fbpx
BankacılıkKredi Kartı

Kredi Kartımı İptal Ettirmiştim Tekrar Açtırabilir miyim

Farklı sebeplerle kredi kartının iptal edilmesi mümkündür, ancak tekrar açılması bazı durumlarda pek mümkün olmayabilir. Bu nedenle tüketicilerin kredi kartlarını neden kapattığına bağlı olarak farklı prosedürlere maruz kalması gerektiğini bilmesi şarttır. Dolayısıyla aşağıda farklı senaryolar için farklı başlıklar altında kapatılan kredi kartının tekrar açılıp açılamayacağı konusuna değinilecektir.

iptal ettirilen kredi kartını açtırma
kredi kartimi iptal ettirmistim tekrar actirabilir miyim

Kredi Kartım Kaybolmuştu, Buldum Yeniden Açtırabilir Miyim?

Bazı bankalar kredi kartını kaybeden tüketicilerin daha sonra bu kartı bulabilme ihtimaline karşı doğrudan iptal gerçekleştirmez ve geçici olarak kullanıma kapatır. Bunu her banka yapmaz, ancak yapan bankalar da yaptığını açıkça söylemez. Dolayısıyla kayıp olarak kapatılan kredi kartını bulduğunuzda bankanızla görüşebilir ve konuyla ilgili bir şey yapılıp yapılamayacağını öğrenebilirsiniz.

Çoğu zaman kart kayıp kapatıldığında, yeni bir kredi kartı istenilip istenilmediği sorulmaktadır. Eğer yeni bir kredi kartı istemediğinizi söylediyseniz çoğu zaman yeni bir kredi kartı başvurusu yapmanız gerekir ve eski kredi kartınızı kullanıma açtıramazsınız.

Geçici Bloke Mi Edildi, İptal Mi Edildi?

Tüketicilerin kafasının karıştığı diğer bir noktada kartı kullanıma kapatmanın kartı iptal etmekle aynı olmadığıdır. Hali hazırda kullanıma kapatılan kredi kartı tıpkı iptal edilmiş gibi hiçbir harcamada kullanılmaz veya sorgulamada görünmez, ancak daha sonraki dönemlerde tekrardan kullanıma açtırılmak istenilmesi halinde geçici bloke edilen kartın tekrardan kullanıma açılması mümkün olur.

Bu kafa karışıklığının sebebi tüketicilerin bankacılık terminolojisine hakim olmaması, buna karşın bankacıların çoğu zaman terminolojik konuşmak zorunda kalmasıdır.

İptal Edilen Kredi Kartı Neden Tekrar Kullanıma Açılamaz?

Tüketicilerin kredi kartını iptal etmek istediğini beyan etmesi halinde banka bunu yerine getirmekle yükümlüdür ve bu yalnızca bankayı değil aynı zamanda TBB’yi, KKB’yi ve diğer bankaları da ilgilendiren bir durum halini alır. Çünkü ülkemizde krediler, kredi kartları, çekler ve senetlerle ilgili işlemler her bankanın erişimine açık şekilde gerçekleştirilir ve bu sayede istihbarat konusunda bir ortaklık kurulmuş olur.

Dolayısıyla kredi kartının iptal edilmesiyle ilgili bir emir verildiğinde bu anında işleme konarak diğer bankaların da haberdar edilmesine neden olur. Geriye yalnızca mevzuat gereği 10 yıl süresince saklanması gereken hesap hareketleri kalır.

Kredi limitiyle ilgili bir sınırlama olmasından dolayı iptal edilen kredi kartlarının tekrardan açılabilmesi için yeniden başvuru yapmak ve gerekli prosedürleri yerine getirmek gerekir. Anlaşılabileceği gibi iptal edilen kredi kartının tekrar açılması konusunda hazırlanmış mevzuatlar vardır ve bankanın da bu mevzuata uyması gerekir.

Aynı zamanda iptal edilen kredi kartı numarasının tekrar temin edilmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla bu kredi kartıyla verilen otomatik ödeme talimatlarının da yeni edinilen kredi kartlarına aktarılması gerekecektir. Bu da bankanın değil tüketicinin sorumluluğundadır, unutulmaması gecikmelerin yaşanmaması için oldukça önemlidir.

kredi kartını açtırma
kredi kartini kapattirdiktan sonra tekrar actirabilir miyim

İptal Edilen Kredi Kartının Borcu Nasıl Ödenir?

Kafaların karıştığı diğer bir konu da iptal edilen kredi kartının ekstre ödemesinin nasıl yapılacağıdır. Kartın hangi sebeple iptal edilmiş olmasına bağlı olmaksızın ödemelerini yapmak mümkündür. Ödeme yapacak tüketici tıpkı kartı aktifmiş gibi şubeden borç ödemesini gerçekleştirebilir.

Mevduat hesabına bağlı şekilde teslim edilen bazı kredi kartları için kart iptal edilse de internet üzerinden borç ödemesini yapmak mümkündür. Bu durum bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği için çağrı merkezinden teyit edilmesini istemek yararlı olacaktır.

En İyi Kredi Kartı Hangisi konulu bölümü buradan inceleyebilir ve ilgili yazımızı sadece 2,5 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu