fbpx
Bankacılık

T.C. Merkez Bankası Faiz İndirdi

22 Nisan 2020 tarihinde Para Politikası Kurulu toplandı. T.C. Merkez Bankası Para Politikası kurulunca bugünkü toplantıda faiz oranları ile ilgili karar verilecekti. Kurulda yapılan görüşmeler neticesinde faiz konusu karara bağlandı ve kamu oyu ile paylaşıldı. Alınan karar gereğince T.C. Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Detayları sizelere aktaralım.

T.C. Merkez Bankasi Faiz indirdi

T.C. Merkez Bankası Faiz İndirdi

22 Nisan ‘daki toplantı sonucunda T.C. Merkez Bankası; hali hazırda dünyada ve ülkemizde yaşanan Covid-19 corona virüs salgını nedeniyle etkilenen ekonomiyi de göz önünde bulundurarak; vadeli repo ihale faiz oranınında (haftalık faiz oranı) indirime gitti. Alınan karar gereğince, faiz oranı % 9,75 oranından % 8,75 oranına düşürüldü. Piyasalar böyle bir faiz indirimi bekliyordu. Ancak piyasanın beklediği bu faiz indirimi 50 baz puan civarındaydı. Böylelikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti olan 50 baz puanın tam iki katı olarak 100 baz puan indirime gitmiş oldu. Bir önceki toplantısından da 100 baz faiz indirimi kararı çıkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ‘nın böylelikle son iki kararından toplam 200 baz faiz indirimi kararı çıkmış oldu.

Enflasyon Beklemiyor

Türkiye Cumhuriyet Merkezi Bankası Para Politikası Kurulu bu toplantısında yine enflasyon beklentilerine de yer verdi. Yıl sonu için enflasyon beklentisi % 8,2 olan Para Politikası Kurulu ‘nun, 2021 yılının sonunda beklediği enflasyon rakamı % 5,4 oldu. TÜİK açıklamalarında ise; son tüketici fiyatları için % 11,86 rakamı belirtildi.

T.C. Merkez Bankası beklenti anketlerinse ise; yıl sonu için % 9,76, önümüzdeki 12 ay sonrası için enflasyon konusundaki beklentisi % 9,70 olarak belirtildi. 24 ay sonunda beklenen enflasyon oranı ise % 8,62 olarak değerlendirildi. Görüleceği üzere ankette beklentilerin aksine T.C. Merkez Bankasının enflasyon beklentileri daha düşük çıktı.

Sonraki Toplantı Ne Zaman

T.C. Merkez Bankası ‘nın sonraki toplantısı 21 Mayıs 2020 tarihinde yapılacak. Yapılan açıklamalarda sonraki toplantı da vurgulanarak; kürsel piyasaların takip edildiği, corona virüs salgını nedeniyle küresel büyüme durumundaki düşüş, diğer ülke Merkez Bankalarının genişleme politikaları, sermaye akışları, dış ticaret durumları, finansal durumlar, emtia fiyatları, vs.b bir çok konunun yakından takip edildiği belirtildi.

Dolar Tepki Vermedi

T.C. Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimi ile birlikte piyasalar, doların daha da güçleneceği yönünde bir beklentiye girmiş olsa da; T.C. Merkez Bankasının açıklaması ile birlikte 6,97-6,99 bandında hareket eden USD TL kuru, gün içerisinde 6,92 TL lere kadar geriledi.

Dolar Daha Düşer mi ?

T.C. Merkez Bankasının almış olduğu faiz indirimi kararı sonrasında; piyasada beklentilerin aksine bir miktar düşüş yaşayan USD TL kurunun önümüzdeki günlerde ne durumda olacağı merak ediliyor. Swap ile ilgili alınan önlemler ile birlikte USD TL kurunun daha stabil bir şekilde hareket etmesi bekleniyor.

İçeriğimiz sadece haber amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Yatırım kararınızın, tarafınızca yapılacak araştırmalar sonucunda alınması, sizin adınıza en doğru karar olacaktır.

Merkez Bankasının Ne Kadar Doları Var konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu