fbpx
Kredi KartıYapı Kredi Bankası

Yapı Kredi World Kredi Kartı İptali İçin En Kolay Yöntemler

Yapı Kredi’nin en çok kullanılan ve Türkiye’nin en yaygın iş yeri ağına sahip World özellikli kredi kartı World Card, aidatı ve yüksek gecikme faizleri nedeniyle sık sık eleştiriliyor. Bu kapsamda kredi kartının iptalini gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin takip edebileceği bazı prosedürler bulunuyor.

Kredi kartı iptali ile ilgili prosedürlere değinmeden önce kredi kartı iptali ile kredi kartının kapatılması arasında fark olduğunu belirtmek gerekir. Bankacılık sistemi terminolojik ayrımlar konusunda oldukça hassastır ve bu nedenle doğru kelime seçiminde bulunmak işlemlerin doğru şekilde yapılabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Eğer kredi kartınız çalındıysa ya da kaybolduysa ve yenisini teslim almak istiyorsanız önceki kredi kartınızı iptal ettirmeniz gerekir. Fakat kredi kartıyla ilgili tüm yükümlülükleri sonlandırmak, kart aidatından muaf olmak vb. istiyorsanız kredi kartınızı kapatmanız gerekir. Aşağıda her iki konuya da değinilecektir.

World Card Kredi Kartı İptali

Kredi kartının iptalini gerçekleştirmek isteyen kişiler kaybolma/çalınma sebebiyle olabileceği gibi doğrudan kapatma işlemleri için de çağrı merkeziyle iletişime geçebilir. Kartınızın kaybolması ya da çalınması halinde kayıp/çalıntı hattına bağlanabilirsiniz, ancak kartınızın kullanıma kapatılabilmesi için gerekli güvenlik teyitlerinden geçerek kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanmanız gerekir. Yapı Kredi World Card müşteri  hizmetleri numarası 0850 222 0 444’tür. 

Ayrıca internet ve mobil bankacılık kanalları aracılığıyla da kart iptali gerçekleştirmek mümkündür. Eğer kredi kartı kaybolduysa ya da çalındıysa uygulama aracılığıyla kart iptalini gerçekleştirebilirsiniz, ancak bu durumda kartınız tamamen kapatılmış olmaz ve yeni bir kart adresinize teslim edilmek üzere yola çıkarılır. Dolayısıyla yalnızca kayıp/çalıntı durumunda bu kanaldan yararlanılması gerekir.

Kartı tamamen kapatmak isteyen tüketicilerin çağrı merkezine ek olarak şubelerden de destek alması mümkündür. Şubeler aracılığıyla kartın kullanıma kapatılmasını sağlamak en güvenilir ve bürokratik yöntemdir. Öncelikle en yakın Yapı Kredi Bankası şubesine gidilmeli ve kart kapatma talebini görüşmek için Bireysel Satış Uzmanı ile temas kurulmalıdır.

Daha sonra kartın kullanıma kapatılmasıyla ilgili iptal dilekçesi yazılmalı ve teslim edilmelidir. İptal dilekçesi formu banka personeli tarafından hazır şekilde teslim edilebileceği gibi doğrudan boş bir kağıda da yazılabilir.

Dilekçenin teslim edilmesine istinaden kart anında kapatılacak, ancak iptal işleminin TBB, KKB vb. sistemlere işlemesi için aradan 1 hafta kadar süre geçmesi gerekecektir.

Kredi Kartı İptal Edildi Fakat Halen Aktif Görünüyor?

En sık karşılaşılan durumlardan birisi de kartın iptalini gerçekleştiren tüketicilerin findeks sorgusu yaparak iptali teyit etmeye çalışması ve kartın halen aktif olduğunu görmesidir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir ve herhangi bir işlem yapılmasını gerektirmez.

world kart iptali
yapi kredi world kredi karti iptali

Kredi kartı iptal işlemleri banka nezdinde anında gerçekleşir, ancak bu bilginin diğer bankalarla paylaşılacağı TBB, KKB ve Findeks gibi veri tabanlarında kartın pasif gözükmesi 1 hafta kadar sürebilmektedir. Aradan 1 hafta geçtikten sonra sorgulama yapıldığında kartın iptal edildiği görülecektir.

Kart iptal talebinin üzerinden 1 hafta geçtiyse, ancak halen aktif görünüyorsa durum hakkında bankaya bilgilendirme yapılmalıdır. Nadiren güncelleme işlemi için TBB veya KKB ile iletişim kurulması istenebilir. Her iki halükarda da aradan 1 hafta geçtiği için pasif hale getirilme işlemi anında gerçekleşecektir.

Sitemiz üzerinden İptal Edilen Kredi Kartının Tekrar Açtırılması konulu bölüme bakmak için ise burayı inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu