fbpx
Kredi KartıYapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Sanal World Kredi Kartı Oluşturma

İnternet üzerinden yapacağı harcamalarda güven çemberi içerisinde kalmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği en nadide bankacılık ürünlerinden birisi de sanal kredi kartlarıdır. Tüketicilerin harcama özelinde kart oluşturmasına ve asıl kart bilgilerinden farklı, yapılacak harcamaya özgü bir limitle oluşturulan sanal kredi kartıyla harcama yapmasına imkan sağlayan bu kartlar tekrarlayan ödemelerden kurtulmayı sağladığı gibi beklenenden fazla çekim yapılması probleminin de üstesinden gelmektedir.

Kısa süren prosedürlerin ardından rahatlıkla sanal kredi kartı oluşturabilecek tüketiciler bu ürünü kullanım tarihi dolana kadar yapacağı tüm harcamalarda kullanabilir. İlgili karta sahip olabilecek tüketici gruplarından birisi de Yapı Kredi müşterileridir. Hızlı, kullanışlı ve güvenli bir şekilde sanal kart oluşturmak isteyenler için Yapı Kredi sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve sanal kartlarla ilgili bazı detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Yapı Kredi Sanal Kredi Kartı Oluşturma

Yapı Kredi aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin mutlaka fiziksel bir kredi kartı sahibi olması ve internet ya da mobil bankacılık uygulamalarından birisinin şifresini alması gerekmektedir.

  1. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır,
  2. Kredi kartlarım sekmesi altında yer alan kredi kartı işlemleri butonuna tıklanır.
  3. Açılan sayfada sanal kredi kartı oluştur bağlantısı bulunur.
  4. Oluşturulacak sanal kredi kartı için limit belirlenir.
  5. Tercih edilen limitle sanal kredi kartı oluşturulması işlemine onay verilir ve oluşturulan sanal kredi kartının 16 haneli numarası, 3 haneli CVV kodu, 4 haneli son kullanım tarihi gibi detaylar ekrana yansır.

Sanal kredi kartını bir defa oluşturduktan sonra son adımda bahsedilen 3 önemli bilgiye kartlarım sekmesinden tekrar tekrar erişilebilir. Sanal kredi kartı oluşturduktan hemen sonra hiçbir onay ya da prosedüre ihtiyaç duymaksızın harcama yapmaya başlayabilirsiniz.

Sanal Kredi Kartı Ücretleri

Yapı Kredi aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturan tüketiciler bu hizmetten tamamen ücretsiz şekilde yararlanmaktadır. Sanal kredi kartı oluşturulması ya da ilgili kartın harcamalarda kullanılması kaynaklı ücretlendirme talebinde bulunulması söz konusu değildir.

Yapılan harcamalar asıl kredi kartı için geçerli olan sözleşme faiz oranları vb. kapsamında ekstreye yansıyacaktır.

Sanal Kredi Kartı Borç Ödemesi

Sanal kredi kartı kullandıktan sonra bu kullanımdan doğan borcunu ödemek isteyen tüketiciler harcamayı sanal karttan yapmış olsa dahi ödemeyi asıl kredi kartına yapmak durumundadır. Çünkü sanal kart bir ilüzyondur ve yalnızca yapılacak harcamalarda karşı taraf için gerekli bilgileri güvenlik dahilinde sunmak için vardır. Dolayısıyla asıl kredi kartına ödeme yapmak da hayli mantıklı bir durumdur.

Sanal Kredi Kartı Ücret İadeleri

Eğer sanal kredi kartınızla yaptığınız bir harcama için iade söz konusuysa bunu kartınız internet alışverişlerine ya da kullanıma kapalı olsa dahi yapmanız mümkündür. Yapılan iade aynen asıl kredi kartınıza aktarılacaktır ve bu iadeye ekstrenizden erişmeniz de mümkün olacaktır.

yapı kredi sanal kredi kartı açma
yapi kredi sanal kart olusturma

Sanal Kartın Limiti Yetmezse Asıl Karttan Çekim Yapılır Mı?

En sık sorulan bu sorunun kısa cevabı hayırdır. Sanal kartınızın ilgili işlemi gerçekleştirmek için yeterli bir limiti yoksa çekim talebi reddedilecek, birden fazla çekim talebi iletilirse de işlem şüpheli sayılacak ve sizinle iletişime geçilerek bu harcama isteğinden haberdar olup olmadığınız sorulacaktır.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu