fbpx
Kredi Kartı

En İyi Kredi Kartı Hangisi Avantajlı

En iyi kredi kartı sıralaması yapmak aslında mantıken yanlış, çünkü kredi kartını en iyi konumuna koymak tüketiciden tüketiciye, tercih ve kullanım sıklığına göre ciddi şekilde değişecektir. Örneğin bir üniversite öğrencisi için en iyi kredi kartı kart aidatının olmadığı ve ek hesap tanımlamasına sahip bir kredi kartıyken, sık seyahat eden birisi için en iyi kredi kartı harcama yaptıkça uçuş puan kazandıran farklı bir kredi kartı olacaktır.

Bu nedenle en iyi kredi kartlarını sıralamak gerçekten zor, ancak yine de toplumun her kesimini kucaklayan ve herkese neredeyse her konuda bazı avantajlar sağlayan kredi kartları bulunuyor. Öyle ki listenin ilk sırasında yer alan Worldcard dünya bankalarının takip ettiği otoriter yayın organı The Banker tarafından geçtiğimiz yıl dünyanın en değerli kredi kartları listesine sokulmuştu.

Bu ve bunun gibi sebeplerle en iyi kredi kartlarını sıralamadan önce okuyucunun kendisine göre en iyi kredi kartının hangisi olduğuna karar verebilmesi için bilmesi gereken bazı detaylar vardır.

Kredi Kartı Başvuru Prosedürleri Önemlidir

Kredi kartı başvurusu için şubeye gidilmesini ve bir süre onayın beklenmesini daha sonra uygun bulunması halinde kartın genel merkezde basılıp adrese kargolanacağını söyleyen bir banka yüksek ihtimalle yaşanan olumsuzluklarda da şubeye gitmenizi isteyecektir. Bu zaman kaybettirici bir şeydir ve gereksizdir. Tüketiciler, dijital dönüşümünü tamamlamış veya bu yönde atılım yapan, teknolojinin imkanlarından yararlanan bankalara yönelmesi halinde uzun vadede daha karlı çıkacaktır.

Kredi Kartı Yıllık Aidatı Zorunlu Değil

Banka personelleri bunu böyle empoze etmeye çalışsa da bankanın yıllık kart aidatı alması aslında zorunluluk değil bir seçimdir. Dolayısıyla yıllık kart aidatı alınmayabilir. Katılım bankaları haricindeki bankalar genellikle bu konuda ortak hareket eder ve kart aidatı alır, ancak halen aidatsız kredi kartları vardır.

Kredi Kartı Limitini Dolaylı Yoldan Banka Belirler

Mevzuat gereği kredi kartı limitleri tüketici gelirinin 3 katına kadar arttırılabilir. Bu kapsamda asgari ücretli bir işçi 5200 TL limitli bir kredi kartı kullanma hakkına sahiptir, ancak bankalar çeşitli değerlendirmeler yaptıktan sonra ancak bu limiti tahsis eder. Yine de öz varlığı yüksek, büyük bankalar tüketicilere sağlayacağı kredi kartlarında risk faktörünü daha çok göz ardı edebilmektedir. Bu nedenle her bankadan çıkarılacak kredi kartı için aynı limitin tahsis edileceğini düşünmek yanlıştır, kredi kartı limiti memnun etmediyse farklı bankadan teklif alınmalıdır.

Kredi Kartından da Faiz Alınır

Kredi kartlarına tahsis edilen limitler de finansman niteliğindedir. Bu kapsamda kullanımından ve gecikmesinden dolayı bankaya faiz ödemesi yapmak gerekir. Bazı bankalar Merkez Bankası’nın belirlediği en yüksek faiz oranını tüketicilere yansıtırken bazıları daha düşük faiz almaktadır. Faiz oranları kredi kartı tahsisinden önce mutlaka öğrenilmelidir.

En İyi Kredi Kartları

Yukarıdaki bilgiler ışığında yapılan değerlendirme sonucunda aşağı yukarı her tüketicinin sıralaması aşağıdaki gibi olacaktır. Yine de kredi kartı başvurusu iletmeden önce tüm bankalardan uygun ürün teklifinde bulunmasını talep etmekte yarar var.

1 – Yapı Kredi Worldcard

The Banker’e göre dünyanın en değerli kredi kartlarından birisi ve ülkemizde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Worldcard’ı diğer kredi kartlarından ayıran en önemli özellik çok yüksek oranda Worldpuan kazanılabilmesi ve kazanılan Worldpuan’ların çok spesifik konularda harcanabilmesi.

Yıllık 76 TL’lik kart aidatı bulunan bu kredi kartını tahsis eden tüketiciler dilerse yıl içerisinde kazandığı Worldpuan’ların otomatik olarak kart aidatını ödemesini talep edebilir.

Binlerce iş yerinde indirimli ve peşin fiyatına taksitle alışveriş yapılabilmesine imkan veren Worldcard, internetten ya da SMS’le yapılan başvuru sonrasında kısa süre içerisinde edinilebilmektedir. Daha detaylı bilgi için World Card ‘ın sitesine bakabilirsiniz.

2 – Kuveyt Türk Sale Plus Kredi Kartı

Sale Plus kredi kartı tüketici tabanında halen yayılmakta olan, ancak ayrıcalıklarının tam anlamıyla farkına varılamamış bir kredi kartıdır. Şöyle ki bu kredi kartına sahip tüketicilerden yıllık kart aidatı alınmaz, alışveriş yaptıkları yer herhangi bir taksit kampanyası düzenlemese de faizsiz olarak Kuveyt Türk bu alışverişi taksitlendirebilir, 20 bin TL’ye kadar limit tahsis edilebilir ve yapılan harcamalardan altın puan kazanılır.

Ayrıca, Kuveyt Türk’ün bir Katılım Bankası olmasından dolayı Sale Plus kredi kartı sahibi tüketiciler gecikme faizi ve alışveriş faiz oranı gibi ödemelerle karşılaşmaz. Bunun yerine yalnızca ekstresini ödeyenle ödemeyenin ayrıştırılabilmesi için uygulanan gecikme cezası bulunur.

en iyi kredi kartı
su an piyasadaki en iyi kredi karti hangisi

3 – Garanti Bonus Kredi Kartı

Bonus kredi kartı Garanti Bankası’nın en çok kullanılan ürünüdür ve her geçen gün bireysel tüketici tabanında daha çok kullanılmaktadır. Yıllık kart aidatının bulunduğu bu kredi kartını ayrıcalıklı kılan en önemli özellik yüzlerce mağazada neredeyse her gün yararlanılabilecek indirim ve kampanyalar oluşturulmasıdır.

Ayrıca teknolojinin her türlü imkanından yararlanan Garanti Bankası, Bonus kredi kartı için oluşturduğu BonusFlaş uygulaması üzerinden sanal kart oluşturma, kart limiti belirleme, kampanyalara katılım sağlama, kampanya takibi yapma vb. onlarca farklı olanak sağlamaktadır.

Eğer bir kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız Online kredi kartı başvurusu ile ilgili sitemizin bu bölümünden bilgilere ulaşabilirsiniz.

Paylaştığımız bilgiler tavsiye ya da öneri değildir. Sadece kişisel fikirlerimiz olup, bahsettiğim kredi kartları dışındaki kredi kartlarını da dikkate almanızı öneririz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu