fbpx
Gündem

Covid-19 Tedbirlerinde Bazı Esnemeler

Covid-19 pandemisinin yayılmasını engellemek ve yayılma hızını azaltmak, kontrol altında tutmak adına alınan tedbirler kapsamında bazı kısıtlayıcı uygulamalara yer verilmişti. Bu uygulamalar arasında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişilerin sokağa çıkmasının kısıtlanması, maske satışı yasağı, askerlik terhisleri, AVM lerin, lokantaların, berberlerin, güzellik salonların kapatılması, vs. gibi birçok tedbir bulunuyordu. Covid-19 verilerinde yaşanan umutlu tablolar ile birlikte; bu tedbirlerin bazılarında bir takım esnekliklere gidildi. İşte Covid-19 tedbirlerinde yapılan esneklikler ve son durum şu şekilde.

65 Yaş Üstüne ve 20 Yaş Altına İzin

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Adı her ne ne kadar izin olsa da; bu tam anlamıyla bir izin değil. Yaklaşık 1 aydır dışarı çıkamayan 65 yaş üstü yaşlılar ile 20 yaş altı olan gençlere yönelik küçük izinler diyebiliriz. Bu izinler kapsamında; 65 yaş üstü kişiler ve 20 yaş altı kişiler haftada bir kez ve belirli günlerde olmak kaydıyla 4 saatliğine dışarı çıkabilecek. Bu iznin verilmesindeki amaç; tamamen ilgili kişilerin uzun süredir evlerinden çıkamıyor olmalarını da göz önünde bulundurarak yürüyüş yapmalarını sağlamak. Bunun dışında diğer günlerde halen sokağa çıkma kısıtlamaları bu yaş grubundaki vatandaşlar için devam ediyor.

Maske Satışı Serbest Oldu

Bilindiği üzere; maske satışına devlet tarafından yasak koyulmuştu. Bu yasak maalesef art niyetli stokçu satıcıların fahiş fiyata maske satmak istemelerinden kaynaklanmış, bu uygulama vatandaş tarafında da kabul görmüştü. Ancak salgında etkin bir koruyucu olan maskelerin, vatandaşa dağıtılmasında biraz zorluk yaşanması üzerine, belli bir üst limit fiyat belirlenerek tekrar satışa izin verilmesine karar verildi. Alınan bu karar kapsamında; maskelerin fiyatı KDV dahil olmak üzere azami 1 TL olarak belirlendi. Bu fiyat üzerinde satış yapacak kişilere cezai yaptırım uygulanması söz konusu. Kısacası satıcılar vatandaşa 1 TL den daha pahalı olmamak kaydıyla maske satışı gerçekleştirebilecek. Maskeler 50 li ve 10 lu olarak satışa sunulacak.

AVM ler ve Berberler Açılıyor

Daha önceden hijyenik kuralların sağlanamama ihtimali ve dolayısıyla Covid-19 salgının artmasına neden olma ihtimali nedeniyle AVM ler ile berberler, kuaförler ve güzellik salonlarının geçici olarak kapatılması ve faaliyetlerini durdurmasına karar verilmişti. Bu kapsamda alınan tedbirlerde de esnekliğe gidilerek, belirli kurallar altında bu işletmelerin tekrar faaliyetlerine devam edebilmesine izin verildi. 11 Mayıs tarihi itibariyle berberler, kuaförler, güzellik salonları ile AVM ler tekrar faaliyete geçecek. Ancak bu noktada hijyen anlamında kesin ve katı kurallar olacak. Berberlerin, kuaförlerin ve güzellik salonlarının randevu ile çalışmaları gündemde.

Terhis İşlemleri Başladı

Savunma Bakanlığı tarafından da Covid-19 nedeniyle bazı önlemler alınarak; bedelli askerlik işlemleri, celp işlemleri ve terhis işlemleri ertelenmişti. Yeni alınan kararlara göre; 31 Mayıs itibariyle terhis işlemlerinin tekrar başlamasına, celp işlemleri 5 Haziran itibariyle başlamasına, bedelli askerlik işlemlerinin ise 20 Haziran itibariyle tekrar devamına karar verildi.

Üniversite Sınavı YKS ve LGS Tarihi Belli Oldu

Okulların da geçici olarak kapatılması nedeniyle LGS ve YKS tarihlerinin de tam olarak ne zaman yapılacağı konusunda bir belirsizlik durumu söz konusu iken; yeni kararlarla birlikte YKS nin 27 – 28 Haziran tarihinde yapılmasına, LGS ‘nin ise 20 Haziran tarihinde yapılmasına karar verildi. Ayrıca Askeri öğrencilere yönelik yapılan sınavın ise 14 Haziran tarihinde icra edileceği açıklandı. Üniversiteler ise 15 Haziran itibariyle rutin akademik takvimlerine dönüş yapacak.

Covid-19 Tedbirlerinde Bazi Esnemeler

Adliye ve Hukuki Süreler

Daha önceden tüm hak düşürücü süreler dondurulmuş ve hak kayıplarının önüne geçilmişti. Adliyelerde de bazı işler durdurulmuştu. Bu iki müessese açısından da 15 Haziran itibariyle tekrar rutin faaliyetlere dönmesine karar verildi.

Daha önceden sizler için ele aldığımız Covid-19 Nedeniyle Yapılan Vergi ve Mali Düzenlemeler konulu yazımızı da inceleyebilir ve bu süreçte devlet tarafından verilen kredi, hibe ve desteklere göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu