fbpx
Blog

Sosyal Sorumluluk Projesi Nedir Ne İşe Yarar

Bir karşılık beklemeksizin insanlığa yararlı şeylerin hayata geçirilmesi için hazırlanan projelere sosyal sorumluluk projesi denilmektedir. Sosyal sorumluluk projesi içerisinde görev alan kişiler bu sorumluluğu gönüllü olarak almaktadır ve bu görev nedeniyle herhangi bir menfaat beklememektedir. Günümüzde kurumlar da sosyal sorumluluk projeleri başlatabilmektedir. Bu kapsamda sosyal sorumluluk projesi nedir, kurumlar neden sosyal sorumluluk projesi yapar ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Sosyal Sorumluluğun Amacı

Sosyal sorumluluk projelerinin en önemli amacı toplumsal fayda olmalı, kişisel çıkarlar projenin önünde ya da arkasında tutulmamalıdır. Bir sorunu çözmek için yola çıkan onlarca insan sosyal sorumluluk projesi etrafında insanı insan yapan esnek organizasyon yeteneğiyle bir araya gelir. Hiçkimse bu projede yer aldığı için para ya da farklı bir karşılık almaz, ancak herkesin bir amacı vardır. Bu amaç istisnasız olarak toplumu ilgilendiren bir sorunun üstesinden gelinebilmesi ya da bir şeye dikkat çekilebilmesidir. Sosyal sorumluluk projeleri her zaman olmasa da çoğu zaman amaçlarını yerine getirmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projesi Nedir?

Gelecekte ya da mevcut dönemde yaşayan insanları ilgilendiren sorunların üstesinden gelmek adına sivil toplum kuruluşları, devlet ya da çeşitli organizasyonlar tarafından hazırlanan projelere sosyal sorumluluk projesi denilmektedir.

Sosyal sorumluluk projesinin temelinde fedakarlık ve farkındalık yatmaktadır. Kişiler kendileriyle aynı fırsatlara sahip olmayan ya da sahip olamayacak kişilere yardım eli uzatmak adına küçük fedakarlıklarda bulunmaya davet edilir. Son zamanlarda gündeme gelen ve neredeyse herkes tarafından bilinen ice bucket challenge isimli videoların özü aslında sosyal medyada daha fazla izleyiciye erişmek değil ALS hastalığına dikkat çekmektir. Bir viral haline gelen bu uygulama sayesinde birçok ünlü isim üzerine düşeni yapmış, ALS hastalığına dikkat çekmeye çalışmıştır.

Sosyal Sorumluluğun Faydaları

  1. Toplumsal yaşamın sürdürülebilir olmasını sağlamak,
  2. Toplumsal yaşam kaynaklı aksamaların giderilmesini, gündem haline getirilmesine aracı olmak,
  3. Hassas ve duyarlı bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak,
  4. Kişilere sorumluluk duygusu aşılamak,
  5. İhtiyaç sahiplerinin maddi ya da manevi ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak.

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Projeleri

Şirketlerin düzenlediği sosyal sorumluluk projelerine pek iyimser bakmayan kişi sayısı oldukça fazla. Çünkü düzenlenen sosyal sorumluluk projeleri kapsamında markaların logosu mümkün olan neredeyse her yere sıkıştırılıyor ve aslında sosyal sorumluluk projesinin kendisi içerisinde yer alan kişilerle birlikte bir reklam kampanyası haline geliyor.

Dolayısıyla şirketler tarafından düzenlenen sosyal sorumluluk projelerine katılım sağlanması da pek beklendiği gibi olmuyor. Bazı durumlarda şirketler çalışacak kişi bulmak adına ücret ödemesi dahi teklif edebiliyor ve bu ödemeleri de sosyal sorumluluk projesi kapsamında yani amaca giden yolda yapılan bir hayır ödemesi olarak değerlendirmekten geri durmuyor.

Şirketler tarafından neden sosyal sorumluluk projesi düzenlendiğine kısaca değinmeden önce sosyal sorumluluk projesinin amacının yalnızca sosyal fayda olduğunu, projeyi proje yapan şeyin içerisinde yer alan kişilerin herhangi bir menfaat beklememesi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

sosyal sorumluluk projesi nedir
sosyal sorumluluk projesi nedir
  1. Marka değerinin artması. Şirketlerin sosyal sorumluluk projelerine milyonlar ayırmasının en önemli nedeni marka değerinin artması ve markanın insanlığı gözettiği düşüncesinin yayılması.
  2. Daha maliyetsiz olması. Şirketlerin reklam harcamalarıyla kıyaslandığında sosyal sorumluluk projelerinin daha maliyetsiz olduğu aşikar. Çünkü bu projeleri karşılık beklemeden sosyal medya hesabında paylaşan ve daha geniş bir kitleye yayılmasını sağlacak milyonlarca insan var.
  3. Tanıtım fırsatı. Çoğu şirket sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen etkinlik ve organizasyonda kendi ürünlerini de sergiler ya da ücretsiz olarak kullandırılmasını sağlar, ancak bu konuda hassas davranılır ve projenin amacının sapmamasına dikkat edilir. Bu sırada şirket ürünlerinin onu hiç denemeyecek kişilere dahi ücretsiz olarak sunulması mümkün olur.

Bir Solukta : Kapitalizm Nedir Sömürü mü Ödüllendirme mi ? ile ilgili yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu