fbpx
Emekliİş Bankası

Türkiye İş Bankası Emekliler İçin 30 bin TL Kredi Başvurusu

Emekli özelinde kredi tahsis imkanı sunan bankalardan birisi de Türkiye İş Bankası’dır. İş Bankası, emeklilere sunduğu kredi ürününün diğe ihtiyaç kredisi ürünlerine nazaran çok daha cazip bir hal alması açısından faiz oranlarında ciddi  indirimler yapmıştır. Tüketicilerin emekli kredisi kullanmadan önce bazı detaylara hakim olması ve prosedürlere uygun şekilde kredi başvurusu yapması gerekmektedir. Bu açıdan İş Bankası emekli kredisi başvurusu 30 bin TL için nasıl yapılır, şartlar nelerdir, faiz oranı ve diğer detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

İş Bankası Emekli Kredisi Özellikleri

İş Bankası tarafından geliştirilen Emeklilere Özel Kredi ürünü sayesinde emeklilerin çok cazip faiz oranları ve ödeme kolaylıklarıyla kredi kullanması mümkün hale getirilmiştir.

SGK prim ve gün şartını yerine getirerek emekli olmuş herkesin başvuru iletebileceği bu kredi ürünü sayesinde emekli maaşı ödemelerine bağlı olarak aylık ya da 3 ayda 1’lik taksit ödemeleriyle 60 aya varan vade imkanıyla kredi kullanılabilir.

Emeklilerin bu kredi ürünü için razı olması gereken faiz oranı vade fark etmeksizin % 1.19’dur.

İş Bankası Emekli Kredisi Hesaplaması 30 bin TL

İş Bankası tarafından geliştirilen Emekli Kredisi ürününü kullanacak tüketicilerin % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ödemesi ve hayat sigortası primi yatırması gerekir. Bu gibi ek masraflar kişiye, kredi miktarına ve en önemlisi kredi vadesine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir.

30 bin TL kredi çeken emeklilerin

  • 12 ay vade için her ay 2842 TL, toplamda 34.100 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1591 TL, toplamda 38.188 TL,
  • 36 ay vade için her ay 1182 TL, toplamda 42.562 TL,
  • 48 ay vade için her ay 984 TL, toplamda 47.215 TL ödeme yapması gerekmektedir.

İş Bankası Emekliye Özel Kredi Başvurusu

İş Bankası’nın emekli özelinde hazırlanan bu kredi ürünü için başvuruda bulunmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken nüfus cüzdanı ve emekli aylık dökümü ile birlikte en yakın İş Bankası şubesine gitmektir.

Emekli aylık dökümü, hali hazırda maaşın alındığı bankanın şubesine giderek temin edilebilecek bir belgedir.

Bu belgelerle yapılan kredi başvurusu 24 saat içerisinde değerlendirilip yanıtlanacaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda kredi başvurusu olumlu yanıtlanan emeklilerin varsa daha önceden açılan vadesiz mevduat hesabına anında tahsis gerçekleşecekken, daha önceden hesap açılışı gerçekleştirmeyen tüketicilerin tekrar banka şubesine giderek hesap açılışını gerçekleştirmesi gerekecektir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim

İş Bankası emeklilerin çekebileceği krediye istinaden bir üst sınır belirlememiştir, ancak BDDK’nın kredi kullanımıyla ilgili bazı kısıtları vardır. Bu kısıtlar uyarında emeklilerin aylık gelirinin yarısından daha fazla kredi taksit ödemesi yapmıyor olması gerekecektir. Dolayısıyla aylık gelirin yarısını kredi vadesiyle çarparak kullanılabilecek kredi miktarının en fazla ne kadar olabileceği öğrenilebilecektir.

iş bankası emekli kredisi

Kredi Yaş Sınırı

80 yaşından küçük kişilerin ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür. 79 yaşındakiler en fazla 1 yıl vadeyle, 78 yaşındakiler en fazla 2 yıl vadeyle, 77 yaşındakiler en fazla 3 yıl vadeyle, 76 ve daha küçük yaştakiler ise en fazla 4 yıl vadeyle kredi kullanabilir.

Sitemizde daha önce sizler için yayımlamış olduğumuz Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu