fbpx
Bankacılık

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi

Ülkemizdeki vergilendirme şartları oldukça ağır olduğu için çoğu esnaf vergilerini gününde ödeyememekte, dolayısıyla bankalar ya da diğer kamu kurumları ile ilgili işlemlerinde çeşitli problemler yaşayabilmektedir. Bu problemlerin yanı sıra son bir kaç yıldır aktif bir şekilde kullanılmakta olan kredi notu konusu da kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Bu soru işaretleri arasında en sık dile getirilen konu ise vergi borcu kredi notunu etkiler mi konusudur. Bu konu hakkında detayları sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaşalım.

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkilemez

Vergi borcum kredi notumu düşürür mü sorusunun cevabı net bir şekilde hayırdır. Ödemediğiniz ya da gecikmiş olan vergi borcunuz / borçlarınız nedeniyle; KKB (Kredi Kayıt Bürosu) nezdinde tutulmakta olan kredi notunuz düşürülmez. Kredi notu, sadece bankalara karşı olan borçlarınız üzerinden hesaplanan bir skor türüdür. Dolayısıyla devlete olan vergi borçlarınız, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından görülemeyeceğinden, kredi notunuz hesaplanırken, hesaplamaya dahil edilememektedir. Ancak bunun da belli bir süresi vardır.

Ödememe Süresi Artarsa Sorun Çıkabilir

Eğer vergi borcunuzu ödemediğiniz süre gittikçe uzarsa bu kapsamda dolaylı yoldan kredi notunuzu etkilemesi muhtemeldir. Bu süreç ise şöyle işleyecektir. Vergi borcunuzu ödemediğinizde; belli ihtaratlar yapıldıktan ve belli süreler geçtikten sonra Maliye Bakanlığı ‘nın ilgili birimlerince bir takım hukuki ve icra işlemleri başlatılabilir. Bu işlemler kapsamında; banka hesaplarınıza e-haciz, bloke koyulması gibi süreçler işleyebilir. İşte bu noktada banka hesabınıza koyulacak bir haciz, artık kredi notunuzu etkileme aşamasına gelmiş demektir. İş bu noktalara gelene kadar ise ödenmeyen vergi borcunuzun kredi notunuza bir etkisi olmayacaktır. Bu iki süreç arasındaki ayrımı iyi yapmak gerekir. Nasıl olsa kredi notum düşmez mantığıyla hareket edip, sürekli olarak vergi borçlarını ötelemek doğru değildir.

Vergi Borcunu Ödemezsem Ne Olur

Bu konuda kredi notu açısından etkili bir durum söz konusu değilken, farklı alanlarda çeşitli problemlerle karşılaşılabilmesi mümkündür. Eğer işletmeniz tüzel kişilik ise; bu şirketlere ait mallara haciz gelebilmesi, hesaplara bloke koyulabilmesi ihtimali vardır. Ödememe süresi uzadıkça bu tarz yaptırımlarla karşı karşıya kalabilme ihtimaliniz ise gittikçe artmaktadır.

Vergi Borcu Olan Kredi Çekebilir mi

Eğer vergi borcunuzun son ödeme tarihi geçtiyse ancak son ödeme tarihi üzerinden geçen süre çok uzun değilse; bankadan kredi çekebilmeniz mümkündür. Tabii ki; vergi borcundan bağımsız olarak, ilgili bankada ya da farklı bir bankada ödenmemiş ve günü geçmiş bir kredi / kredi kartı borcunuzun olmaması gerekir. Ayrıca kredi notunuzun da kredi çekebilir düzeylerde olması, yine banka tarafından aranan bir diğer şart olacaktır. Buraya kadar herhangi bir probleminiz yok ise; bu durumda kredinizin onaylanması muhtemeldir.

vergi borcu kredi notunu etkiler mi

Vergi Borcunuz Gecikmiş ve Takibe Düştüyseniz

Vergi borcunuzun üzerinden uzun süre geçmiş ve Maliye Bakanlığı tarafından takip işlemleri başlatıldıysa, bu durumda kredi alabilme ihtimaliniz gittikçe zayıflayacaktır. Eğer üzerine bir de banka hesaplarınıza bloke koyulduysa, e haciz uygulandıysa bu durumda krediniz çok ama çok büyük ihtimalle onaylanmayacaktır.

Kredi notunuzun neden düştüğü ile ilgili bir fikriniz yok ise; daha önceden bu konuyu etraflıca ele aldığımız Kredi Notunuzun Düşmesine Sebep Olan 22 Gizli Detay konulu içeriğimizi de inceleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu