakın Abank şubesine gitmek gerekir. Yapılan kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır. Kredi değerlendirmesi yapıldıktan sonra daha önceden açılan bir hesap varsa bu hesaba tahsis gerçekleşir ve internet ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla kredinin farklı bir banka hesabına aktarılması mümkün hale gelir.

Ne Kadar Kredi Verilir

Her ne kadar hesaplama 30 bin TL üzerinden yapılmış olsa da emeklilerin çok daha yüksek limitlerle ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür. Fakat daha yüksek limitlerle ihtiyaç kredisi kullanabilmek için bazı teminatlar ya da ipotek vermek gerekebilir. Eğer teminat ya da ipotekle ihtiyaç kredisi kullanılacaksa buna ilişkin belgelerin de başvuru sırasında ibraz edilmesi gerekecektir.

abank emekli kredi başvurusu
alternatifbank abank emekli kredisi

Ek olarak kredi kullanımının üst limitine ilişkin bir BDDK mevzuatı da  vardır. BDDK, kişilerin aylık gelirinin yarısından daha fazla kredi taksit ödemesi yapmasını mümkün kılmamaktadır. Bu açıdan kullanılabilecek maksimum kredi miktarı aylık gelirin yarısının vadeyle çarpılması sonucu bulunabilir. Bu limitle kredi kullanabilmek için yüksek kredi notuna sahip olunması gerektiği, bunun maksimum limit olduğu unutulmamalıdır.

Sitemizde daha önce sizler için yayımlamış olduğumuz Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu