fbpx
Ticaret

Bir İş Yerinde Hangi Harcamalar Gider Olarak Gösterilebilir

Bir harcamanın mali açıdan gider olarak gösterilip gösterilemeyeceği şirketler adına oldukça önemli bir konudur. Vergi kanunu gider gösterilip gösterilemeyecek harcamalara çoğu zaman faaliyetle ilişkisi ve hasılatın artışıyla bu giderin ilgisi yaklaşımıyla bakar ve buna göre karar verir. Bu kapsamda bir iş yerinde hangi harcamalar gider olarak gösterilebilir, neler gider olarak gösterilemez ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır. Olası bir vergi denetimi sırasında cezai yaptırımla karşılaşmamak veya ek maliyetlere katlanmamak için hakların farkında olunması gerekir.

Gider Olarak Kabul Edilen Harcama Belgeleri

Yemek harcamaları: Şirket faaliyeti ve iş ile ilgili olabilecek her türlü yemek harcamasını gider olarak göstermek mümkündür. Toplantı, müşterilerin ağırlanması ve türevi her türlü yemek harcamasını gider olarak gösterebilirsiniz.

Seyahat harcamaları: Şirket faaliyeti ve iş ile ilgili olabilecek her türlü uçak bileti, otobüs bileti, deniz otobüsü bileti, tren bileti, otel bileti, otopark ücreti ve türevi harcamaları gider olarak göstermek mümkündür. Müşterilerin ağırlanması ve türevi konularda katlanılan seyahat harcamalarını da gider olarak göstermek mümkün olur.

Taşıt giderleri: İşletmenin aktifinde yer almayan, kiralanan taşıtlar için yapılan yakıt, sigorta, kira, tamir ve türevi maliyetleri de gider olarak göstermek mümkündür. Yine bu kiralama ve diğer maliyetlerin de işle ilgili olması gerekmektedir.

İletişim giderleri: Şirket faaliyetiyle ilgili olabilecek her türlü telefon, internet, ADSL ve türevi maliyetleri gider olarak göstermek mümkündür. Yine bu hizmetlerin de şirket aktifinde yer almaması ve kiralama yoluyla edinilmiş olması gerekmektedir.

Giyim harcamaları: İş güvenliği başta olmak üzere işle ilgili yapılması gereken çeşitli eşyaların da gider olarak gösterilmesi mümkündür.

Personelin Kendi Arabasını Şirket için Kullanması

Şirketin aktifine kayıtlı olmayan araçlara ek olarak kiralama sözleşmesinin olmadığı taşıtlara yapılan masrafları da gider kabul etmemek gerekir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde yapılması gereken şirket ve personel arasında kira sözleşmesi yapılması, sözleşmenin de damga vergisine tabi olmasıdır. Kira ödemeleri % 20 stopaja ve % 18 KDV’ye tabidir. Yapılan kira sözleşmesi sayesinde benzin, kasko, trafik sigortası, otopark, bakım, yıkama ve türevi maliyetleri gider olarak göstermek mümkün olur.

Gelir Vergisi Kanunu’nda Kabul Edilmeyen Giderler

 • İşletme sahibi ve yakınlarının işletmeden çektiği para ve sair değerler,
 • İşletme sahibi ve yakınlarının şirket gelirinden aldığı aylıklar, ücretler, komisyonlar, tazminatlar.
 • İşletme sahibinin işletmeye koyduğu sermayeye istinaden yürüyecek faizler,
 • İşletme sahibi ve yakınlarının cari hesap ya da diğer türdeki alacaklar üzerinden yürüyecek faizler,
 • Her türlü para cezası, vergi cezası ve çeşitli suçlardan doğan tazminatlar,
 • Alkol, alkollü içecek, tütün ve tütün mamullerine yönelik ilan ve reklam giderleri,
 • İşletmenin esas faaliyet konusu ile ilgili olmayan yat, kotra, tekne, motorlu deniz taşıtları, uçak ve helikopter gibi hava taşıtlarının giderleri ve amortismanları.
 • Maddi ve manevi zararlardan doğan tazminatlar.
 • Finansman gider kısıtlaması uygulaması,
 • Hırsızlık ve dolandırıcılık olayları.

Gelir vergisi mükellefleri “ticari kazançların tespiti” ile ilgili çalışmalarda 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nu dikkate almalıdır. Ek olarak Gelir Vergisi Kanunu’nun 40’ıncı ve 41’inci maddesinde yer alan hükümleri incelemelidir.

gider gösterilen harcamalar
is yerinde gider gosterilebilecek harcamalar

Kurumlar Vergisi Kanunu’nda Kabul Edilmeyen Giderler

 • Özsermayeye istinaden ödenen faizler,
 • Örtülü sermaye üzerinden ödenen ya da hesaplanan faiz vb. giderler,
 • Yedek akçeler,
 • Menkul kıymetlerin mevcut değerinden daha düşük bedellerle satılması sonucu doğan zararlar,
 • Esas faaliyet konusuyla ilgili olmayan deniz ve hava taşıtı maliyetleri,
 • Suç nedeniyle doğan tazminat giderleri,
 • Finansman gider kısıtlaması uygulaması.

Kurumlar vergisi mükellefleri “kurum kazancının tespiti” için yapılacak araştırmalarda Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 10’uncu maddesi ve 11’inci maddesini dikkate almalıdır.

İş Yerini Kadının Üzerine Açmanın Avantajları Nelerdir konulu yazımızı ortalama 3 dk da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu