fbpx

Şirket Adına Kredi Çekmek İçin Şirket Kaç Yıllık Olmalı

| | ,

Bankalar tıpkı bireysel müşterilere tahsis edeceği kredilerde olduğu gibi şirketlere kredi tahsis ederken de gelir durumu ve kredi sicili gibi faktörler üzerinde çeşitli incelemeler yapmaktadır. Söz konusu faktörlerin oluşabilmesi yani analiz edilebilecek düzeyde veri barındırabilmesi için ise şirketin belirli düzeyde ticari işlem yapmış olması ya da uzun süredir bankalarla çalışıyor olması gerekmektedir.

Bu kapsamda kredi kullanmak isteyen şirket yöneticilerinin mevcut şirketleri, daha önceden faaliyette olan bir şirketle birleşerek kurulmadıysa mutlaka belirli bir süredir iş yapıyor olması ve bilançolarının ortaya çıkması gerekmektedir.

Yeni Kurulan Şirkete Kredi Verilir Mi?

Yeni kurulan şirketlere teşvik ya da kampanya söz konusu değilse kredi tahsisi gerçekleştirilmemektedir. Bunun sebebi bankaların sermayelerini riske etmek istememesi ve batık krediden uzak durmaya çalışmasıdır.

Yeni kurduğu şirket için kredi kullanmak isteyen girişimcilerin devlet teşviki, Kredi Garanti Fonu, Esnaf Kefalet Kooperatifi gibi uygulamalarla kredi kullanmaya çalışması gerekir. Doğrudan özel bankalara yapılan ticari kredi başvuruları yeni kurulan şirketler için olumsuz yanıt alınmasına sebep olacaktır.

Yeni Kurulmuş Şirketten Kasıt Nedir?

Yeni kurulmuş şirket bilançosu henüz ortaya çıkmamış, sadece faaliyet alanı ve varlığıyla ilgili verilerin bulunduğu şirketi tasvir etmektedir. Bu nedenle doğrudan bir süre paylaşmak yerine henüz bilançosu oluşmamış ve ticari işlemlerde kar-zarar hesabı yapılamayan şirketleri yeni kurulmuş şirket olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır. Şirketin belirli bir olgunluğa erişmesi için geçmesi gereken süre bankalar nezdinde 1 yıl olarak belirlenmiştir.

Şirketin Kaç Yıllık Olması Gerekir?

Tahsis edilecek kredinin büyüklüğüne göre şirketin ne kadar uzun süredir faaliyette olduğu aynı oranda önem kazanacaktır. Bu kapsamda finansal hacmini aşmayan ve bilançosuyla bağdaşacak şekilde kredi kullanmak isteyen girişimciler şirketlerini kurduktan 1 yıl sonra bankalardan kredi kullanmaya başlayabilir.

İlginizi Çekebilir :  Başkasına Ait Ticari Kredi Kartı İle Taksitli Cep Telefonu Almak

Fakat bu süre kanunlarla belirlenmiş bir sınırlama ya da zorunluluk değildir. Yapılan işin niteliğine ve karlılık düzeyine bağlı olarak her zaman için bankaların KOBİ birimiyle pazarlık yapılabileceği ve teklif istenebileceği unutulmamalıdır.

Şirketini kurduktan sonra henüz 1 yıl geçmemiş işletmecilerin kredi çekmek istemesi halinde kişisel bazda kullanabileceği kredileri araştırması da faydalı olabilir.

Hangi Şirketler Daha Çok Kredi Çekebilir?

Bazı tipteki şirketler, kuruluş süreci bakımından daha yüksek sermaye gerektirmesinden mütevellit bankalar nezdinde daha otoriter kabul edilmekte ve daha yüksek limitlerle kredi çekebilmektedir. Bu nedenle tahsis edilecek kredinin nicelik olarak anonim şirketi, limited şirketi ve şahıs şirketleri olarak sıralanması mümkündür.

şirket adına kredi çekmek
sirket adina kredi cekmek icin sirket kac yillik olmali

Anonim şirketleri ve limited şirketleri çok daha yüklü miktarlarda kredi kullanabilecekken şahıs şirketlerinin kullanabileceği krediler çoğu zaman sermaye oranıyla ilgili bazı engellere takılacaktır. Bu nedenle şirket henüz yeni kurulduysa ileriyi de düşünmekte ve limited şirketlerin çeşitli avantajlarından haberdar olmakta fayda vardır. Şahıs şirketi kuran girişimcinin bir miktar daha sermaye koyarak açabileceği limited şirketleri kullanılabilecek kredi miktarında nicelik açısından yarattığı farka ek olarak çeşitli vergi avantajları da sağlamaktadır.

Sitemizde Faktoring Firmalarında Faiz Oranları Kaçtır ve Nasıl Kredi Çekilir konulu bölümümüzü buradan https://onlinekrediler.net/faktoring-firmalarinda-faiz-oranlari-kactir-nasil-kredi-cekilir/ inceleyebilir ve Faktoring firmalarının nasıl kredi verdiğine dair detaylı bilgileri yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.


Önceki Yazı

Sicil Affından Yararlanlara Kredi Veren Bankalar 50 bin TL

Yatırımcıya ve Sanayiciye Özel Sıfır Faizli Krediler 2019

Sonraki Yazı

Yorum yapın