Zorunlu BES ten Nasıl Çıkış Yapabilirim – Detaylı Anlatım

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısa adıyla BES, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı unsurları arasında yer alan bir uygulamadır. Aktif çalışanların, çalışma hayatları süresince kazançlarının bir kısmını biriktirerek emekli olmalarının ardından ise rahatlıkla hayatlarına devam edebilmeleri hedef alınmıştır.Gönüllü katılımı sağlayan BES, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren artık tamamen zorunlu oldu. Maaşlarından kesinti istemeyen bireyler ise, birçok soru sormaya başladı. Bu konuda en çok sorulan soru ise, BES’ten nasıl çıkılır oldu.

Zorunlu BES ten Nasıl Çıkış Yapabilirim - Detaylı Anlatım

Zorunlu BES Çıkış

Bes’ten Nasıl Çıkılıyor?

Çalışanlara otomatik şekilde yaptırılan BES’ten ayrılmak isteyenler, ilk 2 ayın ardından sistemden çıkabiliyor. BES’ten çıkmak için çalışanlar iki ay içerisinde resmi olarak cayma hakkına sahiptir. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanması söz konusu değildir. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları paralar tamamen iade ediliyor. Bu durumda ve ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten ayrılma durumunda devlet katkısı alma hakkı kaybediliyor. İşte en fazla kafa karışıklığına neden olan konu da, burası oluyor ve devamında BES iptali için resmi gazetede bir yayınlama yapıldı. BES iptali için Resmi Gazete’te yayınlanan metin aynen şu şekilde.

“Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan BES iptali talebini işverene ya da şirkete posta, e-posta gibi araçlarla iletmesi gerekiyor. Çalışan BES’ten çıkma isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintilerin iade edilmesi gerekiyor. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi ile iade yapılacak.

BES ‘ten Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Bu işlem için çoğu emeklilik şirketinin ilgili BES şirketinin müşteri hizmetleri aranır, BES ‘ten çıkış talebinde bulunulur. Bazı şirketler telefonla işlemi tamamlayabildiği gibi bazıları ise sizden bir ayrılma talep formu göndermenizi ister. Bu formu e posta ya da faksla gönderip teyit aldıktan sonra BES ‘ten çıkış işleminiz tamamlanmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir :  İnternetten Ne Satabilirim Diyenler İçin 30 Trend Ürün Önerisi
zorunlu besten nasil cikilir

zorunlu bes ayrılma

Zorunlu BES Kapsamına Kimler Giriyor?

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak tamamen aktif olan BES sistemi, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarını kapsama altına alıyor. Otomatik katılım olarak uygulanacak BES sistemine katılımlar ise, işverenler aracılığı ile yapılıyor.

BES İçin Ne kadar Kesintiler Oluyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında çalışanların brüt maaşının %3’ü net maaşından kesintiler olacak. Örneğin brüt kazancı 5000 TL olan birinin maaşından 150 TL tutarında bir kesinti olacak. Ancak isteğe göre daha fazla tutarda kesintiler olabilecek. Bu kapsamda üst sınırla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığını sizlere söylemek isteriz. Sistemde kalınması durumunda ise her ay katkı paylarına devlet tarafından %25 oranında ekstra bir katkı verileceğini hatırlatıyoruz.

zorunlu bes kimleri kapsiyor

zorunlu bes

Otomatik BES Ne Zaman Başlayacak

 • Çalışan kişi sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017
 • Çalışan kişi sayısı 250 – 999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017
 • Çalışan kişi sayısı 100 – 249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017
 • Çalışan kişi sayısı 50 – 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018
 • Çalışan kişi sayısı 10 – 49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018
 • Çalışan kişi sayısı 5 – 9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Zorunlu BES ten Nasıl Çıkış Yapabilirim – Detaylı Anlatım Konusuna 28 Yorum Yapıldı
 1. gokhan arduc dedi ki:

  anadolu hayat emekllilik bes iptali icin yaklasik iki gundur mail atmalarini bekliyorim resmen parayi vermemek icin direniyorlar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,
   Sabırlı olun, ara ara telefon edip işleminizin hangi aşamada olduğunu sorabilirsiniz.

 2. MURAT GÜRBÜZ dedi ki:

  NASIL KURTULACAZ BU PİS İŞTEN MUHATAB YOK

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Lütfen yazımızdaki süreci izleyiniz. Telefonla muhatap bulamıyorsanız, yazılı başvuruda bulununuz.

 3. derya derya dedi ki:

  ben yutdısındayım. metlife emeklilik bes iptalini sms ile gerçekleştirmem mümkün mü? lütfen nasıl bir yol izleyeceğimi anlatabilir misiniz?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Derya Hn.
   Konuyla ilgili Metlife BES İptali konulu yazımızda anlattığımız şekilde süreci devam ettirebilirsiniz.

 4. Haydar dedi ki:

  Aradığım numaradan daha iptal etmek istediğimi bile bildiremiyorum bağlamıyorlar uzattıkça uzatiyorlar

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Haydar Bey,
   Konuyla ilgili yazılı başvuru yapmak her zaman yeğdir. Daha resmi bir işlem olmuş olacaktır. Telefon yerine değerlendirebilirsiniz.

 5. sercan dedi ki:

  OB FINANS BANK ILE CALISIYORUM BESTEN MESAJ GELDI NASIL IPTAL EDECEGIZ AMA BAMKANIN ISMI YAZMIYOR

  1. Admin dedi ki:

   Sercan Bey,
   Bankalar ve BES şirketleri isim olarak farklı olabiliyor. Bu nedenle sitemizden ilgili BES şirketinin adı ile arama yaparsanız, muhakkak bes iptali için iletişim numarasını ve yöntemini bulacaksınız. Sorun yaşarsanız yorum olarak sorularınızı sorabilirsiniz.
   İşlemlerinizi tamamlayabilmeniz dileğiyle.

 6. sercan dedi ki:

  best emeklılık ıptalı ıcın esemes numarası nedır

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Sercan Bey,
   Zorunlu BES kapsamında hangi firmadan giriş yaptınız ? BES iptali ve çıkış gerekli olan iletişim numarasını sizlerle paylaşalım.

 7. Mesut Karabekiroğlu dedi ki:

  Ya teknik sebeplerinizden ötürü telefondan iptal yapamıyorum beni ilgilendirmez sinirlerim bozuluyor bana daha kısa nasıl iptal süreci olur admin

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey,
   Öncelikle konuyla ilgili hangi BES şirketine bağlıysanız, ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Bunun dışında maalesef sizin gibi diğer okurlarımız da BES şirketleri ile iletişim kuramamaktan şikayetçi. Bu durumda en akıllıca yol, bir dilekçe ya da ilgili kurumun ayrılma talep formunu doldurup göndermek olacaktır.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 8. ESRA dedi ki:

  metcayma boşluk tc no 3907 sms ile iptal oluyor

 9. sedanur dedi ki:

  iyi günler ben bes iptal ettirmek istiyorum internet aracılığıyla nasıl iptal edebilirim ?

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Sedanur Hn,
   Hangi şirketten BES e giriş yaptınız.Konuyla ilgili şirket ismi bazlı sitemizde arama yapabilir ve ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. BES iptali ve BES ten çıkış ile ilgili tüm detaylar gerek bu yazımızda gerekse ilgili bireysel emeklilik şirketi ile ilgili yazımızda anlatılmıştır.

 10. eyatullah aşık dedi ki:

  allianz tan kimseye ulaşılamıyor dolandırcılık mı yapıyorsunuz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Eyatullah Bey,
   Sitemiz üzerinde sizler için daha önceden yayımladığımız Allianz BES İptali konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Maalesef iletişim konusunda bir çok okurumuz benzer sorunlar yaşamakta. Bunun için bes iptali için yazılı müracaatın daha fazla önem arz ettiğini düşünmekteyiz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 11. svr dedi ki:

  ayda 1800-2000tl ye çalışanın bile 60 tl sine kaldıysa ekonomo eyvah eyvah ,yazık, kimse istemiyor ,demokrasi ülkesiyiz !neden zorunlu???rıza olmadan olur mu? zate sgk sihortam var şu an paraya daha çok ihtiyacım var ne diye bunu ödiyim.tmm illa yapacak gene yap ama tercih çalışanın olsun ,müsait olan girsin sisteme,ama istemeyen için sıkıntı

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Svr,

   Konuyla ilgili zorunluluk konusu tartışmaya açık bir husus. Elbette fikirlerinizi beyan etmekte özgürsünüz. Tasarruf etmek güzel, devletin bu yönde yönlendirmesi de güzel. Ancak zorunluluk kısmı konusunda haklı olduğunuz yerler de yok değil.
   Saygılarımızla.

 12. songül dedi ki:

  merhaba
  ayrılma talep formunu doldurup gönderebileceğimiz mail adresi ni verebilirmisiniz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Songül Hn,
   Bes iptal ayrılma talep formunu hangi şirket için istiyorsunuz ? Sitemizde tüm şirketlerin zorunlu bes çıkış formu bulunuyor. Sitemizde arama yapabilirsiniz.

 13. songül dedi ki:

  ziraat emeklilik için ayrılma formunu hangi mail adresine gönderebiliriz

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Songül Hn,
   Sitemizde Ziraat BES iptali diye arama yaptırmanız yeterlidir. Ya da direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz.

 14. İLKAY dedi ki:

  Merhabalar,
  Şirketimizde çalışanların belli bir kısmı beslerini iptal etmemize rağmen geri ödemeleri yapılmadı ve bir kaç kişiden ise hala kesinti olmaktadır
  mesaj yoluyla,mail yoluyla ve müşteri temsilcileriyle iptal etmemize rağmen..kurumsal insan kaynakalarını aramamıza rağmen gerekli bilgiler verilmiyor ve hiç yardımcı olunmuyor .HİÇ TAVSİYE ETMİYORUM ANADOLU HAYAT İLE EMEKLİLİĞİ … kısa süreli kesintilerde bile paramızı alamıyorsak dönem uzadığında düşünemiyorum bileee…. insanlara yararlı bir sistem değil…

 15. ALİ BENLİ dedi ki:

  iyi günler ben bes iptal ettirmek istiyorum

 16. İBRAHİM dedi ki:

  kesinti payı sistemde %8 görünmesine rağmen maaşımından %3 oranında kesiti yapılıyor. mutemet emeklilik şirketine, emeklilik şirketi mutemete kusur buluyor. her ay %8 kesilmesini için müşteri hizmetleri ile görüşüyorum çözüm bulunamıyor.

Sayfa başına git