fbpx
Blog

HGS Cezasına İtiraz Edebilir miyim (Dilekçe Yazılı Başvuru)

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü yani kısaca PTT tarafından kısa bir zaman önce yeni bir bildirim yayınlandı. PTT’nin resmi internet sitesi üzerinden herkese aktarılan bu duyuruda, ücretli otoyollardan geçiş ücreti ödemesi yapmadan otoyollardan ve köprülerden geçiş yapan 1 milyon 352 bin 264 araç sahibine cezalı geçiş konusunda cezalı tebligat düzenlendiği ve bu cezaların araç sahiplerine eş zamanlı olarak gönderildiği duyuruldu. Bu rakamlar ne kadar yüksek olduğu gibi, gelen cezalar da yüksek olmaktadır. Yayınlanan açıklamada geçiş ücreti vermeden geçişler yapan araç sahipleri ve 15 gün içerisinde yeni HGS ürününü satın almayan veya HGS bakiyesine gerekli yüklemeyi yapmayan araç sahiplerine anında cezai işlemlerin yapıldığı aktarıldı.

Ayrıca 2017 yılı içinde Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğunda olan ücretli yollarda ise HGS geçiş ihlali yapan 1 milyondan fazla sürücüye bu alanda cezai işlem başlatıldı. 2018 yılına az bir süre kala bu cezalar verilmeye devam ediyor. Trafik ve HGS cezası indirimi sürücülere cezanın verildiği tarihten itibaren 15 günlük süre içerisinde geçerli olmaktadır. Cezasını 15 gün içerisinde ödeyen araç sahipleri, verilen ceza miktarı üzerinden yaklaşık %25 oranında bir indirim hakkına sahip olmaktadır. HGS ceza ödeme işlemleri PTT merkez ve şubelerinden gelen ceza makbuzları ile yapılmaktadır.

HGS Ceza İtirazı Nasıl Yapılır?

PTT tarafından 2019 yılında HGS geçiş ihlali sebebinden dolayı ceza alan sürücüler, bu cezanın haksız yere verildiğini düşündükleri zaman cezalara itiraz edebiliyor. Fakat itirazların yapılması için birkaç işlem bulunuyor. HGS cezasına tüm itirazlar Karayolları Genel Müdürlüğüne yapılmaktadır. HGS cezasına itirazlar 0850 460 60 60 numaralı HGS çağrı merkezini arayarak da yapılmaktadır. Ayrıca araç sahiplerinin gelen cezalara yönelik itirazları hgs@kgm.gov.tr adresine mail atarak da olmaktadır. Bunun dışında son olarak 0312 801 04 04 faks numarasına da faks çekerek, dilekçenizi gönderebilirsiniz. KGM tarafından incelenmeye alınacak olan itirazların sonucunda gerekli görülürse düzeltme işlemleri yapılmaktadır.

hgs cezasına itiraz
hgs cezasina itiraz edebilir miyim iste yapilmasi gerekenler

HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?

Sürücüler 2017 yılı için ceza verilen 1 milyon 352 bin 264 araç sahibinden biri olmadıklarını internet üzerinden veya telefon ile arama yoluyla öğrenebileceklerdir. HGS müşteri hizmetlerine üye olan araç sahipleri hgsmusteri.ptt.gov.tr internet adresinden HGS ile ilgili tüm ayrıntılı bilgilere HGS geçiş ihlal cezalarına ulaşım sağlayabileceklerdir. Sizlerde ceza alıp almadığınızı bu şekilde öğrenebileceksiniz. Gelen cezalar sizlere ait değil ise, tüm kanallar üzerinden itiraz edebilirsiniz. Bu sayfada araç plakasına ait ihlallerin olup olmadığına dair durum bilgileri de alınabiliyor. Ayrıca bu sistem ile sahip oldukları HGS ürünü hakkında geçiş, bakiye ve ihlal bilgileri de edinilmektedir. HGS ceza sorgulaması için PTT ve KGM müşteri hizmetleri ile de iletişim kurulabilir ve gerekli tüm bilgiler detaylı olarak alınabilir.

HGS Cezasına İtiraz Dilekçe Örneği

Onlinekrediler.net olarak siz değerli okurlarımıza bir konuda özellikle hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Gerek kamu kurumları gerekse de kurumsal firmalara yapacağınız her türlü başvurunuzda yazılı başvuru yolunu tercih ediniz. Çünkü sözlü başvurular tek başına bir resmiyet kazanmayacağı için hem hukuki anlamda elimiz zayıflamış olacak, hem de başvurunun dikkate alınmama ihtimali ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla HGS cezasınıza da itiraz etmek istemeniz halinde, bunu yazılı bir başvuru ile yani HGS itiraz dilekçesi ile yapmanız en doğru karar olacaktır. Aşağıda yer alan örnek dilekçeyi kendi durumunuza uyarlamanız yeterlidir.

“Konu : HGS Cezasına İtiraz

KGM Genel Müdürlüğüne,

../../… tarihili …. nolu işleme binaen …… plakalı aracıma HGS den kaçak geçiş yaptığı için ceza kesilmiştir. Her ne kadar tarafıma  … bölgesinden … bölgesine …. plakalı aracımla kaçak olarak ve herhangi bir ücret ödemeden geçiş yaptığım belirtilse de; söz konusu bölgelerde o tarihlerde herhangi bir geçişim olmamıştır (bu bölüme itiraz sebebinizi belirtiniz, örneğin HGS cihazı, bakiyem olmasına rağmen çekim yapmamıştır, vs gibi kendi olayınıza uyarlayınız). Dolayısıyla söz konusu cezanın iptalini talep etmekteyim. Aracımla cezanın uygulandığı tarih ve saatlerde ….. bölgesinde olduğuma dair kanıtlarım ve tanıklarım ise dilekçem ekinde belirtilmiştir.

../../… tarihili …. nolu işlemle tarafıma uygulanan HGS cezasının iptalini saygılarımla arz ederim. …/…/….. (dilekçe yazım tarihi)

 

Ad Soyad İmza

 

EKLER : (varsa ekinde sunacağınız belgeleri burada belirtiniz)”

Yukarı belirtilen olayı kendi olayınıza göre uyarlayıp buna göre bir dilekçe oluşturup, sizler de itirazınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Sitemizden HGS konusu ile ilgili olarak bir içeriğimiz olan Araç Satılınca İçindeki HGS Yanar mı Nasıl İade Alınır bölümümüze de buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu