fbpx
Bireysel Emeklilik

Zorunlu BES ten Nasıl Çıkış Yapabilirim – Detaylı Anlatım

Bireysel Emeklilik Sistemi, kısa adıyla BES, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı unsurları arasında yer alan bir uygulamadır. Aktif çalışanların, çalışma hayatları süresince kazançlarının bir kısmını biriktirerek emekli olmalarının ardından ise rahatlıkla hayatlarına devam edebilmeleri hedef alınmıştır.Gönüllü katılımı sağlayan BES, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren artık tamamen zorunlu oldu. Maaşlarından kesinti istemeyen bireyler ise, birçok soru sormaya başladı. Bu konuda en çok sorulan soru ise, BES’ten nasıl çıkılır oldu.

zorunlu bes çıkış
zorunlu besten nasil cikis yapabilirim

Bes’ten Nasıl Çıkılıyor?

Çalışanlara otomatik şekilde yaptırılan BES’ten ayrılmak isteyenler, ilk 2 ayın ardından sistemden çıkabiliyor. BES’ten çıkmak için çalışanlar iki ay içerisinde resmi olarak cayma hakkına sahiptir. Cayma durumunda her hangi bir maddi kayıp yaşanması söz konusu değildir. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü içerisinde yatırdıkları paralar tamamen iade ediliyor. Bu durumda ve ilk 3 yıl içerisinde zorunlu BES’ten ayrılma durumunda devlet katkısı alma hakkı kaybediliyor. İşte en fazla kafa karışıklığına neden olan konu da, burası oluyor ve devamında BES iptali için resmi gazetede bir yayınlama yapıldı. BES iptali için Resmi Gazete’te yayınlanan metin aynen şu şekilde.

“Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan BES iptali talebini işverene ya da şirkete posta, e-posta gibi araçlarla iletmesi gerekiyor. Çalışan BES’ten çıkma isteğini ilettikten sonra on iş günü içinde kesintilerin iade edilmesi gerekiyor. İadenin gecikmesi durumunda temerrüt faizi ile iade yapılacak.

BES ‘ten Çıkmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

Bu işlem için çoğu emeklilik şirketinin ilgili BES şirketinin müşteri hizmetleri aranır, BES ‘ten çıkış talebinde bulunulur. Bazı şirketler telefonla işlemi tamamlayabildiği gibi bazıları ise sizden bir ayrılma talep formu göndermenizi ister. Bu formu e posta ya da faksla gönderip teyit aldıktan sonra BES ‘ten çıkış işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Zorunlu BES İptal Edemiyorum

Özellikle Bireysel emeklilik şirketleri, zorunlu BES ‘ten çıkmak isteyen katılımcıların, çıkış işlemleri için bir çok prosedüre yer vermekte, bundan dolayı da katılımcıların BES ten çıkıştaki süreçleri uzamaktadır. Ayrıca herhangi bir kesinti olmaksızın çıkış işlemi için belli bir süre olduğundan dolayı, katılımcılar bu süreyi geçirmemek için kısa sürede çıkışın tamamlanmasını talep etmektedir. Bu anlamda en doğru yol; resmi kanallar üzerinden BES çıkışı talep etmektir. Bunlar da dilekçe, iadeli taahhütlü belge gönderimi vs. gibi işlemlerdir. Ayrıca SMS vs gibi online ortamlardan da BES İptali mümkündür. Bu konuda etraflıca ele alınmış olan Zorunlu BES İptali SMS Tüm Şirketler konulu bölümümüzü buradan inceleyebilir ve BES çıkış işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Zorunlu BES Kapsamına Kimler Giriyor?

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak tamamen aktif olan BES sistemi, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarını kapsama altına alıyor. Otomatik katılım olarak uygulanacak BES sistemine katılımlar ise, işverenler aracılığı ile yapılıyor.

BES İçin Ne kadar Kesintiler Oluyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında çalışanların brüt maaşının %3’ü net maaşından kesintiler olacak. Örneğin brüt kazancı 5000 TL olan birinin maaşından 150 TL tutarında bir kesinti olacak. Ancak isteğe göre daha fazla tutarda kesintiler olabilecek. Bu kapsamda üst sınırla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığını sizlere söylemek isteriz. Sistemde kalınması durumunda ise her ay katkı paylarına devlet tarafından %25 oranında ekstra bir katkı verileceğini hatırlatıyoruz.

Otomatik BES Ne Zaman Başlayacak

 • Çalışan kişi sayısı 1.000 ve üzeri olan şirketler; 1 Ocak 2017
 • Çalışan kişi sayısı 250 – 999 arasında olan şirketler; 1 Nisan 2017
 • Çalışan kişi sayısı 100 – 249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017
 • Çalışan kişi sayısı 50 – 99 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2018
 • Çalışan kişi sayısı 10 – 49 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2018
 • Çalışan kişi sayısı 5 – 9 arasında olan şirketler; 1 Ocak 2019 tarihleri arasında olmuştur. Son olarak Ocak 2019 itibariyle tüm çalışanlar bu kapsama alınmış böylelikle, Zorunlu BES dışında kalan çalışan kalmamıştır.

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

35 Yorum

 1. anadolu hayat emekllilik bes iptali icin yaklasik iki gundur mail atmalarini bekliyorim resmen parayi vermemek icin direniyorlar

  1. Merhaba Murat Bey,
   Lütfen yazımızdaki süreci izleyiniz. Telefonla muhatap bulamıyorsanız, yazılı başvuruda bulununuz.

 2. ben yutdısındayım. metlife emeklilik bes iptalini sms ile gerçekleştirmem mümkün mü? lütfen nasıl bir yol izleyeceğimi anlatabilir misiniz?

  1. Merhaba Haydar Bey,
   Konuyla ilgili yazılı başvuru yapmak her zaman yeğdir. Daha resmi bir işlem olmuş olacaktır. Telefon yerine değerlendirebilirsiniz.

  1. Sercan Bey,
   Bankalar ve BES şirketleri isim olarak farklı olabiliyor. Bu nedenle sitemizden ilgili BES şirketinin adı ile arama yaparsanız, muhakkak bes iptali için iletişim numarasını ve yöntemini bulacaksınız. Sorun yaşarsanız yorum olarak sorularınızı sorabilirsiniz.
   İşlemlerinizi tamamlayabilmeniz dileğiyle.

  1. Merhabalar Sercan Bey,
   Zorunlu BES kapsamında hangi firmadan giriş yaptınız ? BES iptali ve çıkış gerekli olan iletişim numarasını sizlerle paylaşalım.

 3. Ya teknik sebeplerinizden ötürü telefondan iptal yapamıyorum beni ilgilendirmez sinirlerim bozuluyor bana daha kısa nasıl iptal süreci olur admin

  1. Merhaba Mesut Bey,
   Öncelikle konuyla ilgili hangi BES şirketine bağlıysanız, ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Bunun dışında maalesef sizin gibi diğer okurlarımız da BES şirketleri ile iletişim kuramamaktan şikayetçi. Bu durumda en akıllıca yol, bir dilekçe ya da ilgili kurumun ayrılma talep formunu doldurup göndermek olacaktır.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

  1. Merhaba Sedanur Hn,
   Hangi şirketten BES e giriş yaptınız.Konuyla ilgili şirket ismi bazlı sitemizde arama yapabilir ve ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. BES iptali ve BES ten çıkış ile ilgili tüm detaylar gerek bu yazımızda gerekse ilgili bireysel emeklilik şirketi ile ilgili yazımızda anlatılmıştır.

  1. Merhaba Eyatullah Bey,
   Sitemiz üzerinde sizler için daha önceden yayımladığımız Allianz BES İptali konulu yazımızı okuyabilirsiniz. Maalesef iletişim konusunda bir çok okurumuz benzer sorunlar yaşamakta. Bunun için bes iptali için yazılı müracaatın daha fazla önem arz ettiğini düşünmekteyiz.
   Sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 4. ayda 1800-2000tl ye çalışanın bile 60 tl sine kaldıysa ekonomo eyvah eyvah ,yazık, kimse istemiyor ,demokrasi ülkesiyiz !neden zorunlu???rıza olmadan olur mu? zate sgk sihortam var şu an paraya daha çok ihtiyacım var ne diye bunu ödiyim.tmm illa yapacak gene yap ama tercih çalışanın olsun ,müsait olan girsin sisteme,ama istemeyen için sıkıntı

  1. Merhaba Svr,

   Konuyla ilgili zorunluluk konusu tartışmaya açık bir husus. Elbette fikirlerinizi beyan etmekte özgürsünüz. Tasarruf etmek güzel, devletin bu yönde yönlendirmesi de güzel. Ancak zorunluluk kısmı konusunda haklı olduğunuz yerler de yok değil.
   Saygılarımızla.

  1. Merhaba Songül Hn,
   Bes iptal ayrılma talep formunu hangi şirket için istiyorsunuz ? Sitemizde tüm şirketlerin zorunlu bes çıkış formu bulunuyor. Sitemizde arama yapabilirsiniz.

 5. Merhabalar,
  Şirketimizde çalışanların belli bir kısmı beslerini iptal etmemize rağmen geri ödemeleri yapılmadı ve bir kaç kişiden ise hala kesinti olmaktadır
  mesaj yoluyla,mail yoluyla ve müşteri temsilcileriyle iptal etmemize rağmen..kurumsal insan kaynakalarını aramamıza rağmen gerekli bilgiler verilmiyor ve hiç yardımcı olunmuyor .HİÇ TAVSİYE ETMİYORUM ANADOLU HAYAT İLE EMEKLİLİĞİ … kısa süreli kesintilerde bile paramızı alamıyorsak dönem uzadığında düşünemiyorum bileee…. insanlara yararlı bir sistem değil…

 6. kesinti payı sistemde %8 görünmesine rağmen maaşımından %3 oranında kesiti yapılıyor. mutemet emeklilik şirketine, emeklilik şirketi mutemete kusur buluyor. her ay %8 kesilmesini için müşteri hizmetleri ile görüşüyorum çözüm bulunamıyor.

 7. Merhabalar,

  Rica etsem Allianz BES’ten çıkmak için hangi e-mail adresine talebimi bildireceğimi söyleyebilir misiniz?

  İki ayım dolduğu için telefon üzerinden ne yazık ki ayrılma isteğimi gerçekleştiremiyorum.

  Teşekkürler.

 8. Ben subat 2017 den beri otomatik katilimdayim.3 yilim dolunca cikmayi dusunuyorum.devletin katkisiyla beraber nekadar alirim acaba

 9. Alianz bireysel emeklilikten ayrıldım bana ayrılma talep formu gönderdiler mail adresiyle bu formu nasıl doldurcam bilgi verin admin
  Yoksa ayrılma talep formunun çıktısını alıp şubeyemi göndermem gerek

  1. Merhaba Yusuf Bey,
   Allianz BES İptali konulu içeriğimizde tüm süreci anlattık. İşleminizi resmiyete dökmek adına iadeli taahhütlü posta ile göndermeniz daha yerinde olacaktır.

 10. merhaba , kendi telefonumdan aramadığım için besi iptal edemiyorum .müşteri hizmetlerine bağlanma gibi bir şey eklenmesi gerekli yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Merhaba, sitemizde diğer BES şirketlerinin de ayrılma talepleri ile ilgili içerileri inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu