fbpx
Kredi KartıZiraat Bankası

5 Dakikada Ziraat Bankası Sanal Kredi Kartı Oluşturma

İnternetten yapacağı harcamalar konusunda güven isteyen tüketicilerin istifade edebileceği bankacılık ürünlerinden birisi de sanal kredi kartlarıdır. Tüketicilerin yapacağı harcamalar için özel olarak üretilmiş kart numaralarıyla benzersiz ödemeler yapabilmesini mümkün kılan sanal kredi kartları sayesinde hem fazla çekim yapılması hem de tekrarlayan ödemelerden kurtulması mümkün olur.

Neredeyse her banka sanal kredi kartı imkanını tüketicilerine sunuyor olsa da bazı bankalar internet ve mobil bankacılık uygulaması özelindeki geliştirmeleri sayesinde hizmet kalitesini bir üst perdeye taşımaktadır ve Ziraat Bankası da bunlardan birisidir. Bu kapsamda Ziraat Bankası sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve Ziraat Bankası aracılığıyla oluşturulan sanal kredi kartları hakkında bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olabilir.

Ziraat Bankası Sanal Kredi Kartı Oluşturma

Ziraat Bankası aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin izlemesi gereken adımlar için internet bankacılığı uygulamasını kullanması gerekmektedir. Mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla sanal kart oluşturmak henüz mümkün değildir.

  1. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılır.
  2. Menüden kartlarım > kredi kartlarım adımı takip edilir.
  3. Açılan sayfada kart işlemleri bağlantısına tıklanır ve sanal kart oluştur denilir.
  4. Oluşturulacak sanal kart için limit belirlenir ve kart oluşturulur.
  5. Ekrana ilgili sanal kartın kullanımı için gerekli olacak 16 haneli kart numarası, CVV kodu ve kart kullanım tarihi bilgisi yansıtılır.

Ekrana yansıyan bu üç bilgi internet ortamında ödeme yapabilmek için ihtiyacınız olan bilgilerdir ve herhangi bir yere kaydetmeyip her kullanımda hesabınıza girip buradan bakmanız tavsiye edilir. Bilgilere tekrar ihtiyaç duymanız halinde mobil ya da internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra kartlarım > kredi kartlarım > sanal kartım adımlarını takip ederek kartınıza ait bu üç önemli bilgiye erişebilirsiniz.

Ziraat Sanal Kart Ücretli Mi?

Ziraat bankası aracılığıyla sanal kredi kartı kullanan tüketicilerin bu kullanım nedeniyle herhangi bir ücret ödemesi yapması gerekmez. Kısa süre içerisinde oluşturulup kullanılmaya başlanabilen bu kartın bağlı olduğu asıl kartla ilgili bir ücretlendirme politikası varsa yani aidat vb. ödüyorsanız bu ödemenin sanal karttan etkilenmeyeceğini unutmamanız gerekir.

Sanal Kredi Kartında Para Yoksa Asıl Karttan Çekilir Mi?

Sanal kredi kartınızın yapmak istediğiniz ya da istemediğiniz ödeme için yeterli bakiyesi olmaması halinde asıl kredi kartınızdan para çekilmez ve işlem reddedilir. Yine de her ekstre döneminde daha önceden belirlenen limitle kartınızın yenilendiğini unutmamanız gerekir, dolayısıyla tekrarlayacak bir ödemeden şüphe ediyorsanız sanal kartınızı kullandıktan sonra internet alışverişlerine kapatabilir ya da limitini 1 TL olarak güncelleyebilirsiniz.

ziraat bankası sanal kredi kartı açma
ziraat sanal kart olusturma

Sanal Kredi Kartıyla Yapılan Ödemeler Takip Edilir Mi?

Sanal kredi kartıyla yapılan tüm ödemeler sanal kredi kartı özelinde ekstreye tabi tutulur ve sanal kredi kartıyla yapılan ödemeler başlığıyla ayrı bir bölümde listelenir. Fakat takip ayrı yapılıyor olsa da ödemeler asıl kredi kartınıza istinaden tahsis edilecektir, dolayısıyla sanal kredi kartınızla yaptığınız ödemelerin borcunu asıl kredi kartınıza ödemeniz gerekir, sanal kredi kartı numaranıza yatırdığınız paralar hesaba aktarılmayabilir.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu