fbpx
İş BankasıKredi Kartı

Anında İş Bankası Maximum Sanal Kredi Kartı Oluşturma

Tek bir harcamayı finanse etmek ya da internet ortamında yapacağı harcamalar için kendisini güvende tutmak isteyen kullanıcıların istifade etmesi gereken bankacılık ürünlerinin başında sanal kredi kartları gelmektedir. Sanal kredi kartları sayesinde yapılacak alışverişin toplam tutarı kadar limite sahip bir kart oluşturulması ve bu harcama sonrasında kartın kullanıma kapatılması mümkün olur.

Bu imkanın en büyük faydası fazla ya da tekrarlayan çekimlerin önüne geçilmesi ve kart bilgilerinin güvende tutulmasıdır. Tüketici her zaman için güvenilir alışveriş sitelerinden alışveriş yapmalıdır, ancak yine de sanal kart ile güven çemberinin içerisinde kalındığı da söylenebilir.

Bu imkanı tüketicilerine sağlayan bankalardan birisi de İş Bankası’dır. Dolayısıyla İş Bankası sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve ilgili sanal kart hakkında bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinmek yararlı olabilir.

İş Bankası Sanal Kredi Kartı Oluşturma

İş Bankası aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketiciler internet bankacılığı uygulamasından ya da mobil bankacılık aplikasyonundan yararlanarak bunu yapabilir. İzlenmesi gereken adımlar hangi uygulamanın kullanıldığı fark etmeksizin şu şekildedir:

  1. İnternet veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır.
  2. Kredi kartlarım sekmesine girilir.
  3. Sanal kredi kartlarım bağlantısına tıklanır.
  4. Açılan sayfada sanal kredi kartı oluştur butonu tıklanır ve oluşturulacak sanal kart için limit belirlenir.
  5. Belirlenen limit sonrasında sanal kart oluşturulur ve harcama yapılabilmesi için gerekli bilgiler ekrana yansıtılır.

Tüketiciler ekrana yansıyan 16 haneli kart numarası, kart son kullanım tarihi ve CVV kodu ile dilediği sanal mağazadan alışveriş yapabilmektedir. Asıl kredi kartına ilişkin hiçbir bilginin kullanılması gerekmez, sanal karta ait bilgileri de herhangi bir yere kaydetmenize gerek yoktur. Daha sonra yapacağınız harcamalarda banka hesabınıza giriş yapıp kredi kartlarım bölümünü açtığınızda burada sanal kartınızın da olduğunu göreceksiniz.

Sanal Kart Ücretli Mi?

İş Bankası müşterileri sanal kredi kartı imkanından tamamen ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir. Sanal kart oluşturulması ya da kullanımı nedeniyle hiçbir ücret ödemesi yapılmasına gerek yoktur, ancak asıl kredi kartına ilişkin bir ücretlendirme tarifesi bulunuyorsa sanal kart nedeniyle bu tarifeden de feragat edildiği düşünülmemelidir.

Sanal Kart Harcamaları Takip Edilir Mi?

Sanal kart aracılığıyla yapılan tüm harcamalar sanal karta ait hesap ekstresinde incelenebilir, ancak yapılan harcamalar nedeniyle asıl kredi kartından limit eksilecektir. Asıl kredi kartını, sanal kartı da kapsayan bir daire olarak düşünmek gerekmektedir.

Sanal Kart Ücret İadesi Nasıl Olur?

Sanal kart ile yapılan harcama sonrasında ücretini iade alması gereken tüketiciler bunu hiçbir sorunla karşılaşmadan yapabilir. Eğer ilgili işlem yapıldığı şekliyle ve tutarıyla iade olacaksa aynen sanal karta iade edilir ve buradan da asıl karta otomatik olarak aktarılır. İade sonrasında sanal kart limiti yükselir, dolayısıyla iade bekleyen kullanıcıların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

iş bankası sanal kredi kartı açtırma
is bankasi sanal kart olusturma

Sanal Kartta Para Yoksa Asıl Karttan Para Çekilir Mi?

Sanal karta tanımlanan limit her ekstre döneminde yenilenir ve bu dönem içerisinde sanal kartta yeterli bakiye olmaması halinde asıl kredi kartından herhangi bir halükarda ücret çekimi yapılmaz. Sanal kredi kartını kullananlara bir tavsiye olması adına harcama yaptıktan sonra kartı internet alışverişlerine kapatmak ya da limitini 1 TL olarak güncellemek iyi olabilir.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu