fbpx
Çalışma Saatleri

28-29 Ekim Bankalar Açık mı EFT Yapılır mı

Bankaların resmi tatil günlerinde çalışıp çalışmadığı konusu, özellikle hafta sonu ile birleşen resmi tatil günlerinde yaşanan karışıklıklardan dolayı oldukça merak edilen bir konu haline geliyor. Tabii ki çok büyük hacimlerde banka işlemleri, para transferleri yapan kurumsal işletmeler için ise daha fazla önem arz ediyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ortaya çıkan kafa karışıklıklarına engel olmak adına; onlinekrediler.net olarak siz değerli okurlarımız için,, 28 Ekim 2019 da bankalar açık mı yarım gün mü çalışıyor 29 Ekim 2019 da bankalar açık olacak mı, 28 Ekim de EFT yapılır mı, 29 Ekim de EFT yapılır mı gibi tüm soruların cevaplarını sırasıyla vereceğiz.

28 Ekim 2019 Pazartesi Bankalar Açık mı

Ülkece kutladığımız Cumhuriyet Bayramı nedeniyle; ilgili kanuni düzenlemeler kapsamında 1,5 (bir buçuk) gün resmi tatil uygulanmaktadır. Bu 1,5 gün 28 Ekim de yarım gün, 29 Ekim günü ise tam gün şeklinde uygulanmaktadır. Bankalar dahil, tüm iş dünyası bu tatil günlerine uymak durumundadır. Dolayısıyla 28 Ekim 2019 Pazartesi günü saat 13:00 ‘dan sonra 29 Ekim 2019 Salı günü de tam gün olmak üzere bankalar kapalı olacaktır.

29 Ekim 2019 Salı Günü Bankalar Tam Gün Kapalı

29 Ekim 2019 Salı günü için ise; durumda 28 Ekim ‘den farklı olarak tam gün resmi tatil şeklinde olacaktır. Gerek özel bankalar, gerekse de kamu bankaları bu resmi tatil sürelerine uymaktadır. 30 Ekim 2019 tarihi itibariyle tüm bankalar rutin bankacılık faaliyetlerine devam edecek ve şubeler açık olarak hizmet vermeye devam edecektir.

28 – 29 Ekim 2019 ‘da EFT Yapılır mı

Aslında banka şubelerinden ziyade en çok merak edilen hususların başında EFT meselesi geliyor. 28 Ekim 2019 da yapılan EFT işlemi ile ilgili detaylara baktığımızda; o gün bankalar yarım gün mesai uygulayacağı için EFT işlemleri de aynı şekilde yarım gün içerisinde geçerli olacak ve karşı hesaba ulaştırılacaktır. Bu saat haricinde yapılacak eftler sonraki ilk mesai saatine kalacaktır. Dolayısıyla bu tarihlerde yapılması gereken EFT işlemlerinin 28 Ekim tarihinde erken saatlerde yerine getirilmesi hatta mümkünse 25 Ekim Cuma gününden tamamlanması daha yerinde olacaktır.

EFT Ne Zaman Karşı Tarafa Geçer 28 – 29 Ekim

Eğer 28 Ekim öğleden sonra bir EFT işlemi yaparsanız, bu durumda ilgili para transferiniz karşı tarafa 30 Ekim 2019 saat 09:00 itibariyle ulaşabilecektir. Çünkü 28 Ekim 2019 tarihinde yarım gün, 29 Ekim 2019 tarihinde tam gün olacak şekilde resmi tatil olduğu için, EFT sistemleri de bu kapsamda tatile girecektir. Eğer ki EFT işleminizin emrini 26 Ekim Cumartesi ya da 27 Ekim Pazar günü verdiyseniz, bu durumda ilgili EFT transferi 28 Ekim Pazartesi sabahı karşı hesaba ulaşmış olacaktır.

Resmi Tatil Günlerinde Havale Yapabilirsiniz

28 Ekim yarım gün ve 29 Ekim tam gün olmak üzere ilan edilen resmi tatil dolayısıyla bankalar her ne kadar kapalı olsa ve EFT işlemi yapılamıyor olsa da; bu durum havale yapacak kişiler için geçerli değildir. Çünkü havale işlemi aynı banka bünyesinde bulunan hesaplar arası bir para transferi işlemi olduğu için, ister resmi tatil olsun, ister hafta sonu olsun her halükarda karşı hesaba ulaştırılabilmektedir. Dolayısıyla 28 – 29 Ekim de havale yapılır mı diye endişelenenler, bu durum açısından herhangi bir problem teşkil etmeyecektir.

28 29 ekim bankalar açık mı eft yapılır mı
Cumhuriyet Bayramı bankalar açık mı

28 – 29 Ekimde Kredi / Kredi Kartı Borcu Ödenir mi

Genel itibariyle bankalar zaten bir ödeme planı oluştururken, bu resmi tatil günlerini ve hafta sonu tatillerini dikkate almaktadır. Eğer ki dikkate alınmamış haliyle son ödeme tarihiniz 28 Ekim ya da 29 Ekim olarak belirtildiyse; özellikle 28 Ekim son ödeme tarihli işlemlerin yerine getirilmesi gerekir. Çünkü bu günde bankalar yarım gün açık kalacağı için sizin adınıza sorun çıkarabilir. 29 Ekim tarihli son ödeme işlemleriniz için ise; her ne kadar erkenden ödemeyi yapıp kafanızı rahatlamanızı tavsiye etsek de, ilk mesai günü ile birlikte ödeme de yapabilirsiniz. Bu konunun kesin teyiti için bankanızdan da bilgi almanızda fayda vardır.

Ülkemizde uygulanan tüm resmi tatil günleri ve bu tatil günlerinin ne kadar süre tatil içeriğinde dair bilgiler için sitemiz üzerinde bu bölümü https://onlinekrediler.net/turkiyede-uygulanan-resmi-tatil-gunleri-ve-tatil-sureleri-tamami/ ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu